“Belə görünür ki, Trampın ultimatumu onun özünü daha çox qorxutdu, nəinki İranı”. Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, İran rejimi ultimatumu rədd edəndən sonra Tramp öz xəbərdarlığında dediklərini reallaşdırmağa risk etmədi. Onun İran mədəniyyətinin tam məhv olacağı barədə dedikləri  isə ümumiyyətlə bərbad idi”.
Xatırladaq ki, bu il fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı müharibəyə başlayıb. Bu müddətdə ABŞ prezidenti Donald Tramp Tehrana bir neçə dəfə ultimatum verib. Sonuncu ultimatumunda o, bəyan edib ki, aprelin 7-si saat 20:00-a qədər (Bakı vaxtilə aprelin 8-i saat 04:00) Hörmüz boğazı açılmasa İranda bütün körpülər, elektrik stansiyaları partladılacaq. Ultimatumunda qoyulan vaxtın bitməsinə az qalmış Tramp İran sivilizasiyasının bir gecədə məhv ola biləcəyi ilə də hədələyib.
Lakin bir qədər sonra ABŞ və İran arasında iki həftəlik atəşkəs razılaşması əldə olunduğu açıqlanıb. Aprelin 10-da Pakistanın paytaxtı İslamabadda Vaşinqtonla Tehranın danışıqlara başlayacağı gözlənir.
Şahin Cəfərli qeyd edib ki, iki həftəlik atəşkəs İrana ilk növbədə müharibədə öldürülmüş ali rəhbər Əli Xameneinin rəsmi dəfn mərasimini təşkil etməyə imkan verəcək: “Rejim mümkün qədər çox əhali və xarici qonaq toplayaraq mərasimi legitimlik mənbəyinə çevirməyə çalışacaq.
Aprelin 10-dan başlayacaq danışıqlarda nəticə əldə olunması ehtimalı barədə qəti və birmənalı rəy söyləmək çətindir. Aydındır ki, bu şəraitdə razılıq olacaqsa, tərəflərdən birinin diktəsi ilə deyil, qarşılıqlı kompromislər əsasında olacaq."İranın şərtləri" adı altında yayılan 10 bənddən ibarət mətn absurddur və daha çox təbliğata yönəlib. Razılıq olmayacaqsa, müharibənin yenidən başlaması deyil, atəşkəsin uzadılması ehtimalı daha yüksəkdir”.

"It seems that Trump's ultimatum scared him more than Iran itself," said political analyst Shahin Jafarli in an interview with Medianews.az.
He stated that after the Iranian regime rejected the ultimatum, Trump did not risk carrying out what he had warned about. What he said about the complete destruction of Iranian culture was generally disastrous."
It should be recalled that on February 28 of this year, the US and Israel began a war against Iran. During this period, US President Donald Trump issued several ultimatums to Tehran. In his last ultimatum, he declared that if the Strait of Hormuz was not opened by April 7 at 20:00 (April 8 at 04:00 Baku time), all bridges and power stations in Iran would be bombed. Shortly before the deadline of the ultimatum, Trump also threatened that Iranian civilization could be wiped out overnight.
However, shortly thereafter it was announced that a two-week ceasefire agreement had been reached between the US and Iran. Talks between Washington and Tehran are expected to begin in Islamabad, the capital of Pakistan, on April 10.
Shahin Jafarli noted that the two-week ceasefire will first of all allow Iran to organize the official funeral ceremony for the Supreme Leader Ali Khamenei, who was killed in the war: "The regime will try to gather as many people and foreign guests as possible to turn the ceremony into a source of legitimacy.
It is difficult to give a definitive and unequivocal opinion about the likelihood of results in the talks starting on April 10. It is clear that if an agreement is reached under these conditions, it will not be imposed by one party, but will be based on mutual compromises. The text consisting of 10 clauses circulated under the name 'Iran's conditions' is absurd and mainly aimed at propaganda. If there is no agreement, the likelihood is higher for an extension of the ceasefire rather than a resumption of the war."