“Belə görünür ki, Trampın ultimatumu onun özünü daha çox qorxutdu, nəinki İranı”. Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, İran rejimi ultimatumu rədd edəndən sonra Tramp öz xəbərdarlığında dediklərini reallaşdırmağa risk etmədi. Onun İran mədəniyyətinin tam məhv olacağı barədə dedikləri  isə ümumiyyətlə bərbad idi”.
Xatırladaq ki, bu il fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı müharibəyə başlayıb. Bu müddətdə ABŞ prezidenti Donald Tramp Tehrana bir neçə dəfə ultimatum verib. Sonuncu ultimatumunda o, bəyan edib ki, aprelin 7-si saat 20:00-a qədər (Bakı vaxtilə aprelin 8-i saat 04:00) Hörmüz boğazı açılmasa İranda bütün körpülər, elektrik stansiyaları partladılacaq. Ultimatumunda qoyulan vaxtın bitməsinə az qalmış Tramp İran sivilizasiyasının bir gecədə məhv ola biləcəyi ilə də hədələyib.
Lakin bir qədər sonra ABŞ və İran arasında iki həftəlik atəşkəs razılaşması əldə olunduğu açıqlanıb. Aprelin 10-da Pakistanın paytaxtı İslamabadda Vaşinqtonla Tehranın danışıqlara başlayacağı gözlənir.
Şahin Cəfərli qeyd edib ki, iki həftəlik atəşkəs İrana ilk növbədə müharibədə öldürülmüş ali rəhbər Əli Xameneinin rəsmi dəfn mərasimini təşkil etməyə imkan verəcək: “Rejim mümkün qədər çox əhali və xarici qonaq toplayaraq mərasimi legitimlik mənbəyinə çevirməyə çalışacaq.
Aprelin 10-dan başlayacaq danışıqlarda nəticə əldə olunması ehtimalı barədə qəti və birmənalı rəy söyləmək çətindir. Aydındır ki, bu şəraitdə razılıq olacaqsa, tərəflərdən birinin diktəsi ilə deyil, qarşılıqlı kompromislər əsasında olacaq."İranın şərtləri" adı altında yayılan 10 bənddən ibarət mətn absurddur və daha çox təbliğata yönəlib. Razılıq olmayacaqsa, müharibənin yenidən başlaması deyil, atəşkəsin uzadılması ehtimalı daha yüksəkdir”.

«Похоже, что ультиматум Трампа больше испугал его самого, чем Иран». Так заявил политолог Шахин Джафарлы в интервью Medianews.az.
Он отметил, что после того, как иранский режим отверг ультиматум, Трамп не рискнул претворить в жизнь то, что обещал в своем предупреждении. Его утверждения о полном уничтожении иранской культуры были «совершенно провальными».
Напомним, что 28 февраля этого года США и Израиль начали войну против Ирана. За это время президент США Дональд Трамп несколько раз выдвигал Тегерану ультиматумы. В своем последнем ультиматуме он заявил, что если до 20:00 7 апреля (по бакинскому времени 8 апреля 04:00) пролив Ормуз не будет открыт, все мосты и электростанции в Иране будут взорваны. За короткое время до истечения срока Трамп также пригрозил, что иранская цивилизация может быть уничтожена за одну ночь.
Однако вскоре было объявлено о достижении двухнедельного перемирия между США и Ираном. 10 апреля в столице Пакистана Исламабаде ожидается начало переговоров между Вашингтоном и Тегераном.
Шахин Джафарлы отметил, что двухнедельное перемирие позволит Ирану прежде всего организовать официальную церемонию похорон высшего руководителя Али Хаменеи, погибшего на войне: «Режим постарается собрать как можно больше населения и иностранных гостей, превратив церемонию в источник легитимности».
Что касается вероятности достижения результатов на переговорах, которые начнутся 10 апреля, то сложно дать однозначный и определенный ответ. Ясно, что соглашение, если оно будет достигнуто, произойдет не по приказу одной из сторон, а на основе взаимных компромиссов. Текст из 10 пунктов под названием «Условия Ирана» абсурден и больше ориентирован на пропаганду. Если соглашение не будет достигнуто, вероятность возобновления войны невысока, гораздо выше шанс продления перемирия.»