Trampı öldürmək üçün götürdüyü tüfəng, tapança və bıçaqlar nümayiş olundu -
ABŞ Federal Təhqiqatlar Bürosu ötən həftə Vaşinqtonda “Hilton” otelində prezident Donald Trampa və onun kabinet üzvlərinə qarşı sui-qəsdə cəhd edən Koul Tomas Allenin hadisə vaxtı üzərində olmuş silahları ictimaiyyətə nümayiş etdirib.
Medianews.az xəbər verir ki, istintaq orqanı Koul Allenin hücum planını aprel ayının əvvəlindən hazırladığını açıqlayıb. Bildirilib ki, o, aprelin 21-də Los-Anceles yaxınlığındakı evindən paytaxt Vaşinqtona yola düşüb, 23 apreldə Çikaqoda olub, 24 apreldə isə Vaşinqtona çatıb.
Aprelin 24-ü günortadan sonra o, Vaşinqtonda “Hilton” otelində qeydiyyatdan keçib və gecəni bu oteldə qalıb. Allenin oteldə üç gecəlik - 24, 25 və 26 aprel tarixləri üçün yer bron etdiyi deyilir.
Rəsmi açıqlamaya əsasən, aprelin 26-sı axşam 12 kalibrli ov tüfəngi, yarı avtomatik tapança, üç bıçaq və digər təhlükəli əşyalarla silahlanan Koul Allen Ağ Ev Müxbirləri Assosiasiyasının “Hilton” otelində təşkil etdiyi, Donald Trampın, onun administrasiyasının demək olar bütün üzvlərinin, ABŞ-nin birinci xanımının, məşhur jurnalistlərin qatıldığı şam yeməyinin keçirildiyi zala hücum çəkib.
Təhlükəsizlik sədlərindən birində Allen ABŞ Məxfi Xidmətinin bir əməkdaşının sinəsindən ov tüfəngi ilə atəş açaraq şam yeməyinin keçirildiyi zala daxil olmağa çalışıb.
Lakin gülləkeçirməz jiletin qoruduğu, yüngül yaralanan Məxfi Xidmət əməkdaşı Allenə beş dəfə atəş aça bilib. Güllələr Allenə dəyməsə də, o, yerə yıxılıb və yaxalanıb.
Məlumatlara görə, Allen Trampa təxminən 100 metr məsafəyə qədər yaxınlaşa bilibmiş.
Koul Allen ABŞ prezidentinə sui-qəsd cəhdində ittiham olunur. Bu cinayət ömürlük həbslə nəticələnə bilər. Allenə odlu silahdan istifadə, ağır cinayət törətmək niyyəti ilə odlu silah daşıma və digər ittihamlar da verilib.
Aprelin 27-si ilk dəfə məhkəmə qarşısına çıxarılan Allen məhkəmə prosesi zamanı özünü sakit və təmkinli aparıb. Hakimin suallarına qısaca “bəli, hörmətli hakim”, “xeyr, hörmətli hakim” tipli cavablar verib. Bəzən isə sadəcə başını tərpətməklə təsdiqini, razılığını ifadə edib. Qısa dinləmədən sonra o, zaldan çıxarılıb. Zaldan çıxarılanda polislərə hər hansı müqavimət göstərməyib.
Növbəti məhkəmə prosesi aprelin 30-na təyin olunub.
Koul Tomas Allenin 31 yaşı var. Onun yüksək təhsilli bir şəxs olduğu vurğulanır.
Allen Kaliforniyada universitetdə mexanika mühəndisliyi üzrə bakalavr təhsili alıb, daha sonra isə kompüter elmləri üzrə magistr dərəcəsi qazanıb. Onun akademik göstəricilərinin yüksək olduğu, müəllimləri tərəfindən intizamlı və çalışqan tələbə kimi xatırlandığı bildirilir.
Koul Allen repetitor və müəllim kimi çalışıb, eyni zamanda proqramlaşdırma və texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərib. O, bir neçə il “C2 Education” adlı təhsil şirkətində işləyib və tələbələrin ali məktəblərə hazırlığı ilə məşğul olub.
Sosial şəbəkələrdə yayılan məlumatlara görə, Allen həm də həvəskar video oyun tərtibatçısı olub, “Steam” platforması üçün molekulyar kimya mövzusunda oyun hazırlayıb və yeni layihələr üzərində çalışıb.

Винтовка, пистолет и ножи, которые он взял, чтобы убить Трампа, были показаны на выставке -
Винтовка, пистолет и ножи, которые он взял, чтобы убить Трампа, были показаны на выставке - ФОТО+ВИДЕО
ФБР на прошлой неделе продемонстрировало общественности оружие, которое было при Коле Томасе Аллене во время попытки покушения на президента Дональда Трампа и членов его кабинета в отеле «Хилтон» в Вашингтоне.
Medianews.az сообщает, что следственные органы раскрыли, что Кол Аллен готовил план нападения с начала апреля. Было сообщено, что 21 апреля он выехал из дома недалеко от Лос-Анджелеса в столицу Вашингтон, 23 апреля находился в Чикаго, а 24 апреля прибыл в Вашингтон.
После полудня 24 апреля он зарегистрировался в отеле «Хилтон» в Вашингтоне и провёл ночь в этом отеле. Говорят, что Аллен забронировал место в отеле на три ночи — 24, 25 и 26 апреля.
Согласно официальному заявлению, вечером 26 апреля, вооружившись 12-калиберным охотничьим ружьём, полуавтоматическим пистолетом, тремя ножами и другими опасными предметами, Кол Аллен предпринял попытку нападения на зал в отеле «Хилтон», где проходил ужин Ассоциации корреспондентов Белого дома, на котором присутствовали Дональд Трамп, практически все члены его администрации, первая леди США и известные журналисты.
У одной из охранных ограждений Аллен попытался войти в зал, где проходил ужин, открыв огонь из охотничьего ружья по сотруднику Секретной службы США в грудь.
Однако сотрудник Секретной службы, защищённый пуленепробиваемым жилетом и получивший лёгкое ранение, открыл огонь по Аллену пять раз. Пули не попали в Аллена, но он упал и был задержан.
Сообщается, что Аллен смог приблизиться к Трампу примерно на 100 метров.
Коул Аллен обвиняется в попытке покушения на президента США. Это преступление может привести к пожизненному заключению. Ему также предъявлены обвинения в использовании огнестрельного оружия, ношении оружия с намерением совершить тяжкое преступление и другие обвинения.
27 апреля Аллен впервые предстал перед судом. Во время судебного процесса он вел себя спокойно и сдержанно. На вопросы судьи кратко отвечал «да, уважаемый судья», «нет, уважаемый судья». Иногда лишь кивал головой в знак согласия. После короткого слушания его вывели из зала. При выходе из зала он не оказывал сопротивления полицейским.
Следующее судебное заседание назначено на 30 апреля.
Кол Томас Аллену 31 год. Отмечается, что он человек с высшим образованием.
Аллен получил степень бакалавра по машиностроению в университете Калифорнии, а затем магистерскую степень по информатике. Сообщается, что его академические показатели были высокими, а преподаватели запомнили его как дисциплинированного и усердного студента.
Кол Аллен работал репетитором и учителем, а также занимался программированием и деятельностью в сфере технологий. Несколько лет он работал в образовательной компании «C2 Education», готовя студентов к поступлению в высшие учебные заведения.
По сведениям, распространяемым в социальных сетях, Аллен также был любителем-разработчиком видеоигр, создал игру на тему молекулярной химии для платформы «Steam» и работал над новыми проектами.