“Telegram” bu ölkədə fəaliyyətini
“Telegram”ın qurucusu Pavel Durov Fransada kriptovalyuta sahiblərinə qarşı cinayətlərin kəskin artdığını bəyan edərək, rəsmi Parisi sərt ittiham edib.
Medianews.az xəbər verir ki,  Durov öz ingilisdilli kanalında Fransadakı təhlükəli tendensiya barədə məlumat paylaşıb.
Onun sözlərinə görə, 2026-cı ilin ilk üç ay yarımı ərzində ölkədə kriptovalyuta sahiblərinin qaçırılması ilə bağlı artıq 41 hadisə qeydə alınıb.
Durov bu cinayətlərin kökündə dövlət orqanlarından sızan şəxsi məlumatların dayandığını iddia edib:
“Daha çox məlumat, daha çox sızma, nəticədə, daha çox zorakılıq deməkdir. Fransada vergi orqanları kriptovalyuta sahibləri barədə məlumatları cinayətkarlara satır, hökumətin məlumat bazalarından isə genişmiqyaslı sızmalar baş verir”.
Məşhur iş adamı vəziyyətin dözülməz olduğunu və hakimiyyətin insanların şəxsi həyatına müdaxiləsinin cinayətkarların işini asanlaşdırdığını vurğulayıb. O, “Telegram”ın bu cinayət zəncirinin bir hissəsi olmaqdansa, Fransa bazarını tamamilə tərk etməyi üstün tutduğunu bildirib.
Xatırladaq ki, P. Durov 2024-cü ildə Fransada saxlanıldıqdan sonra uzun müddət hüquqi nəzarət altında qalmış, yalnız 2025-ci ilin martından etibarən ölkəni müvəqqəti tərk etmək icazəsi almışdı.//Bakıvaxtı.az

Основатель "Telegram" Павел Дуров, заявив о резком росте преступлений против владельцев криптовалюты во Франции, обвинил официальную Париж в жестких выражениях.
Medianews.az сообщает, что Дуров поделился информацией о тревожной тенденции во Франции на своем англоязычном канале.
По его словам, за первые три с половиной месяца 2026 года в стране уже зарегистрировано 41 случай похищения владельцев криптовалюты.
Дуров заявил, что причиной этих преступлений являются утечки личных данных из государственных органов:
«Больше информации – больше утечек – в итоге больше насилия. Во Франции налоговые органы продают информацию о владельцах криптовалюты преступникам, а из баз данных правительства происходят масштабные утечки».
Известный предприниматель подчеркнул, что ситуация стала невыносимой, а вмешательство властей в личную жизнь людей облегчает работу преступникам. Он заявил, что предпочитает полностью покинуть французский рынок, чем быть частью этой цепочки преступлений.
Напомним, что после задержания во Франции в 2024 году П. Дуров долгое время находился под юридическим контролем, и только с марта 2025 года получил разрешение временно покинуть страну.//Bakıvaxtı.az