“Telegram” bu ölkədə fəaliyyətini
“Telegram”ın qurucusu Pavel Durov Fransada kriptovalyuta sahiblərinə qarşı cinayətlərin kəskin artdığını bəyan edərək, rəsmi Parisi sərt ittiham edib.
Medianews.az xəbər verir ki,  Durov öz ingilisdilli kanalında Fransadakı təhlükəli tendensiya barədə məlumat paylaşıb.
Onun sözlərinə görə, 2026-cı ilin ilk üç ay yarımı ərzində ölkədə kriptovalyuta sahiblərinin qaçırılması ilə bağlı artıq 41 hadisə qeydə alınıb.
Durov bu cinayətlərin kökündə dövlət orqanlarından sızan şəxsi məlumatların dayandığını iddia edib:
“Daha çox məlumat, daha çox sızma, nəticədə, daha çox zorakılıq deməkdir. Fransada vergi orqanları kriptovalyuta sahibləri barədə məlumatları cinayətkarlara satır, hökumətin məlumat bazalarından isə genişmiqyaslı sızmalar baş verir”.
Məşhur iş adamı vəziyyətin dözülməz olduğunu və hakimiyyətin insanların şəxsi həyatına müdaxiləsinin cinayətkarların işini asanlaşdırdığını vurğulayıb. O, “Telegram”ın bu cinayət zəncirinin bir hissəsi olmaqdansa, Fransa bazarını tamamilə tərk etməyi üstün tutduğunu bildirib.
Xatırladaq ki, P. Durov 2024-cü ildə Fransada saxlanıldıqdan sonra uzun müddət hüquqi nəzarət altında qalmış, yalnız 2025-ci ilin martından etibarən ölkəni müvəqqəti tərk etmək icazəsi almışdı.//Bakıvaxtı.az

Pavel Durov, the founder of "Telegram," has sharply accused official Paris by declaring a sharp increase in crimes against cryptocurrency owners in France.
Medianews.az reports that Durov shared information about the dangerous trend in France on his English-language channel.
According to him, in the first three and a half months of 2026, 41 incidents of kidnapping of cryptocurrency owners have already been recorded in the country.
Durov claimed that at the root of these crimes are personal data leaked from government agencies:
"More data means more leaks, and as a result, more violence. In France, tax authorities sell information about cryptocurrency owners to criminals, and large-scale leaks occur from government databases."
The famous businessman emphasized that the situation is intolerable and that government interference in people's private lives facilitates the work of criminals. He stated that instead of being part of this chain of crime, "Telegram" prefers to completely withdraw from the French market.
It should be recalled that P. Durov was under long-term legal supervision after being detained in France in 2024 and was only allowed to temporarily leave the country starting from March 2025.//Bakıvaxtı.az