Tarixin ən isti günü: 40 nəfər suda boğularaq ölüb -
İyunun 23-ü Fransada havanın orta temperaturu 29,8 dərəcə olub. Bu, 1947-ci ildən bəri ölkədə qeydə alınan ən yüksək orta göstəricidir. Buna qədər sonuncu rekord 2019-cu ildə qeydə alınmışdı: 29,4 dərəcə.
Medianews.az xəbər verir ki, güclü istilər səbəbindən ölkənin 54 bölgəsində qırmızı xəbərdarlıq elan edilib.
Fransa Meteorologiya Xidmətinin (Météo-France) məlumatına görə, iyunun 23-ü Pissos qəsəbəsində temperatur 44,3 dərəcəyə, Bordo şəhərində isə 42,1 dərəcəyə çatıb.
Gecə temperaturu da ölkə üzrə orta hesabla 21,6 dərəcə olmaqla rekord səviyyəyə yüksəlib.
İsti hava səbəbindən sərinləmək üçün nəzarətsiz su hövzələrinə daxil olanların sayı artıb. Sebastyan Lekornu bildirib ki, iyunun 18-dən indiyədək, əksəriyyəti gənclər olmaqla, 40 nəfər suda boğularaq həyatını itirib.
Qeyd olunub ki, rekord istilər turizm obyektlərinin fəaliyyətinə də təsir göstərib. Eyfel qülləsi hər gün saat 16:00-da ziyarətçilərin üzünə bağlanır. Luvr Muzeyi də şənbə gününədək iş qrafikini dəyişərək saat 16:00-da bağlanacaq.

On June 23, the average temperature in France was 29.8 degrees. This is the highest average recorded in the country since 1947. The previous record was set in 2019: 29.4 degrees.
Medianews.az reports that due to the intense heat, a red alert has been declared in 54 regions of the country.
According to the French Meteorological Service (Météo-France), on June 23, the temperature in the town of Pissos reached 44.3 degrees, and in the city of Bordeaux, it reached 42.1 degrees.
The night temperature also rose to a record level, averaging 21.6 degrees across the country.
Due to the hot weather, the number of people entering uncontrolled water bodies to cool off has increased. Sébastien Lecornu stated that since June 18, 40 people, mostly young, have drowned and lost their lives.
It has been noted that the record heat has also affected the operation of tourist sites. The Eiffel Tower closes to visitors every day at 4:00 p.m. The Louvre Museum will also change its schedule until Saturday by closing at 4:00 p.m.