Tailand ayağa qalxdı:
Tailandın Xarici İşlər Nazirliyi martın 12-də (2026) İranın Banqkokdakı səfiri Nəsirəddin Heydərini çağıraraq, Hörmüz boğazında Tailandın "Mayuree Naree" yük gəmisinə endirilən raket zərbəsi ilə bağlı rəsmi etiraz notası təqdim edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Tailand tərəfi dinc ticarət gəmisinə qarşı zorakılığı qətiyyətlə pisləyib və Tehran hökumətindən rəsmi üzr istəməyi tələb edib.
Gəmi heyətinin 23 üzvündən 20-si Oman Hərbi Dəniz Qüvvələri tərəfindən xilas edilsə də, maşın şöbəsinin 3 əməkdaşı hələ də itkin düşmüş sayılır. İlkin ehtimala görə, onlar raket zərbəsi nəticəsində mühərrik bölməsində yaranan yanğın zamanı orada sıxılıb qalıblar.
İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (SEPAH) hücuma görə məsuliyyəti üzərinə götürərək bildirib ki, Tailand gəmisini "xəbərdarlıqlara məhəl qoymadığı" üçün hədəf alıb. Lakin Banqkok gəminin ballastsız (yüksüz) olduğunu və heç bir hərbi məqsəd daşımadığını vurğulayıb.
Marşal adaları bayrağı altında üzən və "Precious Shipping" şirkətinə məxsus olan 30 min tonluq "Mayuree Naree" gəmisi hazırda Oman sahilləri yaxınlığında yanmaqda davam edir. Gəmidəki yanğının söndürülməsi üçün beynəlxalq xilasetmə qrupları cəlb olunub.
Tailandın təşəbbüsü ilə martın 13-də Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Assosiasiyasının (ASEAN) xarici işlər nazirlərinin fövqəladə iclası keçiriləcək. İclasda İranın mülki gəmilərə hücumları və regionun enerji təhlükəsizliyi müzakirə olunacaq.
Tailandın XİN rəsmisi Sirilak Niyom səfirə bildirib ki, dinc mülki şəxslərin həyatını təhlükəyə atan bu cür hərəkətlər beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır. İran səfiri başsağlığı versə də, hücumun "hərbi zərurətdən" qaynaqlandığını qeyd edib.

Thailand rose up: Demand for an apology from Iran over the "ship terror" in Hormuz
On March 12, 2026, the Ministry of Foreign Affairs of Thailand summoned Iran’s ambassador in Bangkok, Nasiruddin Heydari, and presented an official protest note regarding the missile strike on Thailand’s cargo ship "Mayuree Naree" in the Hormuz Strait.
According to Medianews.az citing Musavat.com, the Thai side firmly condemned the violence against the peaceful commercial vessel and demanded an official apology from the Tehran government.
Although 20 out of the 23 crew members were rescued by the Oman Naval Forces, three employees of the engine department are still considered missing. According to initial assumptions, they were trapped there during the fire in the engine compartment caused by the missile strike.
The Islamic Revolutionary Guard Corps of Iran (SEPAH) took responsibility for the attack, stating that the Thai ship was targeted "because it ignored warnings." However, Bangkok emphasized that the ship was without ballast (unloaded) and did not carry any military cargo.
The 30,000-ton "Mayuree Naree," flying the Marshall Islands flag and owned by the "Precious Shipping" company, is currently still burning near the coasts of Oman. International rescue teams have been involved to extinguish the fire on the vessel.
At Thailand's initiative, an emergency meeting of the foreign ministers of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) will be held on March 13. The meeting will discuss Iran’s attacks on civilian ships and the region’s energy security.
Thai Foreign Ministry official Sirilak Niyom told the ambassador that such actions, which endanger the lives of peaceful civilians, constitute a gross violation of international law. Although the Iranian ambassador offered condolences, he stated that the attack stemmed from "military necessity."