Sudan sonra ən sağlam içki
Lakin mütəxəssislər sudan sonra üstünlük verilə bilən içkilərin də bədən sağlamlığına əhəmiyyətli təsir göstərdiyini bildirirlər.
Medianews.az "Medicina"ya istinadla xəbər verir ki, son tədqiqatlar müxtəlif içkilərin immun sisteminə, maddələr mübadiləsinə və ümumi sağlamlığa verdiyi töhfələri araşdırıb.
Tədqiqat nəticələrinə görə, yaşıl çay sudan sonra ən faydalı içki kimi ortaya çıxıb.
Nəticələrə görə, yaşıl çayı digər içkilərdən fərqləndirən ən böyük fərq onun zəngin polifenolları və güclü antioksidantlarıdır.
Bu komponentlər gün ərzində məruz qaldığımız ətraf mühit toksinlərinə qarşı qalxan kimi hüceyrələrimizi əhatə edir.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, müntəzəm olaraq yaşıl çay qəbul etmək hüceyrə zədələnməsini minimuma endirməklə qocalmanın təsirlərini əhəmiyyətli dərəcədə yavaşlada bilər.
Bundan əlavə, elmi məlumatlar göstərir ki, yaşıl çay qan damarlarını rahatlatmaq qabiliyyətinə malikdir. Bu rahatladıcı təsir qan axınını tənzimləyir, infarkt və insult riskini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır.
Təbii olaraq tərkibində olan flüorid və flavonoidlər diş minasını gücləndirir, çürüklərlə mübarizə aparır. Həmçinin sümük sıxlığını dəstəkləyir və sonrakı illərdə baş verə biləcək osteoporoz kimi risklərə qarşı təbii dəstək təklif edir.

After the water the healthiest drink
When we talk about a healthy lifestyle, the first thing that usually comes to mind is water consumption.
However, experts state that beverages that can be preferred after water also have a significant impact on body health.
Medianews.az, citing "Medicina," reports that recent studies have examined the contributions of various beverages to the immune system, metabolism, and overall health.
According to the research results, green tea has emerged as the most beneficial drink after water.
According to the results, the biggest difference that distinguishes green tea from other drinks is its rich polyphenols and strong antioxidants.
These components act as a shield around our cells against environmental toxins we are exposed to during the day.
Experts state that regularly consuming green tea can significantly slow down the effects of aging by minimizing cell damage.
Additionally, scientific data shows that green tea has the ability to relax blood vessels. This relaxing effect regulates blood flow and significantly reduces the risk of heart attack and stroke.
Its naturally occurring fluoride and flavonoids strengthen tooth enamel and fight cavities. It also supports bone density and offers natural support against risks such as osteoporosis that may occur in later years.