Sitrus meyvələrinin qoxusu
Zhejiang Universitetinin alimləri sitrus meyvələrinin ətrinin müsbət emosional tənzimləmə ilə əlaqəli beyin bölgələrində alfa və delta dalğalarının istehsalını artırdığını sübut ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri Qida Keyfiyyəti və Təhlükəsizliyi (FQS) jurnalında dərc edilib.
Tədqiqat çərçivəsində komanda dörd efir yağını sınaqdan keçirib: göbək portağalı, pomelo-Çanşan portağal hibridi, qan portağalı və qreypfrut. İştirakçılar aromaları udublar, tədqiqatçılar isə eyni zamanda maqnit rezonans görüntüləməsindən istifadə edərək beyin fəaliyyətini və vegetativ sinir sisteminin parametrlərini ölçüblər.
Nəticələr rahatlamanın açıq əlamətlərini göstərib. Belə ki, dəri keçiriciliyi azalıb və ürək döyüntüsü parasimpatik aktivliyə - istirahətlə əlaqəli bir vəziyyətə keçib. Beyində, xüsusən də emosional nəzarətdən məsul olan bölgələrdə alfa və delta dalğalarının artması müşahidə edilib ki, bu da müsbət emosiyalara və iştiraka uyğundur.
Qeyd olunub ki, tədqiqatın nəticələri insanların rahatlamasına və diqqətini artırmasına kömək etmək üçün sitrus ətirlərindən qida, içki və ictimai yerlərdə istifadə etmək üçün imkanlar açır. Beləliklə, ətirlər əhval-ruhiyyəni yalnız dad və qida dəyərindən kənara çıxaraq yaxşılaşdıra bilən "emosional qidalanma" üçün bir vasitəyə çevrilir.// Bakıvaxtı.az

Ученые Университета Чжэцзян доказали, что аромат цитрусовых увеличивает производство альфа- и дельта-волн в областях мозга, связанных с положительной эмоциональной регуляцией.
Medianews.az сообщает, что результаты исследования опубликованы в журнале Food Quality and Safety (FQS).
В рамках исследования команда протестировала четыре эфирных масла: мандарин, гибрид помело и Цзаньшаньского мандарина, красный апельсин и грейпфрут. Участники вдыхали ароматы, в то время как исследователи с помощью магнитно-резонансной томографии измеряли активность мозга и параметры вегетативной нервной системы.
Результаты показали явные признаки расслабления. Так, проводимость кожи уменьшалась, а частота сердечных сокращений переходила в парасимпатическую активность — состояние, связанное с отдыхом. В мозге, особенно в областях, ответственных за эмоциональный контроль, наблюдалось увеличение альфа- и дельта-волн, что соответствует положительным эмоциям и вовлеченности.
Отмечается, что результаты исследования открывают возможности использования цитрусовых ароматов в пищевой промышленности, напитках и общественных местах для помощи людям в расслаблении и улучшении концентрации. Таким образом, ароматы становятся средством "эмоционального питания", которое улучшает настроение не только за счет вкуса и пищевой ценности.// Bakivakti.az