Sitrus meyvələrinin qoxusu
Zhejiang Universitetinin alimləri sitrus meyvələrinin ətrinin müsbət emosional tənzimləmə ilə əlaqəli beyin bölgələrində alfa və delta dalğalarının istehsalını artırdığını sübut ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri Qida Keyfiyyəti və Təhlükəsizliyi (FQS) jurnalında dərc edilib.
Tədqiqat çərçivəsində komanda dörd efir yağını sınaqdan keçirib: göbək portağalı, pomelo-Çanşan portağal hibridi, qan portağalı və qreypfrut. İştirakçılar aromaları udublar, tədqiqatçılar isə eyni zamanda maqnit rezonans görüntüləməsindən istifadə edərək beyin fəaliyyətini və vegetativ sinir sisteminin parametrlərini ölçüblər.
Nəticələr rahatlamanın açıq əlamətlərini göstərib. Belə ki, dəri keçiriciliyi azalıb və ürək döyüntüsü parasimpatik aktivliyə - istirahətlə əlaqəli bir vəziyyətə keçib. Beyində, xüsusən də emosional nəzarətdən məsul olan bölgələrdə alfa və delta dalğalarının artması müşahidə edilib ki, bu da müsbət emosiyalara və iştiraka uyğundur.
Qeyd olunub ki, tədqiqatın nəticələri insanların rahatlamasına və diqqətini artırmasına kömək etmək üçün sitrus ətirlərindən qida, içki və ictimai yerlərdə istifadə etmək üçün imkanlar açır. Beləliklə, ətirlər əhval-ruhiyyəni yalnız dad və qida dəyərindən kənara çıxaraq yaxşılaşdıra bilən "emosional qidalanma" üçün bir vasitəyə çevrilir.// Bakıvaxtı.az

Scientists from Zhejiang University have proven that the scent of citrus fruits increases the production of alpha and delta waves in brain regions associated with positive emotional regulation.
Medianews.az reports that the results of the study were published in the journal Food Quality and Safety (FQS).
Within the framework of the study, the team tested four essential oils: tangerine, pomelo-Chanshan orange hybrid, blood orange, and grapefruit. Participants inhaled the aromas, and researchers simultaneously used magnetic resonance imaging to measure brain activity and autonomic nervous system parameters.
The results showed clear signs of relaxation. Specifically, skin conductance decreased and heart rate shifted to parasympathetic activity—a state associated with rest. In the brain, an increase in alpha and delta waves was observed, particularly in areas responsible for emotional control, which corresponds to positive emotions and engagement.
It was noted that the results of the study open up possibilities for using citrus scents in food, beverages, and public places to help people relax and increase their focus. Thus, scents become a tool for "emotional nutrition" that can improve mood beyond just taste and nutritional value.// Bakıvaxtı.az