Sirli Zorro Rançosu ilə bağlı
Nyu-Meksiko qanunvericiləri milyarder Ceffri Epşteynin Zorro Rançosunda baş verənlərlə bağlı tam araşdırmanın başlaması üçün qanunu qəbul edib.
Medianews.az “Qafqazinfo”-a istinadən xəbər verir ki, Ranço Epşteynin qadınlara və qızlara qarşı cinsi istismar iddiaları ilə bağlı adıçəkilən mülklərindən biridir.
İkipartiyalı komitə Santa Fe şəhərindən təxminən 30 mil cənubda yerləşən rançoda sağ qalanların ifadələrini toplayacaq. Yerli sakinlər və ranço qonaqları da ifadə verməyə çağırılıb. Araşdırma Epşteynin Nyu-Meksikoda uzun illər “məsuliyyətsiz” fəaliyyət göstərməsinin səbəblərini üzə çıxarmağı hədəfləyir.
Komitəyə verilən ifadələr gələcək məhkəmə işlərində istifadə edilə bilər. Zərərçəkmişlərin vəkilləri araşdırmanı alqışlayaraq, əvvəlki federal araşdırmaların Zorro Rançosunu əhatə etmədiyini bildiriblər.
Demokratların rəhbərlik etdiyi araşdırma Epşteynin rançoda və digər mülklərində etdiyi iddia olunan cinayətləri üzə çıxarmağa yönəlir və federal orqanların əvvəllər diqqət yetirmədiyi hadisələri işıqlandırmaq məqsədi daşıyır.
Araşdırmanın ilkin nəticələri iyul ayında, yekun hesabat isə ilin sonunda açıqlanacaq.
Qeyd edək ki, Zorro Rançosu Ceffri Epşteynə məxsus Nyu-Meksiko ştatında yerləşən geniş mülkdür. Ranço 10 min akrdan (1 akr 40 sota bərabərdir – red.) çox ərazini əhatə edir.
Burada Epşteynin müxtəlif zəngin və nüfuzlu şəxsləri qəbul etdiyi, həmçinin, bir sıra zərərçəkmiş qadınlara qarşı cinsi istismar halları baş verdiyi iddia olunur. Məlumatlara görə, ranço “VIP qonaqlar üçün” və bəzi hallarda “çoxsaylı cinsi istismar hadisələrinin baş verdiyi” məkan kimi tanınıb.
Zorro Rançosu yalnız böyük bir mülk deyil, Epşteynin cinsi istismar şəbəkəsi ilə bağlı iddialarda və federal araşdırmalarda mühüm yer tutan sirli və geniş mülkiyyət sahəsidir.
Epşteynin mülkü istifadə edərək, qadınları süni mayalanma və ya digər yollarla hamilə qoymağı planlaşdırdığı iddia olunur. Zorro Rançonun bir növ “körpə yetişdirmə fabriki” kimi nəzərdə tutulduğunu bildirilir.

Законодатели Нью-Мексико приняли закон о начале полного расследования событий, произошедших на ранчо Зорро миллиардера Джеффри Эпштейна.
Medianews.az, ссылаясь на «Qafqazinfo», сообщает, что ранчо является одним из объектов, связанных с обвинениями Эпштейна в сексуальном насилии над женщинами и девочками.
Двухпартийный комитет соберет показания выживших на ранчо, расположенном примерно в 30 милях к югу от города Санта-Фе. Местных жителей и гостей ранчо также призвали дать показания. Цель расследования — выяснить причины многолетней «безответственной» деятельности Эпштейна в Нью-Мексико.
Данные комитету показания могут быть использованы в будущих судебных процессах. Адвокаты пострадавших приветствовали расследование, отметив, что предыдущие федеральные расследования не охватывали ранчо Зорро.
Расследование, возглавляемое демократами, направлено на выявление предполагаемых преступлений Эпштейна на ранчо и других его владениях и освещение инцидентов, на которые ранее федеральные органы не обращали внимания.
Предварительные результаты расследования будут опубликованы в июле, а окончательный отчет — в конце года.
Отметим, что ранчо Зорро — это обширное имение в штате Нью-Мексико, принадлежащее Джеффри Эпштейну. Ранчо занимает площадь более 10 тысяч акров (1 акр равен 40 соткам — ред.).
Сообщается, что здесь Эпштейн принимал различных богатых и влиятельных лиц, а также якобы происходили случаи сексуального насилия над несколькими пострадавшими женщинами. По информации, ранчо известно как место для «VIP-гостей» и в некоторых случаях как место многочисленных инцидентов сексуального насилия.
Ранчо Зорро — это не только большое имение, но и тайная и обширная собственность, которая занимает важное место в обвинениях, связанных с сетью сексуального насилия Эпштейна, и в федеральных расследованиях.
Якобы Эпштейн планировал использовать свою собственность для искусственного оплодотворения женщин или иными способами для их беременения. Сообщается, что ранчо Зорро рассматривалось как своего рода «фабрика по выращиванию детей».