Sirli Zorro Rançosu ilə bağlı
Nyu-Meksiko qanunvericiləri milyarder Ceffri Epşteynin Zorro Rançosunda baş verənlərlə bağlı tam araşdırmanın başlaması üçün qanunu qəbul edib.
Medianews.az “Qafqazinfo”-a istinadən xəbər verir ki, Ranço Epşteynin qadınlara və qızlara qarşı cinsi istismar iddiaları ilə bağlı adıçəkilən mülklərindən biridir.
İkipartiyalı komitə Santa Fe şəhərindən təxminən 30 mil cənubda yerləşən rançoda sağ qalanların ifadələrini toplayacaq. Yerli sakinlər və ranço qonaqları da ifadə verməyə çağırılıb. Araşdırma Epşteynin Nyu-Meksikoda uzun illər “məsuliyyətsiz” fəaliyyət göstərməsinin səbəblərini üzə çıxarmağı hədəfləyir.
Komitəyə verilən ifadələr gələcək məhkəmə işlərində istifadə edilə bilər. Zərərçəkmişlərin vəkilləri araşdırmanı alqışlayaraq, əvvəlki federal araşdırmaların Zorro Rançosunu əhatə etmədiyini bildiriblər.
Demokratların rəhbərlik etdiyi araşdırma Epşteynin rançoda və digər mülklərində etdiyi iddia olunan cinayətləri üzə çıxarmağa yönəlir və federal orqanların əvvəllər diqqət yetirmədiyi hadisələri işıqlandırmaq məqsədi daşıyır.
Araşdırmanın ilkin nəticələri iyul ayında, yekun hesabat isə ilin sonunda açıqlanacaq.
Qeyd edək ki, Zorro Rançosu Ceffri Epşteynə məxsus Nyu-Meksiko ştatında yerləşən geniş mülkdür. Ranço 10 min akrdan (1 akr 40 sota bərabərdir – red.) çox ərazini əhatə edir.
Burada Epşteynin müxtəlif zəngin və nüfuzlu şəxsləri qəbul etdiyi, həmçinin, bir sıra zərərçəkmiş qadınlara qarşı cinsi istismar halları baş verdiyi iddia olunur. Məlumatlara görə, ranço “VIP qonaqlar üçün” və bəzi hallarda “çoxsaylı cinsi istismar hadisələrinin baş verdiyi” məkan kimi tanınıb.
Zorro Rançosu yalnız böyük bir mülk deyil, Epşteynin cinsi istismar şəbəkəsi ilə bağlı iddialarda və federal araşdırmalarda mühüm yer tutan sirli və geniş mülkiyyət sahəsidir.
Epşteynin mülkü istifadə edərək, qadınları süni mayalanma və ya digər yollarla hamilə qoymağı planlaşdırdığı iddia olunur. Zorro Rançonun bir növ “körpə yetişdirmə fabriki” kimi nəzərdə tutulduğunu bildirilir.

About the Mysterious Zorro Ranch
Medianews.az reports, citing "Qafqazinfo," that the ranch is one of the properties linked to Epstein’s allegations of sexual abuse against women and girls.
A bipartisan committee will collect testimonies from survivors at the ranch located about 30 miles south of Santa Fe city. Local residents and ranch visitors have also been called to provide statements. The investigation aims to uncover the reasons behind Epstein's years-long "irresponsible" activities in New Mexico.
Statements given to the committee may be used in future court cases. Lawyers for the victims have praised the investigation, noting that previous federal inquiries did not include the Zorro Ranch.
The investigation, led by Democrats, aims to expose alleged crimes committed by Epstein at the ranch and other properties and to shed light on incidents previously overlooked by federal agencies.
Preliminary results of the investigation will be released in July, with the final report published by the end of the year.
It should be noted that the Zorro Ranch is a vast property owned by Jeffrey Epstein located in the state of New Mexico. The ranch covers more than 10,000 acres (1 acre equals 40 sotkas – ed.).
It is alleged that Epstein hosted various wealthy and influential individuals there, and that numerous sexual abuse cases against women victims occurred at this location. According to reports, the ranch became known as a place for "VIP guests" and, in some cases, a site where "multiple sexual abuse incidents" took place.
The Zorro Ranch is not just a large property, but a mysterious and extensive estate that plays a significant role in allegations involving Epstein’s sexual abuse network and federal investigations.
It is claimed that Epstein used his property to impregnate women through artificial insemination or other methods. The Zorro Ranch is described as a kind of "baby factory."