Çempion yarışları rəzalət adlandırdı və oğlunu Azərbaycana verdi -
Rusiya idman dünyasında böyük şok yaradacaq və geniş müzakirələrə səbəb olacaq çox ciddi bir qalmaqal yaşanır.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, fiqurlu konkisürmə üzrə dünyaşöhrətli rusiyalı çempion Yevgeni Plyuşenko ölkəsindəki mövcud idman mühitini sərt şəkildə tənqid edərək, oğlunun bundan sonra Azərbaycanı təmsil edəcəyini bəyan edib. Məşhur idmançı Rusiyada hazırda idmançıların kütləvi şəkildə gerilədiyini və deqradasiyaya uğradığını bildirib.
Plyuşenkonun sözlərinə görə, beynəlxalq sanksiyalar səbəbindən yalnız Rusiya daxilində keçirilən yarışlar idmançılara lazımi inkişaf səviyyəsini və rəqabəti təmin edə bilmir. O, oğlunun gələcək karyerasını xilas etmək üçün bu addımı atdığını vurğulayıb: "Onun mütləq beynəlxalq arenaya çıxması, orada sürüşməsi və çıxış etməsi lazımdır. Çünki düzünü desəm, bizim burada hazırda tam bir deqradasiya prosesi gedir. Kirova, Permə, Yekaterinburqa və ya Moskvaətrafı bölgələrə yarışlara getmək əlbəttə ki, qəşəngdir. Lakin bu, bizim idmançılarımızın peşəkar cəhətdən məhv olması və deqradasiyaya uğraması deməkdir".
Dünya çempionunun bu sensasion qərarı Rusiya idman rəhbərliyində və mediasında ciddi narazılıq dalğası yaradıb.

A very serious scandal is occurring that will create a great shock in the Russian sports world and lead to extensive discussions.
Medianews.az, referring to Musavat.com, reports that the world-famous Russian champion in figure skating, Evgeni Plushenko, has harshly criticized the current sports environment in his country and declared that his son will henceforth represent Azerbaijan. The famous athlete stated that athletes in Russia are currently massively regressing and degrading.
According to Plushenko, due to international sanctions, competitions held only within Russia cannot provide athletes with the necessary level of development and competition. He emphasized that he took this step to save his son’s future career: "He absolutely must compete internationally, skate there, and perform. Because, to be honest, a complete degradation process is happening here now. It is certainly nice to go to competitions in Kirov, Perm, Yekaterinburg, or the Moscow region. But this means that our athletes are being professionally destroyed and degraded."
This sensational decision by the world champion has caused a serious wave of discontent among the Russian sports leadership and media.