Çempion yarışları rəzalət adlandırdı və oğlunu Azərbaycana verdi -
Rusiya idman dünyasında böyük şok yaradacaq və geniş müzakirələrə səbəb olacaq çox ciddi bir qalmaqal yaşanır.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, fiqurlu konkisürmə üzrə dünyaşöhrətli rusiyalı çempion Yevgeni Plyuşenko ölkəsindəki mövcud idman mühitini sərt şəkildə tənqid edərək, oğlunun bundan sonra Azərbaycanı təmsil edəcəyini bəyan edib. Məşhur idmançı Rusiyada hazırda idmançıların kütləvi şəkildə gerilədiyini və deqradasiyaya uğradığını bildirib.
Plyuşenkonun sözlərinə görə, beynəlxalq sanksiyalar səbəbindən yalnız Rusiya daxilində keçirilən yarışlar idmançılara lazımi inkişaf səviyyəsini və rəqabəti təmin edə bilmir. O, oğlunun gələcək karyerasını xilas etmək üçün bu addımı atdığını vurğulayıb: "Onun mütləq beynəlxalq arenaya çıxması, orada sürüşməsi və çıxış etməsi lazımdır. Çünki düzünü desəm, bizim burada hazırda tam bir deqradasiya prosesi gedir. Kirova, Permə, Yekaterinburqa və ya Moskvaətrafı bölgələrə yarışlara getmək əlbəttə ki, qəşəngdir. Lakin bu, bizim idmançılarımızın peşəkar cəhətdən məhv olması və deqradasiyaya uğraması deməkdir".
Dünya çempionunun bu sensasion qərarı Rusiya idman rəhbərliyində və mediasında ciddi narazılıq dalğası yaradıb.

В России происходит очень серьёзный скандал, который вызовет большой шок в спортивном мире и приведёт к широким обсуждениям.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что мировой знаменитый российский чемпион по фигурному катанию Евгений Плющенко резко раскритиковал существующую в стране спортивную среду и объявил, что его сын впредь будет представлять Азербайджан. Известный спортсмен заявил, что в России сейчас массово происходит регресс спортсменов и их деградация.
По словам Плющенко, из-за международных санкций соревнования, проводимые только на территории России, не обеспечивают спортсменам необходимый уровень развития и конкуренции. Он подчеркнул, что сделал этот шаг, чтобы спасти будущую карьеру своего сына: «Он обязательно должен выходить на международную арену, кататься и выступать там. Потому что, если сказать прямо, у нас сейчас идёт полный процесс деградации. Ездить на соревнования в Киров, Пермь, Екатеринбург или Подмосковье, конечно, здорово. Но это означает профессиональное уничтожение и деградацию наших спортсменов».
Это сенсационное решение чемпиона мира вызвало серьёзную волну недовольства в российском спортивном руководстве и СМИ.