Simonyanı qalib etməyə hazırlıq görülür? –
Medianews.az bildirir ki, iyunun 3-də müsabiqənin ekspertlər şurası qısa siyahıya düşən əsərlərin adlarını açıqlayıb.
Siyahıya Kremlin alovlu təbliğatçısı, Rusiyanın RT kanalının baş redaktoru Marqarita Simonyanın “Əzəl başdan Söz idi – axırda Rəqəm olacaq” adlı antiutopik romanın da salınması ədəbi mühitdə növbəti narazılıqların baş qaldırması ilə nəticələnib.
Məsələ burasındadır ki, bir çoxları əsərin bundan əvvəl uzun siyahıya düşməsini belə saxtakarlıq sayır. İndi Simonyanın romanının qısa siyahıda da peyda olması saxtakarlığın axıracan davam edəcəyi, mükafatın ona verilməsinə hazırlıq görüldüyü şübhəsini oyadıb.
Xatırladaq ki, aprelin 22-də ekspertlər şurası bədii nəsr nominasiyasında 29 əsərin növbəti seçim mərhələsinə keçdiyini elan etmişdi. Həmin uzun siyahını TASS agentliyinin mətbuat mərkəzində keçirilən tədbirdə şuranın sədri, yazıçı Andrey Astvatsaturov səsləndirmişdi. Eyni zamanda siyahı TASS-ın saytında və “Kommersant” qəzetində dərc olunmuşdu.
Lakin sonradan müsabiqənin rəsmi saytında və teleqram kanalında bədii nəsr nominasiyası üzrə 30 namizədin yer aldığı bir siyahı yerləşdirildi. Teleqramdakı paylaşımda siyahının redaktə edildiyi də açıq-aşkar qeyd olundu.
Yenilənmiş siyahıda isə yazıçı Andrey Stolyarovun əsərinin yerinə Marqarita Simonyanın romanı daxil edildi və o, 25-ci sırada göstərildi.
Aprelin 23-də müsabiqənin rəhbəri Tatyana Voskovskayanın adından yayılan açıqlamada hadisə “son dərəcə xoşagəlməz səhv” kimi izah olundu. Bildirildi ki, Simonyanın kitabı əslində əvvəlcədən siyahıda olub, lakin mətbuat konfransına hazırlıq zamanı texniki yanlışlıq nəticəsində siyahıya düşməyib.
Bəs görəsən nə səbəbə siyahı mediada dərc olunanda təşkilatçılar orada səhvə yol verildiyini jurnalistlərə deməyiblər, sonradan səssizcə müsabiqənin rəsmi saytında siyahını dəyişiblər? Rusiyada xüsusilə sosial şəbəkələrdə sürətlə dövr edən bu suala təşkilatçılar indiyədək ağlabatan cavab verməyib.
Rusiyanın bir sıra yazıçıları Simonyanın adının sonradan uzun siyahıya salınmasından, indi isə 10 nəfərlik qısa siyahıya da daxil edilməsindən narazıdırlar.
“Böyük kitab” mükafatı 2005-ci ildə təsis olunub və rus dilində yazılmış ən yaxşı bədii və sənədli nəsr əsərlərinin müəlliflərini mükafatlandırmaq məqsədi daşıyır.

The selection of works submitted for the "Big Book" national literary award in Russia continues.
Medianews.az reports that on June 3, the jury of the competition announced the names of the works that made it to the short list.
The inclusion of the Kremlin's fiery propagandist, the chief editor of Russia's RT channel Margarita Simonyan's anti-utopian novel titled "In the beginning was the Word – in the end will be the Number" on the list has caused further dissatisfaction in the literary community.
The issue is that many consider the previous inclusion of the work in the long list to have been a forgery. Now the appearance of Simonyan's novel on the short list has raised suspicions that the forgery will continue to the end and that preparations are underway to award her the prize.
Recall that on April 22, the jury announced that 29 works had passed to the next selection stage in the fiction category. The long list was announced by the jury chairman, writer Andrey Astvatsaturov, at an event held at the press center of the TASS agency. At the same time, the list was published on TASS's website and in the "Kommersant" newspaper.
However, later, the official site of the competition and its Telegram channel posted a list of 30 nominees in the fiction category. In the Telegram post, it was explicitly stated that the list had been edited.
In the updated list, Margarita Simonyan's novel was included instead of the work by writer Andrey Stolyarov, and she was shown in the 25th position.
On April 23, a statement released on behalf of the head of the competition, Tatyana Voskovskaya, described the incident as an "extremely unpleasant mistake." It was stated that Simonyan's book was actually on the list beforehand but had not been included due to a technical error during preparation for the press conference.
But the question remains why the organizers did not tell journalists about this error when the list was published in the media and later quietly changed the list on the competition's official website? Organizers have so far not given a reasonable answer to this question, which has rapidly circulated especially on social networks in Russia.
A number of Russian writers are unhappy about Simonyan's name being added to the long list later and now being included in the 10-person short list as well.
The "Big Book" award was established in 2005 with the aim of rewarding authors of the best fiction and non-fiction works written in the Russian language.