Səudiyyə səmasında raket yağışı:
İranın Səudiyyə Ərəbistanındakı "Şahzadə Sultan" aviabazasına endirdiyi raket zərbələri nəticəsində ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus 5 yanacaqdolduran təyyarə zədələnib.
"The Wall Street Journal"ın (WSJ) ABŞ rəsmilərinə istinadən yaydığı məlumata görə, təyyarələr yerdə olarkən zərbəyə məruz qalıb, lakin tam məhv edilməyib və hazırda təmir olunurlar.
Bu insidentlə birlikdə son günlər ərzində İranın hücumları nəticəsində sıradan çıxan ABŞ tanker-təyyarələrinin sayı minimum 7-yə çatıb. Qəzet həmçinin İrana qarşı aparılan "Epic Fury" (Epik Qəzəb) əməliyyatının başladığı gündən (28 fevral 2026) bəri ABŞ ordusunun verdiyi itkilərin statistikasını yeniləyib. Məlumata görə, döyüş əməliyyatları zamanı 13 amerikalı hərbçi həlak olub, 10-u ağır olmaqla ümumilikdə 200-ə yaxın hərbçi yaralanıb. Yaralıların təxminən 170-nin artıq sağalaraq xidmətə qayıtdığı bildirilir.
İranın bu hücumu Səudiyyə Ərəbistanının bir neçə ballistik raketi zərərsizləşdirməsinə baxmayaraq, bəzi mərmilərin hava hücumundan müdafiə sistemlərini keçərək bazanın logistik infrastrukturuna zərər vurduğunu göstərir.//Musavat.com

В результате ракетных ударов Ирана по авиационной базе "Принц Султан" в Саудовской Аравии были повреждены 5 заправочных самолетов ВВС США.
Согласно информации, опубликованной The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на американских чиновников, самолеты подверглись удару, находясь на земле, но не были полностью уничтожены и в настоящее время ремонтируются.
С учетом этого инцидента количество американских танкеров-самолетов, выведенных из строя в результате атак Ирана за последние дни, достигло минимум 7. Газета также обновила статистику потерь американской армии с начала операции "Epic Fury" (Эпическое Месть) против Ирана, которая началась 28 февраля 2026 года. Согласно данным, в ходе боевых действий погибли 13 американских военнослужащих, около 200 получили ранения, из которых 10 тяжелых. Сообщается, что около 170 раненых уже выздоровели и вернулись к службе.
Эта атака Ирана показывает, что несмотря на перехват нескольких баллистических ракет Саудовской Аравией, некоторые боеприпасы смогли преодолеть системы противовоздушной обороны и нанесли ущерб логистической инфраструктуре базы.//Musavat.com