Serenay Sarıkaya sərbəst buraxıldı
Türkiyədə tanınmış simalara qarşı narkotik vasitələrin istifadəsi ilə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində saxlanılan aktrisa Serenay Sarıkaya sərbəst buraxılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə mediası məlumat yayıb.
Bakırköy Respublika Prokurorluğu tərəfindən narkotik və ya psixotrop maddə istifadəsi ilə bağlı başladılan istintaq davam edir. İstintaq çərçivəsində ötən həftə haqqında saxlanılma qərarı verilən, lakin ölkə xaricində olduğu üçün tutula bilməyən Serenay Sarıkaya Türkiyəyə qayıtdıqdan sonra nəzarətə götürülüb.
Jandarmadakı ifadə proseduru tamamlandıqdan sonra aktrisa Şişli Hamidiye Etfal Tədris və Araşdırma Xəstəxanasında tibbi müayinədən keçirilib. Daha sonra Ədli Tibb Qurumuna aparılan Sarıkaya narkotik testi üçün saç və qan nümunəsi təqdim edib. Prosedurlar başa çatdıqdan sonra o sərbəst buraxılıb.
Aktrisa ötən həftə saxlanılma qərarından sonra verdiyi açıqlamada planlaşdırılmış xarici səfərdə olduğunu, ən qısa zamanda ölkəyə qayıdaraq bütün hüquqi prosedurları yerinə yetirəcəyini bildirmişdi.
Qeyd edək ki, istintaq çərçivəsində İstanbul İl Jandarma Komandanlığının əməkdaşları tərəfindən İstanbulun Beşiktaş, Sarıyer, Beyoğlu, Kağıthane və Üsküdar rayonları, eləcə də Muğlada ümumilikdə 25 ünvana eyni vaxtda əməliyyat keçirilib. Əməliyyat zamanı 25 şübhəli barəsində axtarış və saxlanılma tədbirləri həyata keçirilib.
Araşdırma çərçivəsində prokurorluğun həbs tələbi ilə məhkəməyə göndərdiyi tanınmış həkim Mehmet Rahşan də həbs olunub.

Actress Serenay Sarıkaya, who was detained in the framework of the investigation into the use of narcotic substances against well-known figures in Turkey, has been released.
Medianews.az reports that Turkish media have released information about this.
The investigation initiated by the Bakırköy Republic Prosecutor's Office regarding the use of narcotic or psychotropic substances is ongoing. Within the scope of the investigation, Serenay Sarıkaya, for whom a detention order was issued last week but could not be apprehended as she was abroad, was taken into custody after returning to Turkey.
After the statement procedure at the Gendarmerie was completed, the actress underwent a medical examination at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Later, taken to the Forensic Medicine Institution, Sarıkaya provided hair and blood samples for narcotic testing. After the procedures were completed, she was released.
In a statement made after the detention order last week, the actress said she was on a planned foreign trip, and that she would return to the country as soon as possible and fulfill all legal procedures.
It should be noted that within the scope of the investigation, the Istanbul Provincial Gendarmerie Command conducted simultaneous operations at 25 addresses in the districts of Beşiktaş, Sarıyer, Beyoğlu, Kağıthane, and Üsküdar in Istanbul, as well as in Muğla. During the operation, search and detention measures were carried out against 25 suspects.
As part of the investigation, the well-known doctor Mehmet Rahşan was also arrested after being sent to court with a detention request by the prosecutor's office.