Serenay Sarıkaya sərbəst buraxıldı
Türkiyədə tanınmış simalara qarşı narkotik vasitələrin istifadəsi ilə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində saxlanılan aktrisa Serenay Sarıkaya sərbəst buraxılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə mediası məlumat yayıb.
Bakırköy Respublika Prokurorluğu tərəfindən narkotik və ya psixotrop maddə istifadəsi ilə bağlı başladılan istintaq davam edir. İstintaq çərçivəsində ötən həftə haqqında saxlanılma qərarı verilən, lakin ölkə xaricində olduğu üçün tutula bilməyən Serenay Sarıkaya Türkiyəyə qayıtdıqdan sonra nəzarətə götürülüb.
Jandarmadakı ifadə proseduru tamamlandıqdan sonra aktrisa Şişli Hamidiye Etfal Tədris və Araşdırma Xəstəxanasında tibbi müayinədən keçirilib. Daha sonra Ədli Tibb Qurumuna aparılan Sarıkaya narkotik testi üçün saç və qan nümunəsi təqdim edib. Prosedurlar başa çatdıqdan sonra o sərbəst buraxılıb.
Aktrisa ötən həftə saxlanılma qərarından sonra verdiyi açıqlamada planlaşdırılmış xarici səfərdə olduğunu, ən qısa zamanda ölkəyə qayıdaraq bütün hüquqi prosedurları yerinə yetirəcəyini bildirmişdi.
Qeyd edək ki, istintaq çərçivəsində İstanbul İl Jandarma Komandanlığının əməkdaşları tərəfindən İstanbulun Beşiktaş, Sarıyer, Beyoğlu, Kağıthane və Üsküdar rayonları, eləcə də Muğlada ümumilikdə 25 ünvana eyni vaxtda əməliyyat keçirilib. Əməliyyat zamanı 25 şübhəli barəsində axtarış və saxlanılma tədbirləri həyata keçirilib.
Araşdırma çərçivəsində prokurorluğun həbs tələbi ilə məhkəməyə göndərdiyi tanınmış həkim Mehmet Rahşan də həbs olunub.

В рамках расследования по употреблению наркотических средств в отношении известных личностей в Турции была освобождена актриса Серенай Сарыкая, задержанная по данному делу.
Medianews.az сообщает, что по этому поводу турецкие СМИ распространили информацию.
Расследование, начатое прокурорской службой района Бакыркёй по факту употребления наркотических или психотропных веществ, продолжается. В рамках расследования на прошлой неделе было принято решение о задержании Серенай Сарыкая, однако, поскольку она находилась за пределами страны, задержать её не удалось. После возвращения в Турцию она была взята под контроль.
После завершения процедуры допроса в жандармерии актриса прошла медицинское обследование в Учебной и исследовательской больнице имени Хамидие Этфал в районе Шишли. Затем Серенай Сарыкая была доставлена в Судебно-медицинское учреждение, где с неё взяли образцы волос и крови для теста на наркотики. По окончании процедур её отпустили.
Актриса в своем заявлении после постановления о задержании на прошлой неделе сообщила, что находилась в плановой зарубежной поездке и как можно скорее вернется в страну, чтобы выполнить все юридические процедуры.
Отметим, что в рамках расследования сотрудники Стамбульского управления жандармерии одновременно провели операции по 25 адресам в районах Бешикташ, Сарыер, Бейоглу, Кагытхане и Эскишехир, а также в провинции Мугла. Во время операции были осуществлены меры по розыску и задержанию 25 подозреваемых.
В рамках расследования известный врач Мехмет Рахшан, которого прокуратура направила в суд с ходатайством о заключении под стражу, также был арестован.