Şahin Şıxlinski və oğluna
Uralda azərbaycanlı, keçmiş diaspor rəhbəri Şahin Şıxlinski və oğlu Mutvalı Şıxlinskiyə OMON əməkdaşını avtomobillə vurması işi üzrə hökm oxunub.
Medianews.az xəbər verir ki, Şahin Şıxlinski bu epizod üzrə 9 il müddətinə ciddi rejimli koloniyaya məhkum edilib.
Lakin nəzərə alınıb ki, o, martın 5-də 20 il əvvəl törədilmiş qətllərlə bağlı digər cinayət işi üzrə artıq 22 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. Bu səbəbdən yekun cəza 24 il müəyyənləşdirilib.
Şahin Şıxlinskinin oğlu Mutvalı Şıxlinski isə həmin iş üzrə 8 il müddətinə ümumi rejimli koloniyaya məhkum olunub.
Xatırladaq ki, ötən ilin iyun ayında Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Yekaterinburqdakı azərbaycanlılara qarşı əməliyyat keçirib. Əməliyyat zamanı güc tətbiq olunub və nəticədə iki azərbaycanlı Ziyəddin və Hüseyn Səfərov qardaşları ölüblər. Digər Səfərovlar və bir neçə həmyerlimiz məhkəmənin qərarı ilə həbs olunublar. Onlara qarşı 2001, 2010 və 2011-ci illərdə törədilmiş cinayət ittihamları irəli sürülüb. Daha sonra Yekaterinburqda Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlinski və oğlu Mutvalı Şıxlinski saxlanılıb. İyulun 1-də “Baku Plaza”nın yaxınlığında Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FSB) əməliyyatçıları üzərində heç bir tanınma nişanı olmayan geyim və avtomobillərlə Yekaterinburqdakı Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlinskiyə, oğlunun idarə etdiyi avtomobilə hücum ediblər. Bu zaman Mutvalı Şıxlinski özünü itirərək idarə etdiyi avtomobillə FSB əməkdaşını vurub. O, özü məhkəmədə baş baş verənlərdən peşman olduğunu, hadisəni qəsdən törətmədiyini bildirib. Saxlanıldığı gün Şahin və Mutvalı Şıxlinskilər sərbəst buraxılıb. Bir müddət sonra onlar barəsində hakimiyyət nümayəndəsinə zor tətbiq etmək maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Əvvəlcə, Mutvalı, daha sonra isə sifarişli qətl, sifarişli qətlə cəhd maddələri ilə ittiham olunan Şahin Şıxlinski saxlanılıb.//Operativ Media

In Ural, a verdict has been delivered in the case of OMON officer being hit by a car involving Azerbaijani former diaspora leader Shahin Shikhlinski and his son Mutvali Shikhlinski.
Medianews.az reports that Shahin Shikhlinski was sentenced to 9 years in a strict regime colony for this episode.
However, it was taken into account that on March 5, he had already been sentenced to 22 years in prison for another criminal case related to murders committed 20 years ago. For this reason, the final sentence was determined to be 24 years.
Shahin Shikhlinski’s son, Mutvali Shikhlinski, was sentenced to 8 years in a general regime colony for the same case.
Recall that last June, Russian law enforcement agencies conducted an operation against Azerbaijanis in Yekaterinburg. Force was used during the operation, resulting in the deaths of two Azerbaijani brothers, Ziyaddin and Huseyn Safarov. Other Safarovs and several of our compatriots were arrested by court order. They were charged with crimes committed in 2001, 2010, and 2011. Later, the head of the Azerbaijani diaspora in Yekaterinburg, Shahin Shikhlinski, and his son Mutvali Shikhlinski were detained. On July 1, near "Baku Plaza," Federal Security Service (FSB) operatives, wearing unmarked clothing and using unmarked cars, attacked Shahin Shikhlinski, the head of the Azerbaijani diaspora in Yekaterinburg, and the car driven by his son. At that time, Mutvali Shikhlinski lost control and hit an FSB officer with the car he was driving. He stated in court that he regretted what had happened and did not commit the incident intentionally. On the day they were detained, Shahin and Mutvali Shikhlinski were released. Some time later, a criminal case was opened against them for the charge of using force against a government representative. Initially, Mutvali was detained, and later Shahin Shikhlinski was also detained, accused of contract murder and attempted contract murder. //Operative Media