Şahin Şıxlinski və oğluna
Uralda azərbaycanlı, keçmiş diaspor rəhbəri Şahin Şıxlinski və oğlu Mutvalı Şıxlinskiyə OMON əməkdaşını avtomobillə vurması işi üzrə hökm oxunub.
Medianews.az xəbər verir ki, Şahin Şıxlinski bu epizod üzrə 9 il müddətinə ciddi rejimli koloniyaya məhkum edilib.
Lakin nəzərə alınıb ki, o, martın 5-də 20 il əvvəl törədilmiş qətllərlə bağlı digər cinayət işi üzrə artıq 22 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. Bu səbəbdən yekun cəza 24 il müəyyənləşdirilib.
Şahin Şıxlinskinin oğlu Mutvalı Şıxlinski isə həmin iş üzrə 8 il müddətinə ümumi rejimli koloniyaya məhkum olunub.
Xatırladaq ki, ötən ilin iyun ayında Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Yekaterinburqdakı azərbaycanlılara qarşı əməliyyat keçirib. Əməliyyat zamanı güc tətbiq olunub və nəticədə iki azərbaycanlı Ziyəddin və Hüseyn Səfərov qardaşları ölüblər. Digər Səfərovlar və bir neçə həmyerlimiz məhkəmənin qərarı ilə həbs olunublar. Onlara qarşı 2001, 2010 və 2011-ci illərdə törədilmiş cinayət ittihamları irəli sürülüb. Daha sonra Yekaterinburqda Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlinski və oğlu Mutvalı Şıxlinski saxlanılıb. İyulun 1-də “Baku Plaza”nın yaxınlığında Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FSB) əməliyyatçıları üzərində heç bir tanınma nişanı olmayan geyim və avtomobillərlə Yekaterinburqdakı Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlinskiyə, oğlunun idarə etdiyi avtomobilə hücum ediblər. Bu zaman Mutvalı Şıxlinski özünü itirərək idarə etdiyi avtomobillə FSB əməkdaşını vurub. O, özü məhkəmədə baş baş verənlərdən peşman olduğunu, hadisəni qəsdən törətmədiyini bildirib. Saxlanıldığı gün Şahin və Mutvalı Şıxlinskilər sərbəst buraxılıb. Bir müddət sonra onlar barəsində hakimiyyət nümayəndəsinə zor tətbiq etmək maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Əvvəlcə, Mutvalı, daha sonra isə sifarişli qətl, sifarişli qətlə cəhd maddələri ilə ittiham olunan Şahin Şıxlinski saxlanılıb.//Operativ Media

В Урале вынесен приговор азербайджанцу, бывшему руководителю диаспоры Шахину Шихлинскому и его сыну Мутвалу Шихлинскому по делу о наезде на сотрудника ОМОН на автомобиле.
Как сообщает Medianews.az, Шахин Шихлинский по этому эпизоду приговорён к 9 годам лишения свободы в колонии строгого режима.
Однако с учётом того, что он уже был осуждён 5 марта на 22 года лишения свободы по другому уголовному делу, связанному с убийствами, совершёнными 20 лет назад, окончательное наказание определено в виде 24 лет лишения свободы.
Сын Шахина Шихлинского, Мутвал Шихлинский, по тому же делу приговорён к 8 годам лишения свободы в колонии общего режима.
Напомним, что в июне прошлого года российские правоохранительные органы провели операцию против азербайджанцев в Екатеринбурге. В ходе операции было применено насилие, в результате чего погибли два азербайджанца — братья Зиядин и Гусейн Сафаровы. Другие Сафаровы и несколько наших соотечественников были арестованы по решению суда. Им предъявлены обвинения в преступлениях, совершённых в 2001, 2010 и 2011 годах. Позже в Екатеринбурге были задержаны руководитель азербайджанской диаспоры Шахин Шихлинский и его сын Мутвал Шихлинский. 1 июля возле «Baku Plaza» сотрудники Федеральной службы безопасности (ФСБ), одетые в непознавательную форму и на автомобилях без опознавательных знаков, напали на руководителя азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге Шахина Шихлинского и на автомобиль, который вел его сын. В этот момент Мутвал Шихлинский потерял самообладание и наехал автомобилем на сотрудника ФСБ. На суде он заявил о сожалении в связи с произошедшим, отметив, что не совершал поступок умышленно. В день задержания Шахин и Мутвал Шихлинские были освобождены. Спустя некоторое время в отношении них было возбуждено уголовное дело по статье о применении насилия в отношении представителя власти. Сначала был задержан Мутвал, затем Шахин Шихлинский, обвиняемый в организациях заказных убийств и покушений на них.//Оператив Медиа