“British Journal of Sports Medicine” jurnalında dərc edilən yeni araşdırmaya görə, yaşlı qadınların həftədə cəmi bir və ya iki gün gündə 4 min addım atması onların ölüm və ürək-damar xəstəlikləri riskini azalda bilər.
Lent.az xəbər verir ki, tədqiqat ABŞ-da aparılıb və 13 547 qadın (orta yaş 71) təxminən 11 il ərzində izlənilib. Nəticədə məlum olub ki, həftədə bir-iki gün bu səviyyədə addım atan qadınlarda bütün səbəblərdən ölüm riski 26 faiz, ürək-damar xəstəliklərindən ölüm riski isə 27 faiz aşağı olub. Qadınlar həftədə ən azı üç gün bu qədər addım atırlarsa, ümumi ölüm riski 40 faizə qədər azalır.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, addımlama tezliyindən çox, ümumi addım sayı sağlamlıq üçün əsas amildir. Yəni, addımlar günlərə “paylanmasa” da, ümumi həcm vacibdir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu nəticələr gələcək fiziki fəaliyyət təlimatlarına addım sayının daxil edilməsinə dair əlavə sübut yaradır. Yaşlı insanlar sağlam qalmaq üçün hər gün çox gəzməyə məcbur deyillər. Əsas məsələ ümumi addım sayını artırmaqdır.

For health, the quantity of step count is more important than the frequency –
According to a new study published in the "British Journal of Sports Medicine," elderly women taking 4,000 steps a day just one or two days a week can reduce their risk of death and cardiovascular diseases.
Lent.az reports that the research was conducted in the USA and followed 13,547 women (average age 71) for approximately 11 years. As a result, it was found that women who took this number of steps one or two days a week had a 26 percent lower risk of death from all causes and a 27 percent lower risk of death from cardiovascular diseases. If women took this many steps at least three days a week, the overall risk of death decreased by up to 40 percent.
The researchers stated that the total number of steps is a key factor for health rather than the frequency of walking. In other words, the total volume is important even if the steps are not "distributed" across days. Experts believe these results provide additional evidence for including step count in future physical activity guidelines. Elderly people are not required to walk a lot every day to stay healthy. The main point is to increase the total number of steps.