“Sabah”, “Qarabağ”, “Turan Tovuz” və...
2026-2027 mövsümündə UEFA Çempionlar Liqasına 82, Avropa Liqasına 45, Konfrans Liqasına 111 komanda buraxmaq nəzərdə tutulur.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Reqlamentə görə, Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçür, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır, 36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
2025-2026 mövsümündə Azərbaycan çempionu və ölkə kubokunun sahibi olan “Sabah” Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən başlayacaq.
Gümüş medalçı Avropa Liqasının birinci mərhələsinə, bürünc medalçı Konfrans Liqasının ikinci mərhələsinə, ölkə dördüncüsü ilk mərhələsinə buraxılır.
Milli çempionatın yüksək dəstəsində gümüş və bürünc medallara “Qarabağ” və “Turan Tovuz”, dördüncü pilləyə “Neftçi” və “Zirə” iddialıdır.
Medianews.az həmçinin qeyd edir ki, Azərbaycanın çempionatının qaliblərinin və ölkə kubokunun sahiblərinin siyahısı yenilənib.
“Qarabağ” 12, “Neftçi” 9, “Kəpəz” 3, “Şəmkir”, “Bakı” və “İnter” (indiki “Şamaxı”) 2, “Turan” (Tovuz), “Xəzər Lənkəran” və “Sabah” 1 dəfə ölkə çempionu olub.
“Qarabağ” 8, “Neftçi” 6, “Kəpəz” 4, “Bakı” və “Xəzər Lənkəran” 3, “Keşlə” (indiki “Şamaxı”), “Qəbələ” və “Sabah” 2, “İnşaatçı” (Bakı), “Şəfa” 1 kubok qazanıb.

В сезоне 2026-2027 годов в Лигу чемпионов УЕФА планируется допустить 82 команды, в Лигу Европы — 45, в Лигу конференций — 111 команд.
Medianews.az сообщает, что в каждом из трёх турниров проводится по четыре квалификационных раунда. Согласно регламенту, команды, выбывшие в первом раунде Лиги чемпионов, переходят в Лигу конференций, выбывшие на последующих стадиях попадают в Лигу Европы; выбывшие в квалификациях Лиги Европы переходят в Лигу конференций. В лигах с 36 командами первые 8 мест проходят в 1/8 финала, а команды, занявшие места с 9-го по 24-е, выходят в 1/16 финала.
В сезоне 2025-2026 чемпион Азербайджана и обладатель национального кубка «Сабах» начнёт выступления в Лиге чемпионов с первого квалификационного раунда.
Серебряный призёр допускается во второй раунд Лиги Европы, бронзовый — во второй раунд Лиги конференций, а четвёртое место страны получает путёвку в первый раунд последней лиги.
В высшей лиге национального чемпионата на серебро и бронзу претендуют «Карабах» и «Туран Товуз», а на четвёртое место — «Нефтчи» и «Зиря».
Medianews.az также отмечает, что обновлён список чемпионов Азербайджана и обладателей национального кубка.
«Карабах» становился чемпионом страны 12 раз, «Нефтчи» — 9 раз, «Кяпяз» — 3 раза, «Шамкир», «Баку» и «Интер» (ныне «Шамахы») по 2 раза, «Туран» (Товуз), «Хазар Лянкярян» и «Сабах» — по одному разу.
«Карабах» выиграл кубок 8 раз, «Нефтчи» — 6 раз, «Кяпяз» — 4 раза, «Баку» и «Хазар Лянкярян» — по 3 раза, «Кешля» (ныне «Шамахы»), «Габала» и «Сабах» — по 2 раза, «Иншаатчи» (Баку) и «Шафа» — по одному разу.