“Sabah”, “Qarabağ”, “Turan Tovuz” və...
2026-2027 mövsümündə UEFA Çempionlar Liqasına 82, Avropa Liqasına 45, Konfrans Liqasına 111 komanda buraxmaq nəzərdə tutulur.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Reqlamentə görə, Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçür, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır, 36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
2025-2026 mövsümündə Azərbaycan çempionu və ölkə kubokunun sahibi olan “Sabah” Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən başlayacaq.
Gümüş medalçı Avropa Liqasının birinci mərhələsinə, bürünc medalçı Konfrans Liqasının ikinci mərhələsinə, ölkə dördüncüsü ilk mərhələsinə buraxılır.
Milli çempionatın yüksək dəstəsində gümüş və bürünc medallara “Qarabağ” və “Turan Tovuz”, dördüncü pilləyə “Neftçi” və “Zirə” iddialıdır.
Medianews.az həmçinin qeyd edir ki, Azərbaycanın çempionatının qaliblərinin və ölkə kubokunun sahiblərinin siyahısı yenilənib.
“Qarabağ” 12, “Neftçi” 9, “Kəpəz” 3, “Şəmkir”, “Bakı” və “İnter” (indiki “Şamaxı”) 2, “Turan” (Tovuz), “Xəzər Lənkəran” və “Sabah” 1 dəfə ölkə çempionu olub.
“Qarabağ” 8, “Neftçi” 6, “Kəpəz” 4, “Bakı” və “Xəzər Lənkəran” 3, “Keşlə” (indiki “Şamaxı”), “Qəbələ” və “Sabah” 2, “İnşaatçı” (Bakı), “Şəfa” 1 kubok qazanıb.

In the 2026-2027 season, 82 teams are planned to be admitted to the UEFA Champions League, 45 to the Europa League, and 111 to the Conference League.
Medianews.az reports that there are four qualifying rounds in each of the three tournaments. According to the regulations, teams eliminated in the first round of the Champions League move to the Conference League, and those eliminated in the subsequent rounds move to the Europa League; teams eliminated in the Europa League qualifiers move to the Conference League; in the leagues with 36 teams, those finishing in the top 8 proceed to the round of 16, while teams placed 9th to 24th enter the round of 32.
In the 2025-2026 season, "Sabah," the champion of Azerbaijan and the national cup winner, will start in the first round of the Champions League.
The silver medalist is admitted to the first round of the Europa League, the bronze medalist to the second round of the Conference League, and the country's fourth-placed team to the first round.
In the national championship's top division, "Qarabağ" and "Turan Tovuz" are contenders for the silver and bronze medals, while "Neftçi" and "Zirə" are aiming for fourth place.
Medianews.az also notes that the list of champions of Azerbaijan's championship and national cup winners has been updated.