“Real Madrid” dünya çempionatlarında tarixi
İngiltərə millisinin və İspaniyanın "Real Madrid" futbol komandasının yarımmüdafiəçisi Cud Bellinqem DÇ-2026-nın üçüncü yer uğrunda matçında Fransa ilə görüşdə fərqlənib.
Medianews.az İdman.Biz-ə istinadən bildirir ki, Bellinqemin vurduğu qol "Real Madrid" oyunçularının dünya çempionatlarında milli komandaların heyətində ümumi qol sayını 100-ə çatdırıb. Madrid təmsilçisi bu göstəriciyə nail olan ilk klub kimi tarixə düşüb.
23 yaşlı futbolçu matçın əsas vaxtına əlavə olunan səkkizinci dəqiqədə İngiltərənin sonuncu qolunu vurub. Bu, Bellinqemin DÇ-2026-da yeddinci qolu olub. O, bununla İngiltərə millisinin bir dünya çempionatında ən çox qol vuran futbolçusuna çevrilib.
"Real Madrid"in digər futbolçusu Kilian Mbappe də qarşılaşmada dubla imza atıb. Fransa millisinin kapitanı dünya çempionatlarındakı qol sayını 22-yə çatdıraraq turnirin tarixi bombardiri olub.
İngiltərə 6:4 hesablı qələbə ilə tarixində ilk dəfə dünya çempionatının bürünc medalını qazanıb. Bu, komandanın mundiallardakı ikinci medalıdır. İngiltərə 1966-cı ildə dünya çempionu olub.

«Реал Мадрид» в чемпионатах мира: история
Полузащитник сборной Англии и испанского футбольного клуба «Реал Мадрид» Джуд Беллингэм отличился в матче за третье место ЧМ-2026 против Франции.
Medianews.az со ссылкой на İdman.Biz сообщает, что гол Беллингэма довёл общее количество голов игроков «Реал Мадрида» за национальные сборные на чемпионатах мира до 100. Мадридский клуб стал первым клубом, достигшим этого показателя.
23-летний футболист забил последний, шестой гол Англии на восьмой добавленной минуте основного времени. Для Беллингэма это был седьмой гол на ЧМ-2026. Таким образом он стал самым результативным игроком сборной Англии на одном чемпионате мира.
Другой игрок «Реал Мадрида» Килиан Мбаппе также сделал дубль в этом матче. Капитан сборной Франции довёл общее количество голов на чемпионатах мира до 22, став историческим бомбардиром турнира.
Англия с победой 6:4 впервые в своей истории завоевала бронзовые медали чемпионата мира. Это вторая медаль команды на мундиалях. Англия становилась чемпионом мира в 1966 году.