““Quran-i Kərim” gətirin, əlimi basım” - Efirdə özündən çıxdı
Buna səbəb "Tarixin bir günü" verilişində mərhum gitara ifaçısı Nofəl Süleymanovla bağlı yayılan iddiaların danışılması olub.
B. Hüseynova özündən çıxaraq bu sözləri bildirib:
"Burada "Quran-i Kərim" varsa, əlimi basaram. Bura "Quran-i Kərim" gətirin! Yalan-böhtandır. Balamın canı şərdir. Mən burada yox idim. Haqqımda xəbər çıxanda dedim ki, bir ildir ölkəyə gəlməmişəm, xarici pasportumda da qeyd edilib. Mənə dedi ki, pasportunuzu göndərin, dedim, yox. Başqa jurnalist istəsə edərdim".
Qeyd edək ki, B. Hüseynova ilə mərhum gitara ifaçısı Nofəl Süleymanovun bir vaxtlar eşq yaşadığı, hətta musiqiçini oğlu bu səbəblə öldürdüyü iddia edilmişdi. (olay)

"Bring the Holy Quran, let me hold it" - He lost his composure on air
The reason was the discussion of allegations related to the late guitar player Nofəl Süleymanov on the show "A Day in History."
B. Hüseynova lost her composure and said these words:
"If there is a 'Quran-i Karim' here, I will swear on it. Bring the 'Quran-i Karim' here! It is lies and slander. My child's soul is pure. I was not here. When news about me came out, I said that I had not been in the country for a year, and it is also noted in my foreign passport. He asked me to send my passport, I said no. If another journalist wanted, I would do it."
It should be noted that B. Hüseynova and the late guitar player Nofəl Süleymanov were once said to have had a romantic relationship, and it was even claimed that the musician was killed by her son because of this. (olay)