Qazaxıstanda yeni konstitusiya üzrə
Səsvermə bülletenində cəmi bir sual var: vətəndaşlar 12 fevral 2026-cı ildə dərc edilmiş yeni konstitusiyanı qəbul edirmi? Yalnız bütün sənədi bütövlükdə dəstəkləmək və ya onu rədd etmək üçün səs vermək olar.
Seçicilərin 50 faizdən çoxu səs verərsə, referendum baş tutmuş sayılacaq. Nəticələr səsvermədən sonra yeddi gündən gec olmayaraq elan edilməlidir.
Yeni konstitusiya layihəsi mətnin təxminən 40%-ni dəyişir, bunun da təxminən 70%-i hakimiyyət qolları arasında münasibətlərin arxitekturasına dair maddələrə aiddir. Ümumilikdə maddələrin sayı 99-dan 95-ə enir.
Əsas fərqlər birbaşa dövlətin idarə edilməsi ilə bağlı maddələrdədir. Qazaxıstanda ikipalatalı parlamentin əvəzinə birpalatalı Qurultay təsis edilir, onun 145 deputatı partiya siyahıları üzrə beş il müddətinə seçilməlidir. Ölkədə mövcud olan qarışıq seçki sistemi ləğv edilir.
Yeni məşvərət orqanının - Xalq Şurasının yaradılması da təklif olunur. Bu orqan ildə ən azı bir dəfə toplanacaq və qanunvericilik təşəbbüsü hüququna malik olacaq./oxu.az

В Казахстане по новой конституции
В бюллетене для голосования всего один вопрос: одобряют ли граждане новую конституцию, опубликованную 12 февраля 2026 года? Можно голосовать только за полную поддержку всего документа или за его отклонение.
Если проголосует более 50 процентов избирателей, референдум будет считаться состоявшимся. Результаты должны быть объявлены не позднее чем через семь дней после голосования.
Проект новой конституции изменяет около 40% текста, примерно 70% из которых относятся к статьям об архитектуре отношений между ветвями власти. В целом количество статей сокращается с 99 до 95.
Основные различия касаются положений, непосредственно связанных с управлением государством. Вместо двухпалатного парламента в Казахстане учреждается однопалатное Курултай, в который 145 депутатов должны избираться по партийным спискам сроком на пять лет. Действующая в стране смешанная избирательная система отменяется.
Также предлагается создание нового совещательного органа — Народного совета, который будет собираться не реже одного раза в год и иметь право законодательной инициативы./oxu.az