Qazaxıstanda yeni konstitusiya üzrə
Səsvermə bülletenində cəmi bir sual var: vətəndaşlar 12 fevral 2026-cı ildə dərc edilmiş yeni konstitusiyanı qəbul edirmi? Yalnız bütün sənədi bütövlükdə dəstəkləmək və ya onu rədd etmək üçün səs vermək olar.
Seçicilərin 50 faizdən çoxu səs verərsə, referendum baş tutmuş sayılacaq. Nəticələr səsvermədən sonra yeddi gündən gec olmayaraq elan edilməlidir.
Yeni konstitusiya layihəsi mətnin təxminən 40%-ni dəyişir, bunun da təxminən 70%-i hakimiyyət qolları arasında münasibətlərin arxitekturasına dair maddələrə aiddir. Ümumilikdə maddələrin sayı 99-dan 95-ə enir.
Əsas fərqlər birbaşa dövlətin idarə edilməsi ilə bağlı maddələrdədir. Qazaxıstanda ikipalatalı parlamentin əvəzinə birpalatalı Qurultay təsis edilir, onun 145 deputatı partiya siyahıları üzrə beş il müddətinə seçilməlidir. Ölkədə mövcud olan qarışıq seçki sistemi ləğv edilir.
Yeni məşvərət orqanının - Xalq Şurasının yaradılması da təklif olunur. Bu orqan ildə ən azı bir dəfə toplanacaq və qanunvericilik təşəbbüsü hüququna malik olacaq./oxu.az

According to the new constitution in Kazakhstan
There is only one question on the ballot: do citizens accept the new constitution published on February 12, 2026? It is possible to vote only to fully support or reject the entire document.
If more than 50 percent of voters cast their vote, the referendum will be considered valid. The results must be announced no later than seven days after the voting.
The new constitution draft changes approximately 40% of the text, about 70% of which concerns provisions related to the architecture of relations among branches of power. Overall, the number of articles decreases from 99 to 95.
The main differences lie in the articles directly related to state governance. Instead of the bicameral parliament in Kazakhstan, a unicameral Kurultai is established, whose 145 deputies are to be elected by party lists for a term of five years. The existing mixed electoral system in the country is abolished.
The creation of a new consultative body - the People's Council - is also proposed. This body will convene at least once a year and will have the right to legislative initiative./oxu.az