Qazaxıstan: çoxluq nəyə dəstək verdi?
Qazaxıstanda martın 15-də keçirilmiş referendumun ilkin qeyri-rəsmi nəticələri səsverməyə qatılanların böyük çoxluğunun yeni konstitusiyanın qəbulunu dəstəklədiyini göstərir.
Medianews.az bildirir ki, ana qanun dövlət başçısının - prezidentin ümumxalq səsverməsində 7 il müddətinə seçilməsini nəzərdə tutur. Bir dəfədən artıq dövlət başçısı mandatı almaq yasaqdır.
40 yaşına çatmış, son 15 ildə ölkədə yaşamış, ali təhsilli, dövlət orqanlarında az beş il iş təcrübəsi olan şəxsin prezidentliyə namizədlik hüququ var.
Prezident siyasi partiya üzvü ola bilməz.
Dövlət başçısının yaxın qohumlarının hər hansı dövlət vəzifəsi tutması qadağandır.
Prezident vitse-prezidenti, baş naziri parlamentin (Qurultay) razılığı ilə təyin edir.
Hökumət üzvlərinin təyinatında (xarici işlər, müdafiə və daxili işlər nazirlərini çıxmaqla) baş nazirin təqdimatı əsas götürülür.
Prezident vəfat etdikdə və ya vəzifədən vaxtından getdikdə dövlət başçısının səlahiyyətləri vitse-prezidentə, bu mümkün olmadıqda parlament sədrinə, bu da mümkün olmadıqda baş nazirə keçir.
Qurultay proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə) 5 il müddətinə seçilən 145 nəfərdən ibarətdir.
Qazaxıstanda prezident postunu Qasım-Comərd Tokayev tutur.
1953-cü il təvəllüdlü Qasım-Comərd Tokayev diplomat, siyasi elmlər doktorudur.
1975-ci ildən SSRİ Xarici İşlər Nazirliyində, ardınca ölkənin Sinqapurdakı səfirliyində çalışıb, sonra Çindəki səfirlikdə ikinci katib, birinci katib, müşavir postlarını tutub.
1992-ci ildən Qasım-Comərd Tokayev Qazaxıstan xarici işlər nazirinin müavini, 1993-cü ildən nazirin birinci müavini olub. 1994-cü ildə xarici işlər naziri postuna təyinat alıb, 1999-cu ildə əvvəl baş nazirin müavini, ardınca baş nazir vəzifəsinə keçirilib.
2002-ci ildən Qasım-Comərd Tokayev dövlət katibi-xarici işlər naziri, 2003-cü ildən xarici işlər naziri postlarında fəaliyyət göstərib, 2007-ci ildən Qazaxıstan parlamentinin yuxarı palatası olan Senata sədrlik edib.
2011-ci ildən BMT baş katibinin müavini olan Qasım-Comərd Tokayev 2013-cü ildə yenidən Senatın sədri seçilib.
2019-cu il martın 20-də Qazaxıstanın birinci prezidenti Nursultan Nazarbayev istefa verib, Qasım-Comərd Tokayev prezident andı içərək dövlət başçısı kürsüsünə oturub, həmin il iyunun 9-da keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkisində qalib gəlib.
2022-ci il noyabrın 20-də Qasım-Comərd Tokayev daha bir növbədənkənar seçkidə yenidən prezident mandatı alıb.

Kazakhstan: What did the majority support?
The preliminary unofficial results of the referendum held in Kazakhstan on March 15 show that the vast majority of voters supported the adoption of the new constitution.
Medianews.az reports that the constitution provides for the head of state - the president to be elected by popular vote for a term of 7 years. It is prohibited to hold the office of head of state for more than one term.
A person who has reached the age of 40, has lived in the country for the last 15 years, has a higher education, and has at least five years of work experience in state institutions is eligible to run for president.
The president cannot be a member of a political party.
It is prohibited for close relatives of the head of state to hold any government position.
The president appoints the vice president and prime minister with the approval of the parliament (Congress).
In appointing members of the government (except the ministers of foreign affairs, defense, and internal affairs), the presentation of the prime minister is taken as the basis.
When the president dies or leaves office early, the powers of the head of state are transferred to the vice president, and if this is not possible, to the speaker of parliament, and if this is also not possible, to the prime minister.
The Congress consists of 145 members elected for a term of 5 years by proportional system (party lists).
The current president of Kazakhstan is Kassym-Jomart Tokayev.
Kassym-Jomart Tokayev, born in 1953, is a diplomat and doctor of political sciences.
Since 1975, he worked at the USSR Ministry of Foreign Affairs, then at the country's embassy in Singapore, followed by posts of second secretary, first secretary, and counsellor at the embassy in China.
Since 1992, Kassym-Jomart Tokayev was deputy minister of foreign affairs of Kazakhstan, from 1993 the first deputy minister. In 1994, he was appointed minister of foreign affairs, and in 1999, he first served as deputy prime minister, then as prime minister.
Since 2002, Kassym-Jomart Tokayev served as state secretary and minister of foreign affairs, and from 2003 as minister of foreign affairs, and since 2007 as chairman of the Senate, the upper house of the Kazakhstan parliament.
Since 2011, Kassym-Jomart Tokayev was deputy secretary-general of the UN, and in 2013 he was re-elected as chairman of the Senate.
On March 20, 2019, Kazakhstan's first president Nursultan Nazarbayev resigned, Kassym-Jomart Tokayev took the presidential oath and assumed the office, and on June 9 of the same year, he won the early presidential election.
On November 20, 2022, Kassym-Jomart Tokayev obtained another presidential mandate in an early election.