Qapılar açıldı: ermənilər Türkiyə sərhədini keçdi
Erməni biznes nümayəndələrinin Ermənistan–Türkiyə sərhədində yerləşən “Marqara” sərhəd-keçid məntəqəsindən keçdiyini əks etdirən görüntülər yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə KİV-ləri məlumat və videogörüntülər yayıb. Məlumata görə, uzun müddətdir bağlı qalan sərhəd-keçid məntəqəsi bu səfər üçün xüsusi olaraq açılıb. Ermənistandan olan biznes nümayəndələri məhz bu keçid vasitəsilə Türkiyə ərazisinə daxil olublar.
Qeyd edək ki, “Marqara” sərhəd-keçid məntəqəsi hələ 2023-cü ilin dekabrından istismara hazır vəziyyətə gətirilib. Planlaşdırılırdı ki, ilkin mərhələdə məntəqə üçüncü ölkələrin vətəndaşları üçün açıq olsun.
Lakin həmin vaxtdan bəri keçid məntəqəsindən yalnız rəsmi şəxslər və Türkiyədə baş vermiş zəlzələdən sonra yardım göstərmək məqsədilə xilasedicilər istifadə ediblər.

Опубликованы видеокадры, на которых представители армянского бизнеса пересекают пункт пропуска «Маргара» на границе Армении и Турции.
Сообщает Medianews.az, что по этому поводу турецкие СМИ опубликовали информацию и видеоматериалы. По данным источников, долгосрочно закрытый пункт пропуска на этот раз был специально открыт. Представители бизнеса из Армении пересекли границу именно через этот пункт пропуска для въезда на территорию Турции.
Отметим, что пункт пропуска «Маргара» был приведён в готовность к эксплуатации ещё в декабре 2023 года. Планировалось, что на первоначальном этапе пункт будет открыт для граждан третьих стран.
Однако с тех пор пунктом пропуска пользовались только официальные лица и спасатели, приехавшие для оказания помощи после землетрясения в Турции.