Qapılar açıldı: ermənilər Türkiyə sərhədini keçdi
Erməni biznes nümayəndələrinin Ermənistan–Türkiyə sərhədində yerləşən “Marqara” sərhəd-keçid məntəqəsindən keçdiyini əks etdirən görüntülər yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə KİV-ləri məlumat və videogörüntülər yayıb. Məlumata görə, uzun müddətdir bağlı qalan sərhəd-keçid məntəqəsi bu səfər üçün xüsusi olaraq açılıb. Ermənistandan olan biznes nümayəndələri məhz bu keçid vasitəsilə Türkiyə ərazisinə daxil olublar.
Qeyd edək ki, “Marqara” sərhəd-keçid məntəqəsi hələ 2023-cü ilin dekabrından istismara hazır vəziyyətə gətirilib. Planlaşdırılırdı ki, ilkin mərhələdə məntəqə üçüncü ölkələrin vətəndaşları üçün açıq olsun.
Lakin həmin vaxtdan bəri keçid məntəqəsindən yalnız rəsmi şəxslər və Türkiyədə baş vermiş zəlzələdən sonra yardım göstərmək məqsədilə xilasedicilər istifadə ediblər.

Footage showing Armenian business representatives crossing the "Margara" border crossing point located on the Armenia–Turkey border has been released.
Medianews.az reports that Turkish media outlets have released information and video footage regarding this. According to the information, the border crossing point, which had been closed for a long time, was opened specifically for this visit. Business representatives from Armenia entered Turkish territory via this crossing.
It should be noted that the "Margara" border crossing point was brought to operational readiness as early as December 2023. It was planned that, in the initial phase, the crossing point would be open to citizens of third countries.
However, since that time, only officials and rescuers providing aid after the earthquake in Turkey have used the crossing point.