Pullarının bir hissəsini Rusiya ordusuna vermək istəyir?
Rusiyalı milyarder Roman Abramoviç "Çelsi" futbol klubunun satışından əldə olunan və dondurulmuş vəsaitlərin taleyi ilə bağlı hüquqi mübarizəyə başlayıb.
Qafqazinfo xəbər verir ki, iş adamı sözügedən vəsaitin bir hissəsini Rusiya Silahlı Qüvvələrinin yaralı əsgərlərinə dəstək məqsədilə bağışlamaq niyyətindədir.
Nəşr yazır ki, Abramoviçin vəkilləri Böyük Britaniya hökumətinə ünvanladıqları məktubda 2022-ci ildə klubun satışından əldə edilən milyardlarla funt sterlinqin müştərilərinə məxsus olduğunu və onun bu vəsait üzərində müstəqil sərəncam vermək hüququnun olduğunu bildiriblər. Vəkillər vurğulayıblar ki, vəsaitlərin müsadirə edilməsi cəhdlərinə məhkəmə yolu ilə etiraz ediləcək və istənilən ianə yalnız könüllü əsaslarla həyata keçirilə bilər.
Xatırladaq ki, Roman Abramoviç 2022-ci ilin mayında sanksiyalar fonunda "Çelsi"ni 4,25 milyard funt sterlinqə satıb. Həmin vaxtdan bəri Böyük Britaniya banklarında dondurulan vəsaitlə bağlı London məhkəməsi və milyarder arasında razılıq əldə olunmayıb. Britaniya tərəfi pulun Ukraynaya humanitar yardım üçün xərclənməsini tələb etsə də, iş adamı vəsaitin bölüşdürülməsində şəxsən iştirak etmək istəyir.

Российский миллиардер Роман Абрамович начал юридическую борьбу по поводу судьбы средств, полученных от продажи футбольного клуба "Челси", а также замороженных активов.
Как сообщает Qafqazinfo, предприниматель намерен пожертвовать часть указанных средств на поддержку раненых солдат Вооружённых сил России.
Издание пишет, что адвокаты Абрамовича в письме к правительству Великобритании заявили, что миллиарды фунтов стерлингов, полученные от продажи клуба в 2022 году, принадлежат клиентам, и он имеет право самостоятельно распоряжаться этими средствами. Адвокаты подчеркнули, что попытки конфискации средств будут оспариваться в суде, и любые пожертвования могут осуществляться только на добровольной основе.
Напомним, что Роман Абрамович в мае 2022 года продал "Челси" за 4,25 миллиарда фунтов стерлингов на фоне санкций. С тех пор в банках Великобритании заморожены средства, и между лондонским судом и миллиардером не было достигнуто соглашения по данному вопросу. Британия требует направить деньги на гуманитарную помощь Украине, однако предприниматель лично хочет участвовать в распределении средств.