Pərdəarxası diplomatiya –
Pakistanın vasitəçiliyi ilə keçirilən ilk ABŞ-İran danışıqlarının konkret nəticə olmadan yekunlaşması gözlənilən idi. Belə ki, danışıqlardan əvvəl hər iki tərəf ayrı-ayrılıqda özlərini qalib hesab edərək maksimalist tələblər irəli sürmüşdü. Eyni zamanda hər iki tərəf öz tələblərinin qəbul olunmayacağı təqdirdə digər tərəfə hədə-qorxu gəlməyi də tarajlayırdı. Görüşdən sonra da tərəflərin açıqlamalarında ziddiyyətli məqam çox idi.
Adətən bir-birini üzün müddət qəbul etməyən və vasitəçilərin köməyilə danışıqlar masasına oturan tərəflər arasındakı ziddiyyətləri aradan qaldırmaq və mövqeləri uzlaşdıraraq yekun nəticəyə gəlmək ilk görüşdə və danışıqlarda mümkün olmur. İlk danışıqlar tərəflər bir qayda olaraq öz mövqelərini qoruyub saxlamaq, digər tərəfin isə arqumentlərini mübahisələndirmək xarakteri daşıyır. Bu baxımdan İslamabadda ABŞ-İran danışıqlarının birinci raundunda yekun razılaşma olacağını güman etmək sadəlövhlük olardı.
ABŞ–İran danışıqları ilə bağlı ABŞ prezidenti Doanld Trampın son açıqlaması bir neçə cəhətdən dəyərləndirilə bilər.
Birincisi, bu danışıqlar İrana, ABŞ-ın daxilinə, müttəfiqlərinə, bütövlükdə dünyaya ünvanlanan mesaj hesab oluna bilər. Tramp bununla ABŞ-ın əlavə şərtlər olmadan danışıqları davam etdirməyə hazır olduğunu bildirmək istəyir. Trampın danışıqların birinci raundundan sonra istədiyi halda İranı çox qısa müddətdə - bir gündə, bir saatda məhv edə biləcəyi barədə bəyanatından bir qədər sonra Hörmüz boğazını blokadaya almaq və boğazdan açıq dənizə çıxan İran gəmilərini məhv etmək barədə fikir bildirməsi sərt müharibə ritorikasının nisbətən mülayim ritorika ilə əvəzləndiyini deməyə əsas verir. Lakin Hörmüz boğazının blokadaya alınması həm də İrana qarşı təzyiq və hədə-qorxu vasitəsilə onu danışıqların davam etdirilməsinə məcbur etmək mexanizmi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Məlumdur ki, İranla müharibəyə qarşı ABŞ daxilində və onun müttəfiqləri arasında etirazlar güclənir. Amerika cəmiyyəti Venesuelada olduğu kimi qısamüddətli hərbi əməliyyatları bəyənsə də, uzunmüddətli müharibə aparılmasına tam tərəfdar deyil və İranla müharibənin hər gününün vergi ödəyicilərinə milyardlarla dollara başa gəlməsinin fərqindədir. Həm də nəzərə alınmalıdır ki, noyabrda ABŞ Konqresinə aralıq seçkilər keçiriləcək. Tramp bu seçkilərə qədər özünün və mənsub olduğu Respublikaçılar Partiyasının nüfuzunu daha da qaldırmaq və seçkilərdə qələbə qazanmaq üçün daxili auditoriyaya, Amerika seçicilərinə yönəlik siyasətə üstünlük verməlidir. Müharibənin davam etməsi həm Trampın özünün, həm də respublikaçıların reytinqinə məni təsir edə bilər.
ABŞ-ın müttəfiqləri olan Avropa ölkələrinin əksəriyyəti də enerji təhlükəsizliyi və iqtisadi maraqlar baxımından müharibənin davam etməsinə tərəfdar deyillər. Müharibənin davam etməsi yalnız İsrailin maraqlarına uyğundur. Və ABŞ dövlət mexanizmi Avropa müttəfiqlərini İsrailin maraqlarına qurban vermək istəməz. Ona görə də Trampın bəyanatı ABŞ-ın müharibəni yox, diplomatik danışıqlara üstünlük verdiyinə dair, bir tərəfdən daxili auditoriyaya, digər tərəfdən isə öz müttəfiqlərinə ünvanlanan mesaj kimi də qəbul edilə bilər.
İkincisi, Trampın bəyanatı taktiki gediş kimi də qiymətləndirilə bilər. Belə ki, Tramp qabaqcadan proqnozlaşdırılası çətin olan siyasətçilərdəndir. İstənilən an söylədiyi fikrə qarşı diametral əks mövqedən çıxış edib qərarlar qəbul edə bilər. Bu baxımdan bu bəyanatın müəyyən bir manevr olduğunu, sonradan İranı ittiham edərək müharibənin davam etdirilməsinə hazırlıq üçün vaxt qazanmaq niyyətilə verildiyini də ehtimal etmək mümkündür.
Üçüncüsü, Trampın yaxın 2 günlə bağlı açıqlaması publik qarşılıqlı ittihamlara baxmayaraq pərdəarxası diplomatik fəaliyyətin getdiyini təsdiq edən məqam da hesab oluna bilər. Bu da Trampın kiçik bir güzəştlə özünü və Amerikanı qalib edərək müharibədən çıxmaq ehtimalını daha inandırıcı edir. Hörmüz boğazından ticarət gəmilərinin gediş-gəlişinə İran tərəfindən yaradılmış maneələrin aradan qaldırılması belə güzəşt kimi qəbul oluna bilər. Onsuz da İran texniki məsələlərin həlli şərtilə 14 günlük atəşkəs müddətində boğazdan maneəsiz keçidin təmin olunacağını rəsmən bildirib. Buna görə də Hörmüz boğazından maneəsiz keçidin təmin olunması Trampın İrana qarşı təzyiq və hədə-qorxusu, habelə boğazın ABŞ-ın hərb gəmiləri tərəfindən blokadaya alınmasının nəticəsi və ABŞ-ın möhtəşəm qələbəsi kimi qələmə verilə bilər.
Artıq məlumdur ki, bir neçə saat bundan əvvəl Tramp Hörmüz boğazının dəniz blokadasının götürüldüyünü və gediş-gəlişin açıq olduğunu bildirib. Bu o deməkdir ki, pərdəarxası diplomatiya öz sözünü deyib və mübahisəli məsələlərdən biri barədə razılaşma olub. Deməli, digər məsələlər barədə razılaşmanın olacağını istisna etmək olmaz.

Ожидалось, что первые переговоры между США и Ираном под посредничеством Пакистана завершатся без конкретного результата. Дело в том, что обе стороны заранее рассматривали себя победителями и выдвигали максималистские требования. При этом каждая из сторон угрожала другой в случае непринятия своих условий. После встречи заявления сторон содержали множество противоречивых моментов.
Обычно невозможно устранить разногласия между сторонами, которые долгое время не принимали друг друга и сели за стол переговоров с помощью посредников, и прийти к окончательному результату, согласовав позиции, на первой же встрече. Как правило, в первых переговорах стороны стремятся сохранить свои позиции и оспаривать аргументы другой стороны. С этой точки зрения было бы наивно ожидать окончательного соглашения в первом раунде переговоров между США и Ираном в Исламабаде.
Последнее заявление президента США Дональда Трампа по переговорам с Ираном может быть оценено с нескольких точек зрения.
Во-первых, эти переговоры могут рассматриваться как обращение к Ирану, внутреннему обществу США, союзникам и всему миру. Трамп хочет заявить, что США готовы продолжать переговоры без дополнительных условий. После заявления Трампа о том, что при желании он может уничтожить Иран за очень короткий срок — за один день или один час, последовало высказывание о том, чтобы блокировать Ормузский пролив и уничтожать иранские корабли, выходящие из пролива в открытое море, что свидетельствует о том, что жёсткая военная риторика была частично смягчена. Однако блокада Ормузского пролива также может рассматриваться как механизм давления и угрозы на Иран с целью заставить его продолжить переговоры.
Известно, что внутри США и среди её союзников растут протесты против войны с Ираном. Американское общество, хотя и поддерживает краткосрочные военные операции, как в Венесуэле, полностью не одобряет длительную войну и осознаёт, что каждый день войны с Ираном обходится плательщикам налогов в миллиарды долларов. Следует также учитывать, что в ноябре в США пройдут промежуточные выборы в Конгресс. До выборов Трамп должен повысить свой рейтинг и рейтинг Республиканской партии и обеспечить победу на выборах, сосредоточившись на политике, ориентированной на внутреннюю аудиторию и американских избирателей. Продолжение войны может негативно сказаться на рейтингах Трампа и республиканцев.
Большинство европейских стран-союзников США также не поддерживают продолжение войны, учитывая угрозу энергетической безопасности и экономические интересы. Продолжение войны выгодно лишь Израилю. Государственный механизм США не захочет жертвовать европейскими союзниками ради израильских интересов. Поэтому заявление Трампа можно расценивать как сигнал, что США отдаёт предпочтение дипломатическим переговорам, а не войне, направленный как на внутреннюю аудиторию, так и на союзников.
Во-вторых, заявление Трампа может быть тактическим ходом. Трамп — политик, чьи действия часто сложно предсказать. Он может резко изменить позицию и принять противоположное решение в любой момент. Исходя из этого, можно предположить, что это заявление — манёвр, направленный на выигрыш времени для подготовки к продолжению войны, обвиняя затем Иран.
В-третьих, заявление Трампа, хотя и сопровождается взаимными публичными обвинениями, может указывать на наличие за кулисами дипломатической работы. Это увеличивает вероятность того, что с небольшой уступкой Трамп сможет представить свою позицию и позицию США как победу, выходящую из войны. Устранение препятствий для прохода торговых судов через Ормузский пролив со стороны Ирана может рассматриваться как такой уступок. Иран официально заявил, что обеспечит беспрепятственный проход через пролив в течение 14-дневного перемирия при условии решения технических вопросов. Таким образом, обеспечение свободного прохода через Ормузский пролив можно интерпретировать как результат давления и угроз США к Ирану, а также блокаду пролива военными кораблями США и как великолепную победу США.
Стало известно, что несколько часов назад Трамп объявил о снятии морской блокады Ормузского пролива и открытом проходе судов. Это означает, что за кулисами дипломатия дала результат, и было достигнуто соглашение по одному из спорных вопросов. Следовательно, не исключена возможность соглашения и по другим вопросам.