ABŞ-nin Milli Aeronavtika və Kosmos Agentliyinin (NASA) "Perseverance" roveri qədim Mars süxurlarında gözlənilməz dərəcədə yüksək həcmdə nikel tapıb. Bu, milyardlarla il əvvəl mövcud olmuş çox zəngin kimyəvi mühiti göstərir.
Bu barədə "Daily Galaxy" məlumat yayıb.
Neretva-Vallis vadisində əldə edilən tapıntı Yer kürəsində bəzən mikrobioloji aktivliklə əlaqələndirilən mineral formasiyaları xatırladır. Bu, Marsda həyatın mövcud olduğunu sübut etmir, amma uzun illərdir davam edən elmi araşdırmalara yeni element qazandırıb.
2021-ci ilin fevralında eniş etdikdən sonra "Perseverance" eni 45 kilometr olan və vaxtilə göl olduğu hesab edilən Jezero kraterini araşdırır. Perdyu Universitetindən doktor Henri Manelski və komandası bildirir ki, kraterdə qədim su fəaliyyətinin izləri - çay yataqları və çöküntü qatları aydın görünür.
Bəhayət, rover yaşı təxminən 3 milyard il olan çöküntülərin qorunduğu qədim çay deltası - Neretva-Vallisə çata bilib.
Süxurların analizi üçün "Perseverance" lazer alətləri, infraqırmızı sensorlar və rentgen cihazlarının kombinasiyasından istifadə edib. Analiz edilən 126 süxurdan 32-də nikel aşkar edilib.
Manelskinin sözlərinə görə, nikel bir qayda olaraq Yer və Marsda mikroelement sayılır. Çünki planetlərin formalaşması zamanı nüvəyə böyük həcmdə nikel sızıb.
"Planetin səthində aşkar etdiyimiz bu qədər yüksək həcm həmin süxurların necə formalaşdığı və sonradan necə dəyişdiyi barədə unikal məhdudiyyətlər qoyur", - tədqiqatçı vurğulayıb.
Bu, Marsın ana süxurlarında indiyə qədər ölçülmüş ən yüksək nikel səviyyəsidir. Bu element dəmir sulfid mineralları və jarozit, akaqanit kimi sulfatlarla birlikdə müşahidə olunur ki, onlar süxurların tədricən parçalanması nəticəsində yaranır.
"Yer kürəsində nikellə zəngin dəmir sulfid qədim çöküntü süxurlarında müşahidə olunur. Dəmir sulfid oksigenlə zəngin mühitdə asanlıqla aşınır, buna görə də onun qədim Yer süxurlarında mövcudluğu erkən atmosferin oksigen baxımından çox yoxsul olduğuna dair dəlillərdən biridir", - Manelski izah edib.
Tədqiqatçıları həmçinin bu Mars minerallarının Yer kürəsində geniş yayılmış dəmir sulfid - piritə çox bənzəməsi təəccübləndirib. Belə formasiyalar Yerdə tez-tez, xüsusilə oksigenin az olduğu mühitlərdə mikrobioloji proseslərlə əlaqələndirilir.
Həmin bölgədə həmçinin dəmir sulfidlər üzvi karbon birləşmələri ilə birlikdə aşkar edilib. Bu kombinasiya bioloji aktivliklə bağlı, amma sırf kimyəvi reaksiyaların nəticəsi də ola bilər.
"Nikellə zəngin süxurların mövcudluğu göstərir ki, əgər erkən Marsda canlı orqanizmlər mövcud olubsa, nikel onların istifadə edə biləcəyi formada mövcud ola bilərdi", - elm adamı qeyd edib.
Nikelin mənbəyi hələlik məlum deyil. Alimlər onun vulkanik süxurların parçalanmasından və ya nikel baxımından zəngin meteoritlərdən qaynaqlana biləcəyini ehtimal edirlər. Mənbəni müəyyənləşdirmək və onun bu bölgədəki üzvi maddələrlə mümkün əlaqəsini araşdırmaq üçün əlavə tədqiqatlara ehtiyac var./milli.az

NASA's Perseverance rover has discovered an unexpectedly high volume of nickel in ancient Martian rocks. This indicates a very rich chemical environment that existed billions of years ago.
This was reported by Daily Galaxy.
The finding from the Neretva-Vallis valley resembles mineral formations on Earth often associated with microbiological activity. This does not prove the existence of life on Mars, but adds new elements to long-standing scientific research.
Since its landing in February 2021, Perseverance has been exploring the Jezero crater, which is 45 kilometers wide and was once believed to be a lake. Dr. Henry Manelski and his team from Purdue University report that signs of ancient water activity in the crater—such as stream beds and sedimentary layers—are clearly visible.
Eventually, the rover was able to reach the ancient stream delta Neretva-Vallis, where sediments approximately 3 billion years old are preserved.
To analyze the rocks, Perseverance used a combination of laser instruments, infrared sensors, and X-ray devices. Nickel was detected in 32 of the 126 analyzed rocks.
According to Manelski, nickel is generally considered a trace element on Earth and Mars because large amounts of nickel leaked into the core during the formation of the planets.
"The high amount we detected on the planet’s surface places unique constraints on how those rocks formed and later altered," the researcher emphasized.
This is the highest level of nickel measured so far in Mars' parent rocks. This element is observed along with iron sulfide minerals and sulfates such as jarosite and acanthite, which form as rocks slowly break down.
"Nickel-rich iron sulfide on Earth is found in ancient sedimentary rocks. Iron sulfide easily weathers in oxygen-rich environments, so its presence in ancient Earth rocks is one of the evidences that the early atmosphere was very poor in oxygen," Manelski explained.
The researchers were also intrigued by how similar these Martian minerals are to the widespread iron sulfide—pyrite—on Earth. Such formations are frequently linked to microbiological processes especially in oxygen-poor environments on Earth.
In that region, iron sulfides were also found together with organic carbon compounds. This combination may be related to biological activity, but could also result purely from chemical reactions.
"The presence of nickel-rich rocks suggests that if living organisms existed on early Mars, nickel could have been available to them in usable form," the scientist noted.
The source of the nickel is not yet known. Scientists speculate that it could originate from the breakdown of volcanic rocks or from nickel-rich meteorites. Additional research is needed to identify the source and investigate its possible connection with organic materials in the area.