O boğaz da nəzarətə götürülsə, dünya üçün ikinci şok olacaq -
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranla yeni danışıqların iki gün ərzində Pakistanda keçirilə biləcəyini söylədikdən sonra tərəflər arasında razılaşmanın əldə ediləcəyinə dair ümidlər yaranıb. Ancaq razılaşma üçün İran Hörmüz boğazına nəzarətdən və tankerlərdən rüsum yığımından imtina etməlidir. Bu olmasa nə razılaşma olacaq, nə də ABŞ Hörmüz boğazının girişinin mühasirəsindən imtina edəcək.
Bu arada, Hindistanın baş naziri Narendra Modi ilə ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında telefon danışığı olub. Telefon danışığı zamanı ikitərəfli əlaqələr müzakirə olunmaqla yanaşı, Yaxın Şərqdəki mövcud vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Hindistanın baş nazirini ABŞ Prezidentinin Hörmüz boğazıyla bağlı planı maraqlandırıb. Liderlər Hörmüz boğazının açıq və təhlükəsiz saxlanılmasının vacibliyini vurğulayıblar. Problemin həlli Hindistan üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Birincisi, Hindistan neftə olan tələbatının böyük hissəsini İran və Körfəz ölkələrindən əldə edir. İkincisi, hazırda Hindistanın neftlə dolu tankerləri Hörmüz boğazında ilişib qalıblar.
Hörmüz boğazıyla bağlı problem həll olunmazsa, gərginlik Bab əl-Məndəb boğazına keçəcək. Bu boğaz dünya ticarəti üçün Hörmüz boğazı qədər əhəmiyyətlidir. Bəb əl-Məndəb Qırmızı dənizi Ədən körfəzi ilə birləşdirir və qlobal neft ticarətində əhəmiyyətli yer tutur. Dünya neft və qazının 20 faizi Bab əl-Məndəb boğazından daşınır. Bundan başqa Bab əl-Məndəbin dibində sualtı fiber-optik kabellər şəbəkəsi var ki, bu dünya internet trafikinin təxminən 20 faizinə qədərini ötürür və bu sularda gərginlik qlobal rəqəmsal bağlantı və maliyyə bazarları üçün birbaşa təhlükə yaradır.
İran rejimi ilə bağlılığı olan Yəməndəki husilər Bab əl-Məndəb boğazını nəzarətə götürsələr, bu dünya üçün ikinci şok olacaq. Bab əl-Məndəb boğazının qapadılması Asiya ilə Avropa arasında dəniz daşımalarını iflic vəziyyətə salacaq. Təsadüfi deyil ki, İran parlamentinin sədri Məhəmməd Qalibaf bir neçə gün əvvəl sosial şəbəkədə neftin, mayeləşdirilmiş təbii qazın, buğdanın, düyünün və gübrənin dünya üzrə daşınmasının əhəmiyyətli hissəsinin Bab əl-Məndəb boğazından keçdiyi barədə paylaşım edib. Yəni Qalibaf demək istəyib ki, İranın tələbləri yerinə yetirilməsə Bab əl-Məndəb boğazı da husilər vasitəsilə nəzarətə götürüləcək. Husilər hələ ki, gözləmə mövqeyindədirlər. Ancaq onlar hər an düyməyə basa bilərlər. Bunun qarşısının alınmasının yeganə yolu İranla ABŞ arasında müvəqqəti də olsa razılaşmanın əldə edilməsidir.

After US President Donald Trump said that new talks with Iran could be held in Pakistan within two days, hopes arose for an agreement between the parties. However, for an agreement to be reached, Iran must give up control over the Strait of Hormuz and the collection of fees from tankers. Without this, there will be neither an agreement nor will the US abandon the blockade of the entrance to the Strait of Hormuz.
Meanwhile, there was a phone conversation between Indian Prime Minister Narendra Modi and US President Donald Trump. During the call, bilateral relations were discussed, as well as an exchange of views on the current situation in the Middle East. The US President's plan regarding the Strait of Hormuz interested the Indian Prime Minister. The leaders emphasized the importance of keeping the Strait of Hormuz open and safe. Solving the problem is of great significance for India. First, India obtains a large part of its oil demand from Iran and the Gulf countries. Second, oil-laden Indian tankers are currently stuck in the Strait of Hormuz.
If the problem regarding the Strait of Hormuz is not resolved, tensions will move to the Bab el-Mandeb Strait. This strait is as important for world trade as the Strait of Hormuz. Bab el-Mandeb connects the Red Sea with the Gulf of Aden and plays a significant role in global oil trade. Twenty percent of the world's oil and gas passes through the Bab el-Mandeb Strait. Additionally, there is a network of underwater fiber-optic cables at the bottom of Bab el-Mandeb that carries about 20 percent of the world's internet traffic, and tensions in these waters pose a direct threat to global digital connectivity and financial markets.
If the Houthis in Yemen, who are affiliated with the Iranian regime, take control of the Bab el-Mandeb Strait, it will be a second shock for the world. Closing the Bab el-Mandeb Strait would paralyze maritime transportation between Asia and Europe. It is no coincidence that a few days ago, the speaker of the Iranian parliament, Mohammad Ghalibaf, shared on social networks that a significant portion of the transport of oil, liquefied natural gas, wheat, rice, and fertilizer worldwide passes through the Bab el-Mandeb Strait. In other words, Ghalibaf implied that if Iran's demands are not met, the Bab el-Mandeb Strait will also be controlled through the Houthis. The Houthis are currently in a waiting position. However, they can press the button at any moment. The only way to prevent this is to reach a temporary agreement between Iran and the US.