O boğaz da nəzarətə götürülsə, dünya üçün ikinci şok olacaq -
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranla yeni danışıqların iki gün ərzində Pakistanda keçirilə biləcəyini söylədikdən sonra tərəflər arasında razılaşmanın əldə ediləcəyinə dair ümidlər yaranıb. Ancaq razılaşma üçün İran Hörmüz boğazına nəzarətdən və tankerlərdən rüsum yığımından imtina etməlidir. Bu olmasa nə razılaşma olacaq, nə də ABŞ Hörmüz boğazının girişinin mühasirəsindən imtina edəcək.
Bu arada, Hindistanın baş naziri Narendra Modi ilə ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında telefon danışığı olub. Telefon danışığı zamanı ikitərəfli əlaqələr müzakirə olunmaqla yanaşı, Yaxın Şərqdəki mövcud vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Hindistanın baş nazirini ABŞ Prezidentinin Hörmüz boğazıyla bağlı planı maraqlandırıb. Liderlər Hörmüz boğazının açıq və təhlükəsiz saxlanılmasının vacibliyini vurğulayıblar. Problemin həlli Hindistan üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Birincisi, Hindistan neftə olan tələbatının böyük hissəsini İran və Körfəz ölkələrindən əldə edir. İkincisi, hazırda Hindistanın neftlə dolu tankerləri Hörmüz boğazında ilişib qalıblar.
Hörmüz boğazıyla bağlı problem həll olunmazsa, gərginlik Bab əl-Məndəb boğazına keçəcək. Bu boğaz dünya ticarəti üçün Hörmüz boğazı qədər əhəmiyyətlidir. Bəb əl-Məndəb Qırmızı dənizi Ədən körfəzi ilə birləşdirir və qlobal neft ticarətində əhəmiyyətli yer tutur. Dünya neft və qazının 20 faizi Bab əl-Məndəb boğazından daşınır. Bundan başqa Bab əl-Məndəbin dibində sualtı fiber-optik kabellər şəbəkəsi var ki, bu dünya internet trafikinin təxminən 20 faizinə qədərini ötürür və bu sularda gərginlik qlobal rəqəmsal bağlantı və maliyyə bazarları üçün birbaşa təhlükə yaradır.
İran rejimi ilə bağlılığı olan Yəməndəki husilər Bab əl-Məndəb boğazını nəzarətə götürsələr, bu dünya üçün ikinci şok olacaq. Bab əl-Məndəb boğazının qapadılması Asiya ilə Avropa arasında dəniz daşımalarını iflic vəziyyətə salacaq. Təsadüfi deyil ki, İran parlamentinin sədri Məhəmməd Qalibaf bir neçə gün əvvəl sosial şəbəkədə neftin, mayeləşdirilmiş təbii qazın, buğdanın, düyünün və gübrənin dünya üzrə daşınmasının əhəmiyyətli hissəsinin Bab əl-Məndəb boğazından keçdiyi barədə paylaşım edib. Yəni Qalibaf demək istəyib ki, İranın tələbləri yerinə yetirilməsə Bab əl-Məndəb boğazı da husilər vasitəsilə nəzarətə götürüləcək. Husilər hələ ki, gözləmə mövqeyindədirlər. Ancaq onlar hər an düyməyə basa bilərlər. Bunun qarşısının alınmasının yeganə yolu İranla ABŞ arasında müvəqqəti də olsa razılaşmanın əldə edilməsidir.

После того как президент США Дональд Трамп заявил, что новые переговоры с Ираном могут состояться в Пакистане в течение двух дней, появились надежды на достижение соглашения между сторонами. Однако для заключения соглашения Иран должен отказаться от контроля над Ормузским проливом и сбора пошлин с танкеров. Если этого не произойдет, не будет ни соглашения, ни отказа США от блокады входа в Ормузский пролив.
Тем временем состоялся телефонный разговор между премьер-министром Индии Нарендрой Моди и президентом США Дональдом Трампом. Во время разговора обсуждались двусторонние отношения, а также обмен мнениями о текущей ситуации на Ближнем Востоке. Премьер-министра Индии заинтересовал план президента США, связанный с Ормузским проливом. Лидеры подчеркнули важность сохранения Ормузского пролива открытым и безопасным. Решение проблемы имеет большое значение для Индии. Во-первых, Индия получает большую часть своей потребности в нефти из Ирана и стран Залива. Во-вторых, в настоящее время нефтеналивные танкеры Индии застряли в Ормузском проливе.
Если проблема с Ормузским проливом не будет решена, напряженность перейдет к Баб-эль-Мандебскому проливу. Этот пролив для мировой торговли так же важен, как и Ормузский пролив. Баб-эль-Мандеб соединяет Красное море с Аденским заливом и занимает значимое место в мировой торговле нефтью. Через Баб-эль-Мандеб проходит около 20 процентов мировой нефти и газа. Кроме того, по дну Баб-эль-Мандебского пролива проходит сеть подводных волоконно-оптических кабелей, которые передают примерно 20 процентов мирового интернет-трафика, и напряженность в этих водах представляет прямую угрозу для глобальной цифровой связи и финансовых рынков.
Если хуситы в Йемене, связанные с режимом Ирана, возьмут под контроль Баб-эль-Мандебский пролив, это станет вторым шоком для мира. Закрытие Баб-эль-Мандебского пролива парализует морские перевозки между Азией и Европой. Не случайно председатель иранского парламента Мохаммад Калибаф несколько дней назад в соцсетях опубликовал сообщение о том, что значительная часть мировых перевозок нефти, сжиженного природного газа, пшеницы, риса и удобрений проходит через Баб-эль-Мандебский пролив. То есть Калибаф хотел сказать, что если требования Ирана не будут выполнены, то Баб-эль-Мандебский пролив тоже будет взят под контроль хуситами. Хуситы пока находятся в состоянии ожидания, но они могут в любой момент нажать на курок. Единственный способ предотвратить это — достижение временного соглашения между Ираном и США.