Prezident Naxçıvanla bağlı
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəliyi artıq 1-ci kateqoriya dövlət orqanı statusuna malik olacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Dövlət qulluğu haqqında” qanuna edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qanuna görə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəliyi artıq 1-ci kateqoriya dövlət orqanı statusuna malik olacaq.
Qanuna əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi və onun müavinləri vəzifələri inzibati vəzifələr təsnifatından çıxarılıb, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsinin köməkçisi vəzifəsi isə üçüncü təsnifat vəzifələr siyahısına daxil edilib.

The Authorized Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic will now have the status of a 1st category state body.
Medianews.az reports that this is reflected in the amendment to the "Civil Service" law approved by President Ilham Aliyev.
According to the law, the Authorized Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic will now have the status of a 1st category state body.
According to the law, the positions of the Authorized Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic and his deputies have been removed from the classification of administrative positions, while the position of Assistant to the Authorized Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic has been included in the list of third-class positions.