Braziliya futbolunun əfsanəsi Pelenin 1958-ci il dünya çempionatı finalında geyindiyi forma hərracda rekord məbləğə satılıb.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, Pelenin İsveçə qarşı final matçında geyindiyi köynək Nyu-Yorkda keçirilən hərracda 4,88 milyon dollara yeni sahibini tapıb.
Bu satış Pelenin şəxsi kolleksiya əşyaları arasında indiyədək qeydə alınmış ən yüksək məbləğ hesab olunur. Bununla da forma 2022-ci ildə 1,33 milyon dollara satılan Pelenin ilk futbol kartının rekordunu geridə qoyub.
1958-ci ildə cəmi 17 yaşı olan Pele final matçında iki qol vuraraq, Braziliyanın ev sahibi İsveç üzərində 5:2 hesablı qələbəsində əsas rol oynamışdı. O, həmin görüşdə 55-ci və 90-cı dəqiqələrdə fərqlənərək, DÇ finalında qol vuran ən gənc futbolçu kimi tarixə düşüb.
Əfsanəvi futbolçu qarşılaşmadan sonra formasını komanda yoldaşı Didaya hədiyyə edib. Daha sonra forma Rio-de-Janeyrodakı idman muzeyinə təqdim olunub və 2004-cü ildə keçirilən hərracda cəmi 105 min 600 dollara satılmışdı.
Hərracı təşkil edən “Sotheby’s” hərrac evinin nümayəndəsi Brendan Houks bildirib ki, bu forma təkcə futbol tarixinin ən önəmli anlarından birini simvolizə etmir, həm də Peleni qlobal idman ikonuna çevirən hadisənin canlı xatirəsidir.
Braziliyanın ilk dünya çempionluğu zamanı geyinilən bu köynək hazırda futbol tarixinin ən bahalı ikinci formasıdır. Rekord isə hələ də Dieqo Maradonanın 1986-cı il DÇ-də İngiltərəyə qarşı geyindiyi məşhur “Tanrının əli” formasına məxsusdur. Həmin forma 2022-ci ildə 9,28 milyon dollara satılmışdı.
Eyni hərracda Maradonanın 1986-cı il DÇ-də kapitan sarğısı da satışa çıxarılıb. İngiltərə və Qərbi Almaniya ilə oyunlarda istifadə olunan sarğı 512 min dollara alıcı tapıb.

Форма, в которой легенда бразильского футбола Пеле играл в финале чемпионата мира 1958 года, была продана на аукционе за рекордную сумму.
Medianews.az, ссылаясь на «Qafqazinfo», сообщает, что футболка Пеле из финального матча против Швеции была продана на аукционе в Нью-Йорке за 4,88 миллиона долларов.
Эта продажа считается самой высокой суммой, зафиксированной среди предметов из личной коллекции Пеле. Таким образом, форма превзошла рекорд, установленный первой футбольной карточкой Пеле, проданной в 2022 году за 1,33 миллиона долларов.
В 1958 году, будучи всего 17-летним, Пеле забил два гола в финальном матче, сыграв ключевую роль в победе Бразилии над хозяевами турнира — Швецией — со счётом 5:2. Он отличился на 55-й и 90-й минутах, став самым молодым футболистом, забившим гол в финале чемпионата мира.
Легендарный футболист после матча подарил свою форму товарищу по команде Дидаю. Позже форма была передана в спортивный музей в Рио-де-Жанейро и была продана на аукционе 2004 года всего за 105 600 долларов.
Представитель аукционного дома «Sotheby’s» Брендан Хаукс отметил, что эта форма не только символизирует один из важнейших моментов в истории футбола, но и является живой памятью события, которое превратило Пеле в глобальную спортивную икону.
Эта футболка, которая была надета во время первого чемпионства Бразилии в мире, сейчас является второй по стоимости формой в истории футбола. Рекорд принадлежит знаменитой форме Диего Марадоны 1986 года с чемпионата мира, которую он надевал в матче против Англии — так называемой «руке Бога». Эта форма была продана в 2022 году за 9,28 миллиона долларов.
На том же аукционе была выставлена капитанская повязка Марадоны с чемпионата мира 1986 года. Повязка, использованная в матчах против Англии и Западной Германии, была куплена за 512 тысяч долларов.