Paşinyan Aİ ilə bağlı şərti
Ermənistanın Avropa İttifaqına (Aİ) üzvlüyü ilə bağlı referendum ölkə birliyə rəsmi müraciət etdikdən sonra keçiriləcək.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bəyan edib.
“Başa düşürsünüz: Ermənistan Avropa İttifaqının tamhüquqlu üzvü olmaq üçün Aİ-yə real müraciət etməyənə qədər referendumun mövzusu yoxdur. Bu baş verməyənədək referendum olmayacaq. Bu baş verən kimi referendum keçiriləcək”, – deyə siyasətçi bildirib
Məlumata görə, iyunun 2-də Vyaçeslav Volodin bildirib ki, Ermənistanın EAEİ-dən çıxaraq Aİ-yə üzvlük kursu ölkə üçün ciddi iqtisadi nəticələr yarada bilər. Onun sözlərinə görə, bu halda qazın qiyməti kəskin arta, Rusiyadan pul köçürmələri isə azala bilər.
Qeyd edək ki, mayın 29-da Vladimir Putin də Ermənistanın EAEİ-dən mümkün çıxışının ticarət güzəştlərinin itirilməsi, enerji qiymətlərinin artması və Rusiyada əmək fəaliyyəti şərtlərinin dəyişməsi ilə nəticələnə biləcəyini deyib.//Bakues.az

The referendum on Armenia's membership in the European Union (EU) will be held after the country officially applies to the union.
Medianews.az reports that this was stated by Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan.
"Let it be understood: there is no topic for a referendum until Armenia makes a real application to the EU to become a full member. There will be no referendum until this happens. As soon as this happens, a referendum will be held," the politician said.
According to information, on June 2, Vyacheslav Volodin stated that Armenia's course to exit the EAEU and join the EU could have serious economic consequences for the country. According to him, in this case, gas prices could sharply increase, and money transfers from Russia might decrease.
It should be noted that on May 29, Vladimir Putin also said that Armenia's possible exit from the EAEU could result in the loss of trade preferences, an increase in energy prices, and changes in the conditions of labor activity in Russia. //Bakues.az