Paşinyan Aİ ilə bağlı şərti
Ermənistanın Avropa İttifaqına (Aİ) üzvlüyü ilə bağlı referendum ölkə birliyə rəsmi müraciət etdikdən sonra keçiriləcək.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bəyan edib.
“Başa düşürsünüz: Ermənistan Avropa İttifaqının tamhüquqlu üzvü olmaq üçün Aİ-yə real müraciət etməyənə qədər referendumun mövzusu yoxdur. Bu baş verməyənədək referendum olmayacaq. Bu baş verən kimi referendum keçiriləcək”, – deyə siyasətçi bildirib
Məlumata görə, iyunun 2-də Vyaçeslav Volodin bildirib ki, Ermənistanın EAEİ-dən çıxaraq Aİ-yə üzvlük kursu ölkə üçün ciddi iqtisadi nəticələr yarada bilər. Onun sözlərinə görə, bu halda qazın qiyməti kəskin arta, Rusiyadan pul köçürmələri isə azala bilər.
Qeyd edək ki, mayın 29-da Vladimir Putin də Ermənistanın EAEİ-dən mümkün çıxışının ticarət güzəştlərinin itirilməsi, enerji qiymətlərinin artması və Rusiyada əmək fəaliyyəti şərtlərinin dəyişməsi ilə nəticələnə biləcəyini deyib.//Bakues.az

Референдум по вопросу членства Армении в Европейском союзе (ЕС) будет проведен после официального обращения страны в союз.
Medianews.az сообщает, что об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Поймите: пока Армения не подаст реальное обращение в ЕС о полном членстве, вопрос референдума не стоит. Пока это не произойдет, референдума не будет. Как только это случится, референдум будет проведен», – сказал политик.
По информации, 2 июня Вячеслав Володин заявил, что выход Армении из ЕАЭС и курс на членство в ЕС могут привести к серьезным экономическим последствиям для страны. По его словам, в этом случае цена на газ резко возрастет, а денежные переводы из России могут сократиться.
Отметим, что 29 мая Владимир Путин также заявил, что возможный выход Армении из ЕАЭС может привести к потере торговых преференций, росту цен на энергоносители и изменению условий трудовой деятельности в России.//Bakues.az