Nihat Hatipoğlunu qəzəbləndirən sual: "Red flag" qadınla...
Tanınmış ilahiyyatçı Nihat Hatipoğlu sahur proqramında gənc izləyicinin verdiyi suala sərt reaksiya göstərib. Canlı yayım zamanı verilən "Red flag (qırmızı bayraq) qadınla danışmaq günahdır?" sualı studiyada gərginlik yaradıb.
Demokrat.az xəbər verir ki, ilahiyyatçı ilk növbədə xarici terminlərin dilimizə bu qədər daxil olmasına etiraz edib. O, dini və əxlaqi məsələlərdə hər kəsin başa düşəcəyi aydın ifadələrin istifadə edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Hatipoğlu münasibətlərdə əsas ölçünün xarici anlayışlar yox, milli dəyərlər, ailə quruluşu və əxlaqi normalar olduğunu qeyd edib.
Gənc izləyici sualını izah etdikdən sonra ilahiyyatçı zərərli davranışlar nümayiş etdirən şəxslərlə yaxınlıq qurmağın doğru olmadığını bildirib. O, ailə dəyərlərinə uyğun gəlməyən münasibətlərdən uzaq durmağı tövsiyə edib. Bununla belə, Hatipoğlu qeyd edib ki, əgər ortada ciddi bir mənfilik yoxdursa, ön mühakimə ilə yanaşmaq əvəzinə danışaraq həll yolu axtarmaq daha məqsədəuyğundur.

Вопрос, который рассердил Нихата Хатыпоглу: с женщиной-"красным флагом"...
Известный богослов Нихат Хатыпоğlu жестко отреагировал на вопрос молодого зрителя в программе сахур. Вопрос, заданный во время прямого эфира: «Red flag (красный флаг) — грех ли разговаривать с женщиной?» вызвал напряжённость в студии.
Как сообщает Demokrat.az, богослов в первую очередь возразил против того, что иностранные термины настолько проникли в наш язык. Он подчеркнул важность использования ясных выражений, которые каждый может понять в религиозных и моральных вопросах. Хатыпоğlu отметил, что в отношениях главным мерилом являются не иностранные понятия, а национальные ценности, семейное устройство и моральные нормы.
После того как молодой зритель объяснил свой вопрос, богослов заявил, что неправильно сближаться с людьми, проявляющими вредное поведение. Он посоветовал избегать отношений, не соответствующих семейным ценностям. Тем не менее Хатыпоğlu отметил, что если нет серьёзных негативных моментов, вместо преждевременных суждений лучше искать пути решения через разговор.