Minimum əmək haqqı anlayışı dəyişdirildi -
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə Qanunda öz əksini tapıb.
Daha əvvəl minimum əmək haqqı qanunvericiliklə ixtisassız əməyə və xidmətə görə aylıq əməkhaqqının ən aşağı səviyyəsini müəyyən edən sosial normativ hesab edilirdi.
Qanuna əsasən, minimum əmək haqqı ölkədə iqtisadi inkişafın tələbləri, məhsuldarlıq, aylıq orta əməkhaqqı, pul vahidinin alıcılıq qabiliyyəti, sosial müavinətlərin məbləği, əsas sosial demoqrafik qruplar üzrə yaşayış minimumu səviyyəsi, məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsi və saxlanılması nəzərə alınmaqla işçilərin və onların ailələrinin tələbatına uyğun ixtisassız əməyə və xidmətə görə aylıq əmək haqqının ən aşağı səviyyəsini müəyyən edən sosial normativ hesab ediləcək.

Понятие минимальной заработной платы в законодательстве усовершенствовано.
По информации Medianews.az, это отражено в законе об изменениях в Трудовом кодексе, утвержденных Президентом Ильхамом Алиевым.
Ранее минимальная заработная плата в законодательстве считалась социальной нормой, определяющей минимальный уровень месячной оплаты труда за неквалифицированный труд и услуги.
Согласно закону, минимальная заработная плата будет считаться социальной нормой, определяющей минимальный уровень месячной оплаты труда за неквалифицированный труд и услуги, соответствующего потребностям рабочих и их семей с учётом требований экономического развития страны, производительности, средней месячной заработной платы, покупательной способности денежной единицы, размера социальных пособий, уровня прожиточного минимума по основным социально-демографическим группам, повышения и сохранения уровня занятости.