Minimum əmək haqqı anlayışı dəyişdirildi -
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə Qanunda öz əksini tapıb.
Daha əvvəl minimum əmək haqqı qanunvericiliklə ixtisassız əməyə və xidmətə görə aylıq əməkhaqqının ən aşağı səviyyəsini müəyyən edən sosial normativ hesab edilirdi.
Qanuna əsasən, minimum əmək haqqı ölkədə iqtisadi inkişafın tələbləri, məhsuldarlıq, aylıq orta əməkhaqqı, pul vahidinin alıcılıq qabiliyyəti, sosial müavinətlərin məbləği, əsas sosial demoqrafik qruplar üzrə yaşayış minimumu səviyyəsi, məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsi və saxlanılması nəzərə alınmaqla işçilərin və onların ailələrinin tələbatına uyğun ixtisassız əməyə və xidmətə görə aylıq əmək haqqının ən aşağı səviyyəsini müəyyən edən sosial normativ hesab ediləcək.

The concept of minimum wage has been changed -
According to Medianews.az, this is reflected in the Law on Amendments to the Labor Code approved by President Ilham Aliyev.
Previously, the minimum wage was considered a social norm established by legislation that determined the lowest level of monthly wage for unskilled labor and service.
According to the law, the minimum wage will be regarded as a social norm that determines the lowest level of monthly wage for unskilled labor and service in accordance with the needs of workers and their families, taking into account the requirements of economic development in the country, productivity, average monthly wage, purchasing power of the monetary unit, amount of social benefits, subsistence level of major social demographic groups, as well as increasing and maintaining employment levels.