Metronun “Həzi Aslanov” stansiyasında nə baş verir?
Ötən həftə memar Elçin Əliyev öz feysbuk hesabında Bakının “Həzi Aslanov” metro stansiyasının divarlarından su sızması ilə bağlı paylaşım edib. E.Əliyev bildirib ki, platforma interyerlərinin vəziyyəti onu dəhşətə gətirib: “Perron boyunca divarlarda suyun açıq-aşkar izləri və çoxsaylı sızma əlamətləri görünür. Çürümüş mərmər üzlüyün vəziyyətinə əsasən demək olar ki, su buraya çoxdan və sistemli şəkildə daxil olur, bu, heç də bir ilin problemi deyil. İndi aydın olur ki, niyə zaman-zaman metropolitendə kabellərdə qısaqapanmalar baş verir və qatarların hərəkəti iflic olur: problem köhnədir və bir neçə gün əvvəl yağış zamanı baş verən hadisə tamamilə gözlənilən idi”.
Medianews.az məsələ ilə bağlı “Bakı Metropoliteni” QSC-yə müraciət edib.
Metropolitenin mətbuat xidməti saytın sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, “Həzi Aslanov” stansiyası 1981-1987-ci illərdə mürəkkəb mühəndis-geoloji və hidrogeoloji şəraitə malik ərazidə inşa edilib: “Sonrakı dövrlərdə tikinti prosesində fasilələr və ərazidə hidrogeoloji vəziyyətin dəyişməsi, eləcə də qrunt sularının təsiri stansiya infrastrukturunda müəyyən aşınmalara səbəb olub.
Məhz bu amillər nəzərə alınaraq, 2024-cü il noyabrın 30-dan stansiyanın dalan yolunda planlı əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə başlanıb. Təmir işləri çərçivəsində dalan yolunda izolyasiya qatları yenilənir və gücləndirilir, konstruksiyalar tamamilə yenidən qurulur və infrastruktur daha dayanıqlı vəziyyətə gətirilir”.
Dalan yolunun tikintisinin bu ilin sentyabr ayına kimi başa çatdırılması planlaşdırılır. “Həzi Aslanov” stansiyasının yenidən qurulması isə 2025-2030-cu illəri əhatə edən Dövlət Proqramına uyğun olaraq, “Həzi Aslanov”a keçid funksiyası daşıyacaq “Y-17” stansiyasının inşası dövründə həyata keçiriləcək.
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin mətbuat xidməti vurğulayır ki, stansiya daima nəzarətdə saxlanır, mütəmadi texniki baxış və qulluq işləri aparılır: “Qrunt suları və yağıntıların təsiri nəzarət altındadır, təhlükəsiz istismar tam təmin olunur”.

Что происходит на станции метро «Хези Асланов»?
На прошлой неделе архитектор Эльчин Алиев разместил в своем аккаунте в Facebook публикацию о протечках воды на стенах станции метро Баку «Хази Асланов». Э. Алиев сообщил, что состояние интерьеров платформы его ужаснуло: «По всей длине перрона на стенах видны явные следы воды и многочисленные признаки протечек. По состоянию разрушенной мраморной облицовки можно сделать вывод, что вода сюда поступает давно и систематически, это далеко не проблема одного года. Теперь становится ясно, почему периодически в метро случаются короткие замыкания в кабелях и движение поездов парализуется: проблема старая, и событие, произошедшее несколько дней назад во время дождя, было полностью ожидаемым».
Medianews.az обратился по данному вопросу в ОАО «Бакинский Метрополитен».
Пресс-служба метрополитена в ответ на запрос сайта сообщила, что станция «Хази Асланов» была построена в 1981-1987 годах на территории со сложными инженерно-геологическими и гидрогеологическими условиями: «В последующие периоды в процессе строительства случались перерывы, а также изменилось гидрогеологическое состояние территории, кроме того, воздействие грунтовых вод вызвало определенное изнашивание инфраструктуры станции.
Именно с учетом этих факторов с 30 ноября 2024 года начались плановые капитальные ремонтно-восстановительные работы на обратном пути станции. В ходе ремонта на обратном пути обновляются и укрепляются изоляционные слои, конструкции полностью восстанавливаются, инфраструктура приводится в более устойчивое состояние».
Строительство обратного пути планируется завершить к сентябрю этого года. Реконструкция станции «Хази Асланов» будет выполнена в соответствии с Государственной программой на 2025–2030 годы одновременно со строительством станции «Y-17», которая будет выполнять функцию пересадки на «Хази Асланов».
Пресс-служба ОАО «Бакинский Метрополитен» подчеркивает, что станция находится под постоянным контролем, регулярно проводятся технические осмотры и обслуживающие работы: «Воздействие грунтовых вод и осадков контролируется, безопасная эксплуатация полностью обеспечивается».