Məşhur müğənni Avropa İttifaqını
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən verdiyi xəbərə görə, bununla bağlı məlumat məhkəmənin bazasında yerləşdirilib.
İddia mayın 25-də təqdim olunub və hazırda baxış mərhələsindədir. İş üzrə cavabdeh qismində Avropa İttifaqı Şurası çıxış edir.
Qaqarina 2024-cü ilin oktyabrında da Avropa İttifaqının tətbiq etdiyi sanksiyaların ləğvi tələbi ilə məhkəməyə müraciət etmişdi. Müğənni iddiasında Avropa İttifaqı Şurasını effektiv məhkəmə müdafiəsi hüququnun, fikir azadlığı və yaradıcılıq azadlığı prinsiplərinin pozulmasında ittiham edib.
Müğənni Rusiyaya qarşı tətbiq olunan 14-cü sanksiya paketi çərçivəsində 24 iyun 2024-cü ildə məhdudiyyət siyahısına daxil edilmişdi.
Sanksiya tətbiq olunan şəxslər Ukraynanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və müstəqilliyini təhdid edən hərəkətlərə görə məsul sayılırlar. Onlara Avropa İttifaqı ölkələrinə giriş və tranzit qadağan edilib, həmçinin Avropa vətəndaşları və şirkətlərinə siyahıdakı şəxslərlə maliyyə əməliyyatları aparmaq yasaqlanıb.

The Court of the European Union has registered the claim of Russian singer Polina Gagarina.
Medianews.az, citing Oxu.Az, reported that information regarding this has been posted in the court’s database.
The claim was submitted on May 25 and is currently in the review phase. The respondent in the case is the Council of the European Union.
In October 2024, Gagarina also filed a lawsuit demanding the annulment of the sanctions imposed by the European Union. In her claim, the singer accused the Council of the European Union of violating the right to effective judicial protection, the principles of freedom of expression and creative freedom.
The singer was included in the sanctions list on June 24, 2024, under the 14th sanction package applied against Russia.
Sanctioned individuals are held responsible for actions that threaten Ukraine’s territorial integrity, sovereignty, and independence. They are banned from entering and transiting through European Union countries, and EU citizens and companies are prohibited from conducting financial transactions with the individuals on the list.