Məşhur müğənni Avropa İttifaqını
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən verdiyi xəbərə görə, bununla bağlı məlumat məhkəmənin bazasında yerləşdirilib.
İddia mayın 25-də təqdim olunub və hazırda baxış mərhələsindədir. İş üzrə cavabdeh qismində Avropa İttifaqı Şurası çıxış edir.
Qaqarina 2024-cü ilin oktyabrında da Avropa İttifaqının tətbiq etdiyi sanksiyaların ləğvi tələbi ilə məhkəməyə müraciət etmişdi. Müğənni iddiasında Avropa İttifaqı Şurasını effektiv məhkəmə müdafiəsi hüququnun, fikir azadlığı və yaradıcılıq azadlığı prinsiplərinin pozulmasında ittiham edib.
Müğənni Rusiyaya qarşı tətbiq olunan 14-cü sanksiya paketi çərçivəsində 24 iyun 2024-cü ildə məhdudiyyət siyahısına daxil edilmişdi.
Sanksiya tətbiq olunan şəxslər Ukraynanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və müstəqilliyini təhdid edən hərəkətlərə görə məsul sayılırlar. Onlara Avropa İttifaqı ölkələrinə giriş və tranzit qadağan edilib, həmçinin Avropa vətəndaşları və şirkətlərinə siyahıdakı şəxslərlə maliyyə əməliyyatları aparmaq yasaqlanıb.

Суд Европейского Союза зарегистрировал иск российской певицы Полины Гагариной.
Medianews.az, со ссылкой на Oxu.Az, сообщает, что соответствующая информация размещена в базе данных суда.
Иск был подан 25 мая и в настоящее время находится на стадии рассмотрения. Ответчиком по делу выступает Совет Европейского Союза.
Гагарина также обращалась в суд в октябре 2024 года с требованием отменить санкции, применённые Европейским Союзом. В своём иске певица обвинила Совет Европейского Союза в нарушении права на эффективную судебную защиту, а также принципов свободы мнения и творческой свободы.
Певица была включена в список ограничений 24 июня 2024 года в рамках 14-го пакета санкций, применённых против России.
Лица, которым применены санкции, считаются ответственными за действия, угрожающие территориальной целостности, суверенитету и независимости Украины. Им запрещён въезд и транзит через страны Европейского Союза, а также европейским гражданам и компаниям запрещено совершать финансовые операции с лицами из данного списка.