Məşhur həkim ən xeyirli çərəzlər haqqında
Məşhur həkim, qastroenteroloq Məhəmməd Əli Almasri bəzi çərəzlərin insan oqanizmi üçün inanılmaz dərəcədə faydalı olduğunu açıqlayıb.
Publika.az xəbər verir ki, o, "Gazeta"ya müsahibəsində bildirib ki, ən sağlam çərəzlər sırasında Qoz, badam, püstə, fındıq və şam fıstığı öndə gəlir.
Mütəxəssis çərəzlərin sağlamlıq reytinqini də tərtib edib.
"Qoz alfa-linolenik omeqa-3 (28 q porsiyada 2,5 q) və melatonin baxımından çempiondur. Bu məhsul ümumi xolesterolu və aşağı sıxlıqlı lipoproteinləri aşağı salır. Badam isə E vitamini, maqnezium və kalsium baxımından ən yüksək göstəriciyə malikdir. O, visseral yağı azaldır və qlükozanı sabitləşdirir. Püstələrə gəldikdə çərəzlər arasında ən yüksək miqdarda protein, eləcə də görmə qabiliyyətini və sağlam bağırsaq florasını dəstəkləyən lütein və zeaksantin ehtiva edən lider məhsuldur. Mən fındığı dördüncü yerə qoyardım. Çünki onlar doymamış yağlar və manqanla zəngindir və əhəmiyyətli antioksidan potensiala malikdir. Şam fıstığı beşinci yerdədir; tərkibindəki pinolenik turşusu toxluq hissini artırır", -həkim deyib.

Известный врач о самых полезных закусках
Известный врач-гастроэнтеролог Мохаммед Али Алмасри заявил, что некоторые орехи невероятно полезны для человеческого организма.
Как сообщает Publika.az, в интервью изданию «Газета» он отметил, что среди самых полезных орехов лидируют грецкий орех, миндаль, фисташки, лесной орех и кедровые орешки.
Специалист также составил рейтинг полезности орехов для здоровья.
«Грецкий орех – чемпион по содержанию альфа-линоленовой омега-3 (2,5 г на порцию 28 г) и мелатонина. Этот продукт снижает общий холестерин и липопротеины низкой плотности. Миндаль характеризуется наивысшим содержанием витамина Е, магния и кальция. Он уменьшает висцеральный жир и стабилизирует уровень глюкозы. Что касается фисташек, то они содержат наибольшее количество белка среди орехов, а также лютеин и зеаксантин, которые поддерживают зрение и здоровую кишечную флору. Я бы поставил лесной орех на четвёртое место, поскольку он богат ненасыщенными жирами и марганцем, а также обладает значительным антиоксидантным потенциалом. Кедровые орешки занимают пятое место; содержащаяся в них пиноленовая кислота увеличивает чувство сытости», — отметил врач.