Məşhur həkim ən xeyirli çərəzlər haqqında
Məşhur həkim, qastroenteroloq Məhəmməd Əli Almasri bəzi çərəzlərin insan oqanizmi üçün inanılmaz dərəcədə faydalı olduğunu açıqlayıb.
Publika.az xəbər verir ki, o, "Gazeta"ya müsahibəsində bildirib ki, ən sağlam çərəzlər sırasında Qoz, badam, püstə, fındıq və şam fıstığı öndə gəlir.
Mütəxəssis çərəzlərin sağlamlıq reytinqini də tərtib edib.
"Qoz alfa-linolenik omeqa-3 (28 q porsiyada 2,5 q) və melatonin baxımından çempiondur. Bu məhsul ümumi xolesterolu və aşağı sıxlıqlı lipoproteinləri aşağı salır. Badam isə E vitamini, maqnezium və kalsium baxımından ən yüksək göstəriciyə malikdir. O, visseral yağı azaldır və qlükozanı sabitləşdirir. Püstələrə gəldikdə çərəzlər arasında ən yüksək miqdarda protein, eləcə də görmə qabiliyyətini və sağlam bağırsaq florasını dəstəkləyən lütein və zeaksantin ehtiva edən lider məhsuldur. Mən fındığı dördüncü yerə qoyardım. Çünki onlar doymamış yağlar və manqanla zəngindir və əhəmiyyətli antioksidan potensiala malikdir. Şam fıstığı beşinci yerdədir; tərkibindəki pinolenik turşusu toxluq hissini artırır", -həkim deyib.

Famous doctor about the most beneficial snacks He revealed things that...
Famous doctor, gastroenterologist Mohammad Ali Almasri has revealed that some nuts are incredibly beneficial for the human body.
Publika.az reports that in his interview with "Gazeta," he stated that among the healthiest nuts are walnuts, almonds, pistachios, hazelnuts, and pine nuts.
The expert also ranked the health benefits of nuts.
"Walnut is the champion in terms of alpha-linolenic omega-3 (2.5 g per 28 g serving) and melatonin. This product lowers total cholesterol and low-density lipoproteins. Almond, on the other hand, has the highest levels of vitamin E, magnesium, and calcium. It reduces visceral fat and stabilizes glucose. Regarding pistachios, they are the leader among nuts with the highest amount of protein as well as lutein and zeaxanthin, which support vision and healthy gut flora. I would place hazelnuts in fourth place because they are rich in unsaturated fats and manganese and have significant antioxidant potential. Pine nuts are in fifth place; the pinolenic acid they contain increases the feeling of fullness," said the doctor.