Məşhur azərbaycanlı sənətşünas İrada Berq vəfat etdi
Məşhur azərbaycanlı sənətşünas və Sankt-Peterburq Yazıçılar İttifaqının üzvü İrada Berq 53 yaşında vəfat edib.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə şəhərin Mədəniyyət Komitəsinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
"İrada Tofiq qızı Berq (Vovnenko) vəfat edib. Onun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk. Xatirəsi həmkarlarının, dostlarının və yaradıcılığına toxunan hər kəsin qəlbində yaşayacaq", - deyə məlumatda bildirilib.
İrada Berqin ölüm səbəbi və vida mərasimi ilə bağlı hələlik məlumat açıqlanmayıb.
İrada Berq 5 yanvar 1973-cü ildə Sankt-Peterburqda memar və riyaziyyatçı Tofiq Həsənovun ailəsində anadan olub. Atası Tofiq Həsənov çoxuşaqlı ailədə böyüyüb və valideynlərini erkən yaşlarında itirdikdən sonra uşaq evində tərbiyə alıb. O, Bakı Politexnik İnstitutunu bitirdikdən sonra təhsilini Leninqradda (indiki Sankt-Peterburq) davam etdirib və burada ailə qurub.
İrada Berq 2003-cü ildən "Tsarskoye Selo" muzey-qoruğunun beynəlxalq şöbəsində çalışıb və məşhur "Yantar otağı"nın bərpası layihəsində iştirak edib. Həmin illərdə Yekaterina sarayında xeyriyyə məqsədli uşaq ballarının təşkilatçısı olub.
O, 2006-cı ildə uşaqlar üçün "Sehrli kaleydoskop. Petkanın tarix ölkəsinə səyahəti" adlı ilk kitabını nəşr etdirib.
2009-cu ildən İsaak kilsəsinin fəaliyyətində fəal iştirak edən İrada Berq, 2013-cü ildən "İsaak kilsəsi" muzey-kompleksinin xarici əlaqələr və mədəni layihələr şöbəsinə rəhbərlik edib. 2015-ci ildən isə sərgi və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri, daha sonra direktor vəzifəsini icra edən şəxs kimi fəaliyyət göstərib.

Famous Azerbaijani art critic and member of the Saint Petersburg Writers' Union Irada Berg has passed away at the age of 53.
According to Milli.Az, the press service of the city's Culture Committee announced this.
"Irada Tofiq gizi Berg (Vovnenko) has passed away. We extend our deepest condolences to her family and loved ones. Her memory will live in the hearts of her colleagues, friends, and everyone touched by her creativity," the statement said.
The cause of Irada Berg's death and details about the farewell ceremony have not yet been disclosed.
Irada Berg was born on January 5, 1973, in Saint Petersburg into the family of architect and mathematician Tofiq Hasanov. Her father Tofiq Hasanov grew up in a large family and, after losing his parents at an early age, was raised in an orphanage. After graduating from the Baku Polytechnic Institute, he continued his education in Leningrad (now Saint Petersburg) and started a family there.
Since 2003, Irada Berg worked in the international department of the "Tsarskoye Selo" museum-reserve and participated in the restoration project of the famous "Amber Room." During those years, she was also the organizer of charity children's balls at the Catherine Palace.
In 2006, she published her first book for children titled "Magic Kaleidoscope. Petka's Journey to the Land of History."
From 2009, Irada Berg actively participated in the activities of the Isaac Church and since 2013 had headed the foreign relations and cultural projects department of the "Isaac Church" museum complex. From 2015, she served as the head of the exhibition and international cooperation department and later acted as director.