Məşhur azərbaycanlı sənətşünas İrada Berq vəfat etdi
Məşhur azərbaycanlı sənətşünas və Sankt-Peterburq Yazıçılar İttifaqının üzvü İrada Berq 53 yaşında vəfat edib.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə şəhərin Mədəniyyət Komitəsinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
"İrada Tofiq qızı Berq (Vovnenko) vəfat edib. Onun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk. Xatirəsi həmkarlarının, dostlarının və yaradıcılığına toxunan hər kəsin qəlbində yaşayacaq", - deyə məlumatda bildirilib.
İrada Berqin ölüm səbəbi və vida mərasimi ilə bağlı hələlik məlumat açıqlanmayıb.
İrada Berq 5 yanvar 1973-cü ildə Sankt-Peterburqda memar və riyaziyyatçı Tofiq Həsənovun ailəsində anadan olub. Atası Tofiq Həsənov çoxuşaqlı ailədə böyüyüb və valideynlərini erkən yaşlarında itirdikdən sonra uşaq evində tərbiyə alıb. O, Bakı Politexnik İnstitutunu bitirdikdən sonra təhsilini Leninqradda (indiki Sankt-Peterburq) davam etdirib və burada ailə qurub.
İrada Berq 2003-cü ildən "Tsarskoye Selo" muzey-qoruğunun beynəlxalq şöbəsində çalışıb və məşhur "Yantar otağı"nın bərpası layihəsində iştirak edib. Həmin illərdə Yekaterina sarayında xeyriyyə məqsədli uşaq ballarının təşkilatçısı olub.
O, 2006-cı ildə uşaqlar üçün "Sehrli kaleydoskop. Petkanın tarix ölkəsinə səyahəti" adlı ilk kitabını nəşr etdirib.
2009-cu ildən İsaak kilsəsinin fəaliyyətində fəal iştirak edən İrada Berq, 2013-cü ildən "İsaak kilsəsi" muzey-kompleksinin xarici əlaqələr və mədəni layihələr şöbəsinə rəhbərlik edib. 2015-ci ildən isə sərgi və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri, daha sonra direktor vəzifəsini icra edən şəxs kimi fəaliyyət göstərib.

Известный азербайджанский искусствовед и член Союза писателей Санкт-Петербурга Ирада Берг скончалась в возрасте 53 лет.
Как сообщает Milli.Az, об этом стало известно из пресс-службы Комитета по культуре города.
"Ирада Тофик кызы Берг (Вовненко) скончалась. Выражаем глубокие соболезнования её семье и близким. Память о ней будет жить в сердцах коллег, друзей и всех, кого коснулось её творчество", — говорится в сообщении.
Причина смерти Ирады Берг и информация о церемонии прощания пока не объявлены.
Ирада Берг родилась 5 января 1973 года в семье архитектора и математика Тофика Гасановича Хассанова в Санкт-Петербурге. Её отец Тофик Гасанов вырос в многодетной семье и после рано потерял родителей воспитывался в детском доме. После окончания Бакинского политехнического института он продолжил образование в Ленинграде (ныне Санкт-Петербург) и там же создал семью.
С 2003 года Ирада Берг работала в международном отделе музея-заповедника "Царское Село" и участвовала в проекте реставрации знаменитой "Янтарной комнаты". В те годы она также была организатором благотворительных детских балов в Екатерининском дворце.
В 2006 году она опубликовала свою первую книгу для детей под названием "Волшебный калейдоскоп. Путешествие Петкана в страну истории".
С 2009 года Ирада Берг активно участвовала в деятельности Исаакиевского собора, с 2013 года возглавляла отдел внешних связей и культурных проектов музейного комплекса "Исаакиевский собор". С 2015 года работала руководителем отдела выставок и международного сотрудничества, а затем исполняла обязанности директора.