Sürücülük vəsiqəsi almaq istəyənlərə
Azərbaycanda sürücülük vəsiqəsi almaq istəyən vətəndaşların uzun müddətdir qarşılaşdığı və ciddi narazılıqlara səbəb olan problemlərdən biri öz həllini tapıb.
Belə ki, sürücülük vəsiqəsi imtahanlarında iştirak etmək üçün tələb olunan tibbi arayışın qüvvədə olma müddətinin cəmi 30 gün müəyyən edilməsi vətəndaşlar üçün böyük çətinlik yaradırdı. İmtahandan kəsilən və ya növbəti mərhələyə qatılmaq istəyən şəxslər hər dəfə yenidən rentgen, laborator analizlər və bütün tibbi prosedurlardan keçmək məcburiyyətində qalırdılar.
Medianews.az bildirir ki,Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) rəsmi açıqlama verilib.
​TƏBİB-dən bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin 4 avqust 2012-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş Təlimatın 5.6.5-ci yarımbəndinə əsasən, sürücülük vəsiqəsi almaq istəyən şəxs nəqliyyat vasitəsinin idarə edilməsinə yararlılığı barədə tibbi arayışı təqdim etməlidir.
​Rəsmi cavabda daha sonra qeyd olunur: "Qanunvericilikdə sürücülüyə yararlı olmaq barədə tibbi arayışın etibarlılıq müddəti birbaşa tənzimlənmədiyindən yol hərəkəti iştirakçılarının və cəmiyyətin yol-nəqliyyat hadisələrindən və onların nəticələrindən müdafiə olunması və yol hərəkəti təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə həmin tibbi arayışın etibarlılıq müddəti 30 (otuz) gün olaraq müəyyən edilib.
​Tibbi arayışın qüvvədə olma müddətinin qısa olması səbəbindən vətəndaşların bir çox hallarda təkrar tibbi müayinələrdən, o cümlədən rentgen və laborator analizlərdən keçməyə məcbur qalmasını diqqətə alaraq, sürücülüyə yararlı olmaq barədə tibbi arayışın etibarlılıq müddəti ilə bağlı məsələyə yenidən baxılmış və həmin müddət artırılaraq 60 (altmış) gün müəyyən edilib".
​Beləliklə, aparılan müzakirələr və ictimai qınaq öz bəhrəsini verib – vətəndaşları vaxt və maliyyə itkisinə salan 30 günlük məhdudiyyət artıq 2 aya (60 günə) qaldırılıb.//musavat.com

Одна из проблем, с которой уже долгое время сталкиваются граждане, желающие получить водительское удостоверение в Азербайджане, и которая вызывает серьезное недовольство, наконец, нашла своё решение.
А именно, срок действия медицинской справки, необходимой для участия в экзаменах на водительское удостоверение, составлявший всего 30 дней, создавал большие трудности для граждан. Лица, не прошедшие экзамен или желающие участвовать в следующем этапе, были вынуждены каждый раз проходить заново рентген, лабораторные анализы и все медицинские процедуры.
Medianews.az сообщает, что из Единого управления медицинских территориальных подразделений (ТӘБİБ) было официальное заявление.
В сообщении ТӘБİБ говорится, что согласно подпункту 5.6.5 Инструкции, утвержденной Решением Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики от 4 августа 2012 года, лицо, желающее получить водительское удостоверение, должно предоставить медицинскую справку о пригодности к управлению транспортным средством.
В официальном ответе далее отмечается: «Поскольку законодательством непосредственно не регулируется срок действия медицинской справки о пригодности к вождению, с целью защиты участников дорожного движения и общества от дорожно-транспортных происшествий и их последствий, а также обеспечения безопасности дорожного движения, срок действия данной медицинской справки установлен в 30 (тридцать) дней.
Учитывая, что короткий срок действия медицинской справки заставлял граждан во многих случаях проходить повторное медицинское обследование, включая рентген и лабораторные анализы, вопрос о сроке действия медицинской справки о пригодности к вождению был повторно рассмотрен, и данный срок был увеличен до 60 (шестидесяти) дней».
Таким образом, проведённые обсуждения и общественное осуждение дали свои плоды — ограничение в 30 дней, которое приводило к потере времени и финансов граждан, теперь увеличено до 2 месяцев (60 дней).//musavat.com