Meksika ilk dəfə 3 qələbə ilə
Meksika milli komandası Dünya Çempionatının A qrupunda Çexiyanı 3:0 hesabı ilə məğlub edərək, tarixində ilk dəfə qrup mərhələsini üç qələbə ilə başa vurub.
Medianews.az xəbər verir ki, Mexiko şəhərində keçirilən görüşdə ikinci hissənin əvvəlində oyunun gedişi tam dəyişib.
55-ci dəqiqədə 22 yaşlı Mateo Çaves hesabı açaraq Meksikanı önə keçirib. Ardınca 61-ci dəqiqədə Xulian Kinyones fərqi artırıb və turnirdəki ikinci qolunu vurub. Qarşılaşmanın sonlarında isə Alvaro Fidalqo əlavə vaxtda üçüncü qolu qeydə alıb.
Bu nəticə ilə Meksika DÇ tarixində ilk dəfə qrup mərhələsinin bütün oyunlarını qələbə ilə başa vurub. Komandanın əvvəlki ən yaxşı göstəricisi 1986 və 2002-ci illərdə iki qələbə və bir heç-heçə olmuşdu.
A qrupunu lider kimi tamamlayan Meksika artıq 1/16 final mərhələsinə yüksəlib və növbəti rəqibi püşkatmadan sonra müəyyənləşəcək.
Çexiya isə turniri 3 oyundan 1 xalla başa vuraraq mübarizəni dayandırıb.
Görüş həm də Meksika futbolunun gələcəyi və təcrübəsini əks etdirib. 17 yaşlı Gilberto Mora DÇ-də start heyətində meydana çıxan ən gənc meksikalı futbolçu kimi tarixə düşüb. Digər tərəfdən, 40 yaşlı qapıçı Guillermo “Memo” Oçoa 77-ci dəqiqədə meydana daxil olaraq altı DÇ-də iştirak edən nadir futbolçular siyahısına qoşulub.//Qafqazinfo

Национальная сборная Мексики в группе A Чемпионата мира обыграла Чехию со счетом 3:0 и впервые в истории завершила групповой этап с тремя победами.
Medianews.az сообщает, что в матче, прошедшем в Мехико, ход игры полностью изменился в начале второго тайма.
На 55-й минуте 22-летний Матео Чавес открыл счет и вывел Мексику вперед. Затем на 61-й минуте Хулиан Киньонес увеличил разрыв и забил свой второй гол на турнире. В концовке матча Альваро Фидалго забил третий гол в дополнительное время.
Этот результат позволил Мексике впервые в истории выиграть все матчи группового этапа на Чемпионате мира. Лучший результат команды ранее был в 1986 и 2002 годах — две победы и одна ничья.
Завершив группу A на первом месте, Мексика уже вышла в 1/16 финала, а следующий соперник будет определен после жеребьевки.
Чехия же завершила турнир с 1 очком за 3 матча и прекратила борьбу.
Встреча также отразила будущее и опыт мексиканского футбола. 17-летний Гилберто Мора вошел в историю, став самым молодым мексиканским футболистом, выйдя в стартовом составе на ЧМ. С другой стороны, 40-летний вратарь Гильермо «Мемо» Очоа вышел на поле на 77-й минуте, присоединившись к редкому списку футболистов, принявших участие в шести Чемпионатах мира. //Qafqazinfo