Azərbaycanda yeni qurumun - Media və Yayım Şurasının yaradılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi sabah Mili Məclisdə üçüncü oxunuşda müzakirəyə çıxarılacaq. Bunu Medianews.az-a Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc deyib.
İnsan hüquqları komitəsinin hazırladığı layihəni Milli Məclis iyunun 19-u birinci, iyunun 30-u ikinci oxunuşda qəbul edib.
Söhbət “Dövlət qulluğu haqqında” və “Media haqqında” qanunlara təklif olunan dəyişiklik layihəsindən gedir.
Layihədə Media və Yayım Şurasını Medianın İnkişafı Agentliyinin və Audiovizual Şuranın əsasında vahid qurum kimi yaratmaq təklif olunur.
Üçüncü oxunuş - sonuncu oxunuşdur.
Prosedura görə, Milli Məclis sonuncu oxunuşda qəbul edilmiş qanun layihəsini iki həftə ərzində dövlət başçısına göndərməlidir.
Medianews.az-ın “Media və Yayım Şurasının yaradılması hansı tarixdən start götürə və nə vaxt yekunlaşa bilər” sualına cavab olaraq Z.Oruc qeyd edib ki, üçüncü oxunuşdan keçəndən sonra Prezidentin qanunu fərman imzalayaraq təsdiqləməsi, beləliklə, icra prosesinin başlanması gözlənilir: “Amma bu mərhələ rəhbərliyin kompetensiyasındadır”.

The draft law envisaging the creation of a new institution in Azerbaijan - the Media and Broadcasting Council - will be brought up for discussion in the third reading in the Milli Majlis tomorrow. This was stated to Medianews.az by Zahid Oruc, Chairman of the Human Rights Committee of the Milli Majlis.
The draft prepared by the Human Rights Committee was adopted by the Milli Majlis in the first reading on June 19 and in the second reading on June 30.
The discussion concerns the proposed amendments to the "On Public Service" and "On Media" laws.
The draft proposes to establish the Media and Broadcasting Council as a unified body on the basis of the Media Development Agency and the Audiovisual Council.
The third reading is the final reading.
According to the procedure, the Milli Majlis must send the draft law approved in the final reading to the Head of State within two weeks.
Medianews.az asked the question "From what date can the creation of the Media and Broadcasting Council start and when can it be completed?" and in response, Z. Oruc noted that after passing the third reading, it is expected that the President will sign a decree approving the law, thereby initiating the implementation process: "But this stage is within the competence of the leadership."