Azərbaycanda yeni qurumun - Media və Yayım Şurasının yaradılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi sabah Mili Məclisdə üçüncü oxunuşda müzakirəyə çıxarılacaq. Bunu Medianews.az-a Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc deyib.
İnsan hüquqları komitəsinin hazırladığı layihəni Milli Məclis iyunun 19-u birinci, iyunun 30-u ikinci oxunuşda qəbul edib.
Söhbət “Dövlət qulluğu haqqında” və “Media haqqında” qanunlara təklif olunan dəyişiklik layihəsindən gedir.
Layihədə Media və Yayım Şurasını Medianın İnkişafı Agentliyinin və Audiovizual Şuranın əsasında vahid qurum kimi yaratmaq təklif olunur.
Üçüncü oxunuş - sonuncu oxunuşdur.
Prosedura görə, Milli Məclis sonuncu oxunuşda qəbul edilmiş qanun layihəsini iki həftə ərzində dövlət başçısına göndərməlidir.
Medianews.az-ın “Media və Yayım Şurasının yaradılması hansı tarixdən start götürə və nə vaxt yekunlaşa bilər” sualına cavab olaraq Z.Oruc qeyd edib ki, üçüncü oxunuşdan keçəndən sonra Prezidentin qanunu fərman imzalayaraq təsdiqləməsi, beləliklə, icra prosesinin başlanması gözlənilir: “Amma bu mərhələ rəhbərliyin kompetensiyasındadır”.

В Азербайджане проект закона, предусматривающий создание нового органа - Медиа и Вещательного Совета, будет вынесен на рассмотрение в Милли Меджлис завтра в третьем чтении. Об этом Medianews.az сообщил председатель Комитета по правам человека Милли Меджлиса Захид Оджуг.
Проект, подготовленный Комитетом по правам человека, был принят в первом чтении 19 июня и во втором чтении 30 июня.
Речь идет о проекте изменений в законы «О государственной службе» и «О СМИ».
В проекте предлагается создать Медиа и Вещательный Совет как единый орган на базе Агентства развития СМИ и Аудиовизуального Совета.
Третье чтение — это последнее чтение.
По процедуре, Милли Меджлис должен в течение двух недель после последнего чтения направить принятый проект закона главе государства.
Medianews.az в ответ на вопрос «С какого времени может стартовать создание Медиа и Вещательного Совета и когда оно может завершиться» Захид Оджуг отметил, что после третьего чтения ожидается, что Президент подпишет и утвердит закон указом, тем самым начнется процесс реализации: «Но этот этап входит в компетенцию руководства».