Azərbaycanlı baş redaktor: “Tarixə yeni final cütü yazılsın”
İyunun 11-dən ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilən 23-cü dünya futbol çempionatı finişə yol alıb. Yarımfinal (Fransa – İspaniya, İngiltərə – Argentina) 14-15 iyula, üçüncü yer oyunu və final 19 iyula təyin olunub.
Yarımfinalçıların hər biri titul sahibidir. İngiltərə 1966-cı ildə, Argentina 1978, 1986 və 2022-ci illərdə, Fransa 1998 və 2018-ci illərdə, İspaniya 2010-cu ildə dünya çempionu olub.
Əvvəlki 22 çempionatın daha 4 qalibi var. 1930 və 1950-ci illərdə Uruqvay, 1934, 1938, 1982 və 2006-cı illərdə İtaliya, 1954, 1974, 1990 və 2014-cü illərdə Almaniya (Qərbi Almaniya), 1958, 1962, 1970, 1994 və 2002-ci illərdə Braziliya zəfər əldə edib.
İtaliya 23-cü dünya çempionatına çıxa bilməyib, Uruqvay qrupda qalıb, Almaniya 1/16 finalda, Braziliya 1/8 finalda ələnib.
Beləliklə, 2026-cı ilin dünya çempionatı əvvəlki çempionlardan birinin qələbəsi ilə bitəcək. Bəs kimin? Argentina dördüncü, Fransa üçüncü, yoxsa İngiltərə və ya İspaniya ikinci çempionluğa sevinəcək?
Medianews.az-ın sorğusunu cavablandıran “Futbol+” qəzetinin və Football-plus.az saytının baş redaktoru Mahir Rüstəmli deyib:
“Bilirəm ki, böyük əksəriyyət Fransanın çempion olacağını düşünür. Sonra İspaniya gəlir. Argentina ilə İngiltərə isə təxminən eyni dərəcədə şanslıdır.
Şəxsən mən İngiltərə – İspaniya finalının olmasını və futbolun yaradıcılarının, yəni İngiltərənin qalıb gəlməsini istəyirəm. Biz artıq Argentina – Fransa finalını görmüşük, qoy dünya çempionatının tarixinə yeni final cütü yazılsın.
Digər tərəfdən, İngiltərə millisinin kapitanı Harri Keyn "Tottenhem" klubuna və futbola sədaqətinə, centlmen obrazına görə dünya çempionu olmağa ən azı Argentina millisinin kapitanı Lionel Messi ilə Fransa yığmasının kapitanı Julian Mbappe qədər layiqdir.
İspaniya milli komandasının hücumçusu Lamin Yamal isə hələ yeniyetmədir, irəlidə belə titullar uğrunda mübarizə aparmaq üçün yetərincə vaxtı olacaq”.

Since June 11, the 23rd World Cup held in the USA, Canada, and Mexico has been coming to a close. The semifinals (France – Spain, England – Argentina) are scheduled for July 14-15, and the third-place game and the final are set for July 19.
Each of the semifinalists is a titleholder. England became world champion in 1966, Argentina in 1978, 1986, and 2022, France in 1998 and 2018, and Spain in 2010.
There are four more winners from the previous 22 championships. Uruguay triumphed in 1930 and 1950; Italy in 1934, 1938, 1982, and 2006; Germany (West Germany) in 1954, 1974, 1990, and 2014; and Brazil in 1958, 1962, 1970, 1994, and 2002.
Italy did not qualify for the 23rd World Cup, Uruguay stayed in the group stage, Germany was eliminated in the round of 16, and Brazil was knocked out in the round of 32.
Thus, the 2026 World Cup will end with the victory of one of the previous champions. But which one? Will Argentina rejoice for the fourth time, France for the third, or will England or Spain celebrate their second championship?
Medianews.az-’s query answered by Mahir Rüstəmli, editor-in-chief of the "Futbol+" newspaper and Football-plus.az website, said:
"I know that the vast majority think France will be the champion. Then comes Spain. Argentina and England have roughly equal chances.
Personally, I want the England – Spain final to happen and for the creators of football, that is, England, to remain. We have already seen an Argentina – France final, so let a new final pair be written into the history of the World Cup.
On the other hand, England’s national team captain Harry Kane deserves to be world champion at least as much as Argentina’s captain Lionel Messi and France’s captain Julian Mbappe due to his loyalty to Tottenham club and football, and his gentlemanly image.
Spain’s national team striker Lamine Yamal is still a teenager and will have enough time ahead to fight for such titles."