Azərbaycanlı baş redaktor: “Tarixə yeni final cütü yazılsın”
İyunun 11-dən ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilən 23-cü dünya futbol çempionatı finişə yol alıb. Yarımfinal (Fransa – İspaniya, İngiltərə – Argentina) 14-15 iyula, üçüncü yer oyunu və final 19 iyula təyin olunub.
Yarımfinalçıların hər biri titul sahibidir. İngiltərə 1966-cı ildə, Argentina 1978, 1986 və 2022-ci illərdə, Fransa 1998 və 2018-ci illərdə, İspaniya 2010-cu ildə dünya çempionu olub.
Əvvəlki 22 çempionatın daha 4 qalibi var. 1930 və 1950-ci illərdə Uruqvay, 1934, 1938, 1982 və 2006-cı illərdə İtaliya, 1954, 1974, 1990 və 2014-cü illərdə Almaniya (Qərbi Almaniya), 1958, 1962, 1970, 1994 və 2002-ci illərdə Braziliya zəfər əldə edib.
İtaliya 23-cü dünya çempionatına çıxa bilməyib, Uruqvay qrupda qalıb, Almaniya 1/16 finalda, Braziliya 1/8 finalda ələnib.
Beləliklə, 2026-cı ilin dünya çempionatı əvvəlki çempionlardan birinin qələbəsi ilə bitəcək. Bəs kimin? Argentina dördüncü, Fransa üçüncü, yoxsa İngiltərə və ya İspaniya ikinci çempionluğa sevinəcək?
Medianews.az-ın sorğusunu cavablandıran “Futbol+” qəzetinin və Football-plus.az saytının baş redaktoru Mahir Rüstəmli deyib:
“Bilirəm ki, böyük əksəriyyət Fransanın çempion olacağını düşünür. Sonra İspaniya gəlir. Argentina ilə İngiltərə isə təxminən eyni dərəcədə şanslıdır.
Şəxsən mən İngiltərə – İspaniya finalının olmasını və futbolun yaradıcılarının, yəni İngiltərənin qalıb gəlməsini istəyirəm. Biz artıq Argentina – Fransa finalını görmüşük, qoy dünya çempionatının tarixinə yeni final cütü yazılsın.
Digər tərəfdən, İngiltərə millisinin kapitanı Harri Keyn "Tottenhem" klubuna və futbola sədaqətinə, centlmen obrazına görə dünya çempionu olmağa ən azı Argentina millisinin kapitanı Lionel Messi ilə Fransa yığmasının kapitanı Julian Mbappe qədər layiqdir.
İspaniya milli komandasının hücumçusu Lamin Yamal isə hələ yeniyetmədir, irəlidə belə titullar uğrunda mübarizə aparmaq üçün yetərincə vaxtı olacaq”.

С 11 июня в США, Канаде и Мексике проходит 23-й чемпионат мира по футболу, который приближается к завершению. Полуфиналы (Франция – Испания, Англия – Аргентина) назначены на 14–15 июля, матч за третье место и финал – на 19 июля.
Каждый из полуфиналистов является обладателем титула чемпиона мира. Англия становилась чемпионом в 1966 году, Аргентина – в 1978, 1986 и 2022 годах, Франция – в 1998 и 2018 годах, Испания – в 2010 году.
Есть еще 4 победителя из предыдущих 22 чемпионатов. В 1930 и 1950 годах побеждал Уругвай, в 1934, 1938, 1982 и 2006 годах – Италия, в 1954, 1974, 1990 и 2014 годах – Германия (Западная Германия), в 1958, 1962, 1970, 1994 и 2002 годах – Бразилия.
Италия не смогла выйти на 23-й чемпионат мира, Уругвай остался в группе, Германия вылетела в 1/16 финала, Бразилия – в 1/8 финала.
Таким образом, чемпионат мира 2026 года закончится победой одного из прежних чемпионов. Но чьей же? Аргентина станет четвертой, Франция – третьей, или Англия и Испания порадуются своему второму чемпионству?
Medianews.az- главный редактор газеты «Футбол+» и сайта Football-plus.az Махир Рустамли, ответивший на опрос, сказал:
«Я знаю, что подавляющее большинство считает, что чемпионом станет Франция. Затем – Испания. Аргентина и Англия имеют примерно равные шансы.
Лично я хочу, чтобы финал был Англия – Испания, и чтобы создатели футбола, то есть Англия, остались в турнире. Мы уже видели финал Аргентина – Франция, пусть в истории чемпионатов мира появится новая пара финалистов.
С другой стороны, капитан сборной Англии Гарри Кейн в силу своей преданности клубу «Тоттенхэм» и футболу, а также образу джентльмена, как минимум так же заслуживает стать чемпионом мира, как капитан сборной Аргентины Лионель Месси и капитан сборной Франции Юлиан Мбаппе.
Нападающий сборной Испании Ламин Ямал еще подросток, у него впереди достаточно времени, чтобы бороться за подобные титулы»