Mayın 10-da imtahan OLACAQ
Mayın 10-da ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanının ikinci mərhələsi üzrə sınaq imtahanı keçiriləcək.
Bu barədə Medianews.az-a Dövlət İmtahan Mərkəzindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, sınaq imtahanında iştirakçılara ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat səviyyəsinə qəbul imtahanının II mərhələsinin modelinə uyğun test tapşırıqları təqdim olunacaq.
İmtahanda iştirak etmək üçün yazılış internet vasitəsilə aparılıb və 5554 abituriyent qeydiyyatdan keçib. İmtahan mayın 10-da Bakı, Sumqayıt, Naxçıvan, Gəncə, Şəmkir, Şəki, Bərdə, Göyçay, Şirvan, Xaçmaz və Lənkəran şəhərlərində ümumilikdə 26 binada təşkil olunacaq.
Sınaq imtahanı bütün binalarda saat 10:00-da başlanacaq. İmtahanda iştirak edəcək abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, imtahan binasına buraxılış saat 09:45‑də başa çatacaq. İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar. İmtahan iştirakçıları qeyd olunanları nəzərə almalı və buraxılış vərəqəsində göstərilən vaxtdan gec olmayaraq imtahan binasında olmalıdırlar.
İmtahanın müddəti 3 saatdır. Yazılı cavab vermək tələb olunan açıq tipli tapşırıqların cavabları "cavab vərəqi"ində nəzərdə tutulan müvafiq yerlərdə, digər tapşırıqların cavabları isə "cavab kartı"ında qeyd olunur. İmtahanın sonunda cavab vərəqələri və cavab kartları abituriyentlərdən təhvil alınır, sual kitabçalarını isə aparmağa icazə verilir.
"Abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, imtahan binalarına buraxılış yalnız onların şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli və "İmtahana buraxılış vərəqəsi" əsasında həyata keçirilir.
Göstərilən sənədlərindən biri olmayan, sənədləri arasında uyğunsuzluq olan, imtahana şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti ilə gələn abituriyentlər imtahana buraxılmırlar", - məlumatda qeyd olunub.

On May 10, a trial exam for the second stage of the university entrance examination will be held.
It was stated that during the trial exam, participants will be given test tasks corresponding to the model of the second stage of the university entrance exam for the bachelor's degree level.
Registration for participation in the exam was conducted online, with 5554 applicants registered. The exam will be organized on May 10 in a total of 26 buildings in the cities of Baku, Sumgait, Nakhchivan, Ganja, Shamkir, Sheki, Barda, Goychay, Shirvan, Khachmaz, and Lankaran.
The trial exam will start at 10:00 AM in all buildings. We inform the applicants participating in the exam that entry to the exam building will end at 09:45 AM. The entry regime ends 15 minutes before the exam starts. Participants arriving after this will not be allowed to enter the exam building. Exam participants should consider this and be present at the exam building no later than the time indicated on their admission slip.
The duration of the exam is 3 hours. Answers to open-ended questions, which require written responses, are to be written in the appropriate places on the "answer sheet," while answers to other tasks are recorded on the "answer card." At the end of the exam, answer sheets and answer cards are collected from the applicants, but question booklets may be taken away.
"We inform applicants that entry to the exam buildings is only allowed based on their original identification card and the 'Admission Ticket to the Exam.'
Applicants who do not have one of the specified documents, whose documents are inconsistent, or who come to the exam with a copy of their identification card instead of the original will not be allowed to take the exam," the information noted.