Lukaşenkonun Rusiya səfəri:
Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun Rusiyaya səfəri başa çatıb. Onun təyyarəsinin marşrutu və uçuş zamanı transponderin söndürülməsi diqqət çəkib.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə Belarus prezidentinin mətbuat xidmətinə yaxın "Pul Pervoqo" Teleqram kanalı məlumat yayıb.
Məlumata görə, Aleksandr Lukaşenko Şərqi və Cənub-Şərqi Asiya regionuna genişmiqyaslı səfərə yollanıb. Bildirilir ki, Belarus prezidenti bu səfər çərçivəsində üç ölkəyə baş çəkəcək. Həmin ölkələrin adları açıqlanmayıb.
"Flightradar24" xidmətinin məlumatına əsasən, Lukaşenkonun EW-001PB nömrəli "Boeing 767" təyyarəsi səhər saatlarında Minskdən havaya qalxaraq Rusiyaya enib. Təyyarə enişdən təxminən 40 dəqiqə əvvəl Tver vilayəti üzərində transponderini söndürüb. Son ötürülən siqnallara görə, təyyarə Kremlin rəhbərinin Valdaydakı iqamətgahının yaxınlığında yerləşən "Xotilovo-2" aerodromu istiqamətində hərəkət edib.
Nəşrin yazdığına görə, təyyarənin yenidən havaya qalxması planlaşdırılsa da, uçuş bir qədər gecikib. Daha sonra təyyarə Kirov və Neftekamsk üzərində radarlarda görünərək Mərkəzi Asiya istiqamətində hərəkət edib. Sonradan transponder yenidən işə salınıb və marşrutun Rusiyanın Uzaq Şərqinə doğru uzandığı məlum olub.
Məqalədə diqqət çəkən daha bir məqam isə Valday bölgəsində təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi olub. Bildirilir ki, səhər saatlarında Kremlin rəhbərinin iqamətgahı yaxınlığındakı M-11 avtomobil yolunun 35 kilometrlik hissəsi müvəqqəti bağlanıb. Saat 11-dən sonra isə hərəkət bərpa edilib.

The visit of Belarus President Alexander Lukashenko to Russia has concluded. The route of his plane and the turning off of the transponder during the flight have attracted attention.
Musavat.com reports that this information was shared by the Telegram channel "Pul Pervogo," which is close to the press service of the Belarusian president.
According to the information, Alexander Lukashenko has set out on a large-scale trip to the East and Southeast Asia region. It is stated that within this trip, the Belarusian president will visit three countries. The names of these countries have not been disclosed.
Based on data from the "Flightradar24" service, Lukashenko's "Boeing 767" aircraft numbered EW-001PB took off from Minsk in the morning and landed in Russia. About 40 minutes before landing, the plane turned off its transponder over the Tver region. According to the last transmitted signals, the plane moved toward the "Khotilovo-2" airfield located near the residence of the Kremlin leader in Valdai.
According to the publication, although the plane's takeoff was planned again, the flight was delayed a bit. Later, the plane appeared on radars over Kirov and Neftekamsk and headed in the direction of Central Asia. Subsequently, the transponder was turned back on, and it was revealed that the route extended toward Russia's Far East.
Another point highlighted in the article was the strengthening of security measures in the Valdai region. It is reported that in the morning hours, a 35-kilometer section of the M-11 highway near the residence of the Kremlin leader was temporarily closed. After 11 o'clock, traffic was restored.