Laricaninin illər sonra ortaya çıxan
İran Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının öldürülmüş katibi Əli Laricaninin prezident seçkilərində namizədliyinin rədd edildiyi dövrə aid videosu yayılıb.
Bu barədə "Azad İran" teleqram kanalı məlumat yayıb.
İranlı ruhani Məhəmməd Mütəhhari paylaşımında bildirib ki, görüntülər 2020-ci il prezident seçkilərindən bir gün əvvəl Laricaninin kəndə getdiyi zaman çəkilib. O, həmin gün Laricanidən hansı mesajı vermək istədiyini soruşduğunu qeyd edib.
Mütəhhariyə görə, Laricani bu sualı tənqidi və sərt cavabla qarşılamayıb, əksinə yumorla “Ağac əkmək çox yaxşı bir şeydir!” deyə cavab verib.
Paylaşımda qeyd olunur ki, Laricani namizədliyinin rədd edilməsindən sonra siyasi mübahisələrdən uzaq qalmağa çalışıb, vaxtını daha çox akademik və mənəvi fəaliyyətlərə ayırıb.
Mütəhhəri onun son illərdə dağlarda uzun müddət düşünərək vaxt keçirdiyini, ibadət və oruc tutmağa isə xeyli vaxt ayırdığını vurğulayıb.//Bakıvaxtı.az

Было опубликовано видео, относящееся к периоду, когда отстранённый от участия в президентских выборах бывший секретарь Высшего национального совета безопасности Ирана Али Лариджани.
Об этом сообщает телеграм-канал "Свободный Иран".
Иранский духовник Мохаммад Мутаххари в своём посте отметил, что кадры были сняты за один день до президентских выборов 2020 года, когда Лариджани поехал в деревню. Он добавил, что в тот день спросил у Лариджани, какое послание он хотел передать.
По словам Мутаххари, Лариджани не отреагировал на вопрос критически или резко, а напротив, с юмором ответил: «Сажать деревья — это очень хорошее дело!»
В публикации говорится, что после отклонения его кандидатуры Лариджани старался держаться подальше от политических споров и больше времени уделял академической и духовной деятельности.
Мутаххари подчеркнул, что в последние годы он долго размышлял в горах, уделяя значительное время молитве и посту.//Bakıvaxtı.az