Kremlə çevriliş qorxusu:
Qərb kəşfiyyatında yayılan məlumatlara görə, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ətrafında təhlükəsizlik tədbirləri ən yüksək səviyyəyə qaldırılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, buna səbəb yüksək rütbəli hərbçilərə qarşı sui-qəsdlər və mümkün çevriliş riskinin olmasıdır.
Məlumata əsasən, Putinin yaxın çevrəsində çalışan şəxslərin evlərində gizli müşahidə sistemləri quraşdırılıb, onların ictimai nəqliyyatdan istifadəsi qadağan edilib, eləcə də interneti olmayan sadə telefonlardan istifadə etməyə məcbur ediliblər.
2025-ci ildə yüksək rütbəli bir generalın öldürülməsi təhlükəsizlik sistemində ciddi dəyişikliklərə səbəb olub. Bundan sonra Putin və ailəsinin Moskva ətrafı və bəzi rəsmi iqamətgahlarda qalmaqdan imtina etdiyi bildirilir.
Kəşfiyyat məlumatlarında keçmiş müdafiə naziri Sergey Şoyqunun da “potensial təhlükə” kimi qiymətləndirildiyi qeyd olunur. Onun ordu daxilində təsirinin davam etməsi Kreml daxilində narahatlıq yaradır.
Bundan əlavə, Kreml daxilində güc strukturları arasında gərginliyin artdığı, bəzi yüksək rütbəli zabitlərin qorunmasının xüsusi xidmət orqanlarına verildiyi bildirilir.
Təhlükəsizlik riskləri səbəbindən 9 May Qələbə Günü paradında ağır hərbi texnikanın nümayiş etdirilməyəcəyi də açıqlanıb.

Страх переворота в Кремле:
Согласно распространённым в западной разведке данным, меры безопасности вокруг президента России Владимира Путина приведены к высшему уровню.
По информации Medianews.az, причиной этому являются покушения на высокопоставленных военных и возможный риск переворота.
Согласно информации, в домах лиц, работающих в ближайшем окружении Путина, установлены скрытые системы наблюдения, им запрещено пользоваться общественным транспортом, а также их вынудили использовать простые телефоны без доступа к интернету.
В 2025 году убийство одного высокопоставленного генерала вызвало серьёзные изменения в системе безопасности. После этого сообщается, что Путин и его семья отказались от проживания в московской области и некоторых официальных резиденциях.
В разведывательных данных также отмечается, что бывший министр обороны Сергей Шойгу рассматривается как «потенциальная угроза». Его продолжительное влияние внутри армии вызывает обеспокоенность внутри Кремля.
Кроме того, сообщается об усилении напряжённости между силовыми структурами внутри Кремля, и что охрана некоторых высокопоставленных офицеров передана спецслужбам.
Из-за рисков безопасности также объявлено, что на параде в честь Дня Победы 9 мая не будет продемонстрирована тяжёлая военная техника.