Kremldən İrəvana “su müharibəsi” və ya “Sirkə nə qədər tünd olsa...”
Rusiyalı müstəntiqlər 65 yaşlı kişinin bir stəkan “Cermuk” mineral suyu içdikdən sonra ölümü ilə bağlı işi yenidən açıb. Bu barədə Lenta.ru-ya Rusiyanın Şimali Osetiya-Alaniya Respublikası üzrə İstintaq Komitəsi məlumat verib.
Söhbət Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 238-ci maddəsinin 2-ci hissəsi (“İstehlakçıların həyat və ya sağlamlığının təhlükəsizliyinə dair tələblərə cavab verməyən, ehtiyatsızlıqdan şəxsin ölümü ilə nəticələnən xidmətlərin göstərilməsi”) ilə cinayət işindən gedir. Bildirilir ki, istintaq yeni aşkar edilmiş hallara görə 2026-cı ilin martında yenidən açılıb.
“2024-cü il fevralın 11-də zərərçəkmiş Vladiqafqazdakı pərakəndə satış məntəqəsindən aldığı “Cermuk” mineral suyunu içib. Bundan sonra özünü pis hiss edib və vəziyyəti pisləşib. O, xəstəxanaya yerləşdirilib, lakin həkimlər təcili tibbi yardıma baxmayaraq, onu xilas edə bilməyiblər”, - nəşr yazır.
jermuk.jpg (196 KB)
Diqqətli oxucularımız yəqin xatırlayır, ötən il bu mövzuda yazmışdıq. Keçən ilin yanvarında məlumat yayıldı ki, “Cermuk” (Qərbi Azərbaycandakı İstisu - red.) mineral suyundan zəhərlənən vladiqafqazlı iş adamı Oleq Qusevin ailəsi içki istehsalçısına qarşı 1,5 milyard rubl iddia qaldırıb. O zaman da bu mövzuda Rusiyanın digər məşhur nəşri “Kommersant” yazmışdı. Bildirilirdi ki, 2024-cü ilin fevralında Vladiqafqaz sakini “Cermuk” mineral suyunu içdikdən sonra qida borusundan yanıq xəsarəti alıb və zərərçəkən daha sonra xəstəxanada dünyasını dəyişib.
Məsələnin müəmmalı tərəfi budur ki, butulkada mineral su əvəzinə... sirkə var olub. Ermənistanın ixracatında önəmli rol oynayan “Cermux”un su qablarının içərisinə sirkə hardan düşüb, kim onu Rusiyaya ötürüb, çox maraqlıdır. Hələ o zaman “Rospotrebnadzor” təhlükəsizlik tədbirləri çərçivəsində “Cermuk”un müəyyən partiyalarının satışını dayandırıb. Həmçinin “Cermuk” mineral suyunu istehsal edən Ermənistanın “Cermuk Group” QSC-yə, onun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndələrinə və distribütoruna qarşı 1,5 milyard rubl təzminat davası açılmışdı. Üstəlik, Oleq Qusovun dul arvadı və iki qızının adından “Zərərin ödənilməsi haqqında” iddia Vladiqafqazın Sovetski rayon məhkəməsinə verilmişdi.
Üstündən bir ildən artıq vaxt keçib və yenidən “bir butulka sirkə” məsələsi qaldırılıb. Təsadüfdürmü? Şübhəsiz ki, yox. Özü də Ermənistandakı parlament seçkiləri ərəfəsində, Rusiya ilə münasibətlərin gərgin fazaya daxil olması fonunda Cermuk suyundan zəhərlənib ölən Rusiya vətəndaşı ilə bağlı söhbətin “dirildilməsi” sıradan məsələ sayıla bilməz. Düzdür, rəsmi məlumatda istintaqın gərgin keçən Vladimir Putin – Nikol Paşinyan görüşündən əvvəl yeniləndiyi bildirilir. Amma belə idisə, niyə bu barədə məlumat mart ayında açıqlanmamışdı? İkinci tərəfdən də hətta iddia olunduğu kimidirsə, bunun özü də Ermənistan rəhbərliyinə təzyiq məqsədi daşıyır.
48b13e8b-7683-37fd-bcc0-0c97f87fdfe3_1200.jpg (22 KB)
Rusiya Ermənistandan nə istəyir? Bu istəklər tarixdə heç vaxt olmadığı şəkildə, Kreml sahibi tərəfindən, nümayişkaranə şəkildə Paşinyanın nəzərinə çatdırıldı. Rusiya Ermənistan hakimiyyətində kimin olmasından asılı olmayaraq, onun Avropa İttifaqına yaxınlaşmasına imkan verməməkdə qərarlıdır. KTM, MDB, Avrasiya İqtisadi İttifaqı ilə əməkdaşlıqlarda “bir addım irəli, iki addım geri” siyasətinə təmkinlə yanaşılsa da, bunun əvəzində Avropaya can atılmasını birmənalı şəkildə qəbul etmir. Rəsmi Moskvanın İrəvana “Ya orda olmalısan, ya bizim yanımızda” şərti əslində onun alternativ seçmək hüququnu tanımamaqdır. Amma Paşinyanın Rusiya prezidenti ilə görüşdə “altı-beş danışması”, Rusiyada yaşayan ermənilərin 7 iyun seçkilərində iştirak etmək istəyinə qaneedici cavab verməməsi, Ermənistan pasportunu əsas arqument kimi önə çəkməsi, konstitusiyanı xatırlatması Kremli qəzəbləndirməyə bilməzdi. Məhz bu görüşdən sonra Ermənistandakı revanşistlərin hərəkətə keçməsi, cani Robert Köçəryanın iddialı danışması, Üçkilsədə çıxartdığı oyunları ifşa olunan Erməni Apostol Kilsəsinin rəhbəri II Qareginin “nokdaun”dan ayılaraq, yenidən dirəniş göstərməsi, İrəvandakı aksiyalardakı dinamika məhz Rusiyadakı görüşün məntiqi nəticəsidir. Diqqət edin, erməni diasporu Fransanın paytaxtı Parisdə toplanıb və II Qareginin müraciəti konfrans iştirakçılarına çatdırılıb. Erməniləri “yad təsirlərdən uzaq durmağa” səsləyən baş keşiş diaspor təşkilatlarının vahid gücə çevrilməsi və “milli maraqların müdafiəsi” üçün birgə fəaliyyət göstərməsi ilə bağlı xitab edib.
Rusiyanın emissarı Samvel Karapetyanın donorluğu ilə hakimiyyətə qarşı çıxan kilsənin rəhbəri Avropadakı ermənilərdən kömək istəyir, bunun özü də absurddur. Paşinyan ölkəsini Avropaya tərəf aparmaq istəyir, Qaregin isə forpost olaraq Rusiyanın əlinin altında davam etməyi zəruri sayır. Karapetyanın patronajlığı altında təsis edilən “Güclü Ermənistan” partiyasının İrəvanda mitinq keçirməsi də Rusiyanın planlarında iştiraka hazırlıq ismarışı idi. Bütün revanşistlər fürsət və Rusiyadan işarə gözləyir.
f51af5f5af3f7711cebb51bd58868563.jpg (130 KB)
Ötən gün Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın kortejini müşayiət edən polis avtobusunun ağır yol-nəqliyyat hadisəsinə səbəb olması da təsadüf hesab edilmir. Nəticədə bir nəfər ölüb, 12 nəfər yaralanıb. Bəlkə bu “təsadüfi” qəza elə Paşinyana xəbərdarlıqdır, yaxasına Ermənistanın xəritəsini taxıb, pirojki, qarğıdalı yeyə-yeyə bölgələri gəzir, bir gün “təsadüfi” atəş də açıla bilər...
52a39ff1ceeee29183920fceb1fe0059.jpg (206 KB)
Rusiya rəhbərliyi Ermənistana qazı getmək istədiyi Avropadan dəfələrlə aşağı qiymətə satdığını xatırladıb. Həmçinin iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin dəfələrlə artdığını diqqətə çatdırıb. Ermənistan büdcəsinin əsasını təşkil edən Rusiya şirkətlərinin fəaliyyəti də tez-tez başa qaxınc edilir. Belə bir məqamda qazın qiymətinin artırılması, məsələn, 177 dollara deyil, 600 dollara satılması erməni əhalisində anti-Rusiya ritorikasının artmasına səbəb ola, Paşinyanın əlini gücləndirə bilər. Ona görə də Kreml hələlik buna getmir və Ermənistana qarşı “su müharibəsi” elan edib. Bir şüşə su, daha doğrusu, bir şüşə sirkə kimin boğazını yandıracaq, bunu qarşıdakı aylarda görəcəyik...
MsJzwNEOLiJuLst46Mu15MDQjdOMmv4V9l4qf46Q_1200.jpg (108 KB)
Ermənistan işğal dövründə taladıqları Kəlbəcərin İstisuyunu “Cermuk” adı altında dünya bazarına çıxarırdı. Mütəxəssislər əminliklə bildirir ki, Kəlbəcərdəki İstisu dağın o üzündəki İstisudan – Cermuxdakı sudan keyfiyyətçə çox irəlidədir. Amma istənilən halda, söhbət sudan gedir, sirkədən yox. Deməli, may ayında İrəvanda keçiriləcək Avropa Siyasi Birliyinin 8-ci zirvə toplantısı və ilk Ermənistan-Avropa İttifaqı sammiti ərəfəsində Kremldən Paşinyana edilən xəbərdarlığın mənası budur: “Sirkə nə qədər tünd olsa, qabını çatladar”. Yəni inadından əl çək, Avropa fikrini başından çıxar, yoxsa...

Из Кремля в Ереван — «водная война» или «чем кислее уксус...»
Российские следователи вновь открыли дело по факту смерти 65-летнего мужчины после того, как он выпил стакан минеральной воды «Джермук». Об этом сообщил Следственный комитет по Республике Северная Осетия – Алания России в Lenta.ru.
Речь идет о деле по статье 238 части 2 Уголовного кодекса России («Оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности жизни или здоровья потребителей, повлекшее по неосторожности смерть человека»). Сообщается, что расследование было возобновлено в марте 2026 года в связи с вновь выявленными обстоятельствами.
«11 февраля 2024 года пострадавший выпил минералку «Джермук», купленную в розничной торговой точке во Владикавказе. После этого он почувствовал себя плохо, состояние ухудшилось. Его госпитализировали, однако врачи, несмотря на экстренную медицинскую помощь, не смогли спасти его», — пишет издание.
jermuk.jpg (196 KB)
Внимательные читатели, вероятно, помнят, что в прошлом году мы писали на эту тему. В январе прошлого года было сообщено, что семья бизнесмена из Владикавказа Олега Гусева, отравившегося минеральной водой «Джермук» (из Восточной Азербайджанской области — ред.), подала иск на производителя алкогольной продукции на сумму 1,5 миллиарда рублей. Тогда же об этом писало и другое известное российское издание «Коммерсантъ». Сообщалось, что в феврале 2024 года житель Владикавказа получил ожог пищевода после употребления минеральной воды «Джермук», а затем скончался в больнице.
Загадочная сторона дела в том, что вместо минеральной воды в бутылке оказалось… уксус. Очень интересно, как в бутылки с водой «Джермук», играющую важную роль в экспорте Армении, попал уксус, кто его передал в Россию. Тогда же «Роспотребнадзор» по мерам безопасности приостановил продажу некоторых партий «Джермука». Кроме того, был подан иск о возмещении ущерба на 1,5 миллиарда рублей к АО «Джермук Групп» – производителю минеральной воды «Джермук» в Армении, к его представителям и дистрибьюторам в Российской Федерации. Причем иск о возмещении ущерба от имени вдовы и двух дочерей Олега Гусева был направлен в Советский районный суд Владикавказа.
Прошел более года, и вновь поднялся вопрос о «бутылке уксуса». Случайность? Безусловно, нет. Тем более на фоне парламентских выборов в Армении, обострения отношений с Россией и «оживления» темы российско-гражданина, умершего от отравления водой «Джермук». В официальном сообщении говорится, что расследование было возобновлено до напряженной встречи Владимира Путина и Николa Пашиняна. Но если это так, почему же информацию не обнародовали в марте? С другой стороны, даже если заявление соответствует действительности, оно, по сути, является рычагом давления на армянское руководство.
48b13e8b-7683-37fd-bcc0-0c97f87fdfe3_1200.jpg (22 KB)
Что Россия хочет от Армении? Эти требования Кремль озвучил Пашиняну демонстративно, причем никогда в истории в такой явной форме. Россия решительно настроена не допустить сближения Армении с Европейским союзом, независимо от того, кто находится у власти в Ереване. Несмотря на осторожную политику «один шаг вперед, два назад» в сотрудничестве с СНГ, ЕАЭС и другими союзами, Россия решительно не принимает стремления Армении к Европе. Москва предлагает жесткий выбор: «либо ты с нами, либо нет», фактически не признавая право Армении на альтернати́ву. Однако «разговор по душам» Пашиняна с президентом России, неудовлетворительный ответ на просьбу армян в России участвовать в выборах 7 июня, отсылка к армянскому паспорту как основному аргументу и упоминание конституции не могли не вызвать раздражения Кремля. Именно после этой встречи активизировались реваншистские движения в Армении, громкие высказывания жестокого Роберта Кочаряна, разоблачения игр, организованных Армянской Апостольской церковью в Цицернакаберде (Уджмале), восстановление сопротивления Второго Гарегина и динамика протестов в Ереване — всё это логическое следствие встречи в России. Обратите внимание: армянская диаспора собралось в Париже, столице Франции, и общее послание второго Гарегина было донесено участникам конференции. Главный священник призвал армян дистанцироваться от «иностранных влияний», объединиться в единые силы диаспоры и совместно защищать «национальные интересы».
Провидец России Самвел Карапетян, покровительствовавший церкви, выступающей против власти, просит помощи у армян Европы, что само по себе абсурд. Пашинян стремится повернуть страну в сторону Европы, а Гарегин считает необходимым оставаться форпостом под рукой России. Митинг партии «Сильная Армения», основанной под патронажем Карапетяна в Ереване, был сигналом о готовности участвовать в планах Москвы. Все реваншисты ждут сигнала и шанса от России.
f51af5f5af3f7711cebb51bd58868563.jpg (130 KB)
Вчера автобус полиции, сопровождавший кортеж премьер-министра Армении Николa Пашиняна, стал причиной серьезного ДТП. В результате погиб один человек, 12 получили ранения. Возможно, эта «случайная» авария — предупреждение Пашиняну, который вешает на себя карту Армении, путешествуя по регионам и лакомясь пирожками, кукурузой; не исключено, что однажды «случайный» выстрел также прозвучит...
52a39ff1ceeee29183920fceb1fe0059.jpg (206 KB)
Российское руководство напомнило, что газ для Армении продается многократно дешевле, чем он идет в Европу. Также было подчеркнуто, что товарооборот между двумя странами значительно увеличился. Деятельность российских компаний, составляющих основу бюджета Армении, также регулярно подвергается критике. В такой обстановке повышение стоимости газа, например, до 600 долларов вместо 177 долларов, может вызвать рост антироссийских настроений среди армянского населения и усилить позиции Пашиняна. По этой причине Кремль пока не идет на такой шаг и объявил «водную войну» Армении. Какая именно «бутылка воды», точнее, «бутылка уксуса» жжет чью-то горло – мы увидим в ближайшие месяцы...
MsJzwNEOLiJuLst46Mu15MDQjdOMmv4V9l4qf46Q_1200.jpg (108 KB)
Армения в период оккупации выводила на мировой рынок лечебную воду из Кельбаджара – «Истису» под маркой «Джермук». Эксперты уверенно заявляют, что вода Истису, расположенная с той стороны горы, насколько она качественнее джермукской. Но в любом случае речь идет о воде, а не уксусе. Следовательно, предупреждение Кремля Пашиняну накануне VIII встречи Европейской политической общности и первого саммита Армения-ЕС в Ереване в мае таково: «Чем сильнее уксус, тем больше трещин на сосуде».  То есть откажись от упрямства, забудь о Европе, иначе...