Köçəryanın yeni hiyləsi - Qarabağdan danışmır -
Ermənistanın keçmiş prezidenti Robert Köçəryan lideri olduğu "Hayastan" blokunun baş nazirliyə namizədi olub. Köçəryan martın 16-da blokun tədbirindəki çıxışında hər il Ermənistanda 45 min yeni iş yeri yaradacağını vəd edib. Tərəfdarlarına müraciətində Köçəryan vurğulayıb ki, təhlükəsizlik Ermənistanın qarşıdakı illərdə əsas prioritetlərindən biri olaraq qalacaq. O bildirib ki, buna nail olmaq üçün ölkənin döyüşə hazır orduya, güclü liderə və etibarlı müttəfiqə ehtiyac var. O, həmçinin Azərbaycanla sülhə üstünlük verdiyini, ancaq bunun üçün aydın təhlükəsizlik zəmanətinə ehtiyac olduğunu söyləyib. Onun sözlərinə görə, Ermənistanın xarici siyasəti proqnozlaşdırıla bilən, başa düşülən olmalı və böyük dövlətlər arasındakı fikir ayrılıqlarından sui-istifadə etmək ideyasını rədd etməlidir.
Robert Köçəryanın açıqlamalarının mənası aydındır. O “etibarlı müttəfiq” dedikdə Rusiyanı nəzərdə tutub. Yəni demək istəyib ki, qalib gələrsə, Ermənistan Cənubi Qafqazda əvvəlkitək Rusiyanın vassalı rolunu oynayacaq. Erməni saytlarında Köçəryanın çıxışında Qarabağla bağlı fikrinə rast gəlmədim. Əksinə, o baş nazir olacağı halda Azərbaycanla sülhə üstünlük verəcəyini bildirib. Hiyləgər Köçəryan bilir ki, seçkiqabağı çıxışlarında “Qarabağın geri qaytarılması” kimi məntiqsiz fikirlər səsləndirsə, səs qazana bilməyəcək. Ermənilərin əksəriyyəti Qarabağla bağlı tezislərin Azərbaycanla yeni müharibəyə səbəb olacağını anlamamış deyillər. Ona görə Köçəryan seçiciləri qorxutmaq istəmir. Ancaq erməni seçiciləri onu da bilməlidirlər ki, yenidən Köçəryanı hakimiyyətə gətirsələr, bu sülh quruculuğuna, o cümlədən bölgədə kövrək sabitliyə zərbə olacaq. Demək, Bakıdan ermənilərə indidən mesaj göndərilməlidir ki, hazırki sülh qurucluğundan kənarlaşmaq bölgədə gərginlik mənbəyinə və Ermənistanın itkilərinə səbəb olacaq.

Бывший президент Армении Роберт Кочарян был выдвинут кандидатом в премьер-министры блока "Айастан", которым он руководит. В выступлении на мероприятии блока 16 марта Кочарян обещал создавать по 45 тысяч новых рабочих мест ежегодно в Армении. В обращении к своим сторонникам Кочарян подчеркнул, что безопасность останется одной из основных приоритетов Армении в ближайшие годы. Он заявил, что для этого стране необходима боеспособная армия, сильный лидер и надежный союзник. Он также отметил, что отдаёт предпочтение миру с Азербайджаном, но для этого нужна ясная гарантия безопасности. По его словам, внешняя политика Армении должна быть предсказуемой, понятной и отвергать идею использования разногласий между крупными государствами.
Смысл заявлений Роберта Кочаряна ясен. Под "надежным союзником" он имел в виду Россию. То есть он хотел сказать, что если он победит, Армения продолжит играть роль вассала России в Южном Кавказе, как и раньше. На армянских сайтах я не встречал мнения Кочаряна по вопросу Карабаха. Напротив, он заявил, что в случае своего премьерства отдаст предпочтение миру с Азербайджаном. Хитрый Кочарян знает, что если на предвыборных выступлениях будет звучать нелогичная идея "возврата Карабаха", он не сможет набрать голоса. Большинство армян не воспринимают тезисы о Карабахе как повод для новой войны с Азербайджаном. Поэтому Кочарян не хочет пугать избирателей. Однако армянские избиратели также должны знать, что если Кочарян снова придёт к власти, это станет ударом по миростроительству, в том числе по хрупкой стабильности в регионе. Следовательно, из Баку армянам уже сейчас следует послать сигнал, что отход от нынешнего мирного процесса приведёт к напряжённости в регионе и потерям для Армении.