Cənubi Koreyada keçmiş daxili işlər naziri Li Sanq-min 2024-cü ildəki çevriliş cəhdində keçmiş prezident Yun Sok-Yola kömək etdiyinə görə 7 il həbs cəzasına məhkum edilib.
Məhkəmə keçmiş naziri hərbi vəziyyətin tətbiqi kimi müəyyən etdiyi çevriliş cəhdində əsas rol oynamaqda günahkar bilib.
Prokurorlar Li Sanq-mini Yun Sok-yola kömək etməkdə və polisə və yanğınsöndürənlərə o vaxtkı administrasiyanı tənqid edən media qurumlarının yerləşdiyi binalara elektrik enerjisi və suyu bağlamağı əmr etməkdə ittiham edərək, ona 15 illik həbs cəzası istəmişdilər.
Hakim hökm oxuyarkən bildirib ki, üsyan aktları demokratiyanın əsas dəyərlərinə zərər verir və məqsədlərinə çatıb-çatmamasından asılı olmayaraq, ağır cəza qaçılmazdır.
Məhkəmə prosesi zamanı Li Sanq-min hərbi vəziyyətin planlaşdırılmasında hər hansı bir iştirakını inkar edib və keçmiş prezidentin fərmanının üsyan elanı hesab edilə bilməyəcəyini bildirib.
Li Sanq-min 3 dekabr 2024-cü ildə hərbi vəziyyətin tətbiqinə görə məhkum edilən Yun Sok-yolun kabinetinin ikinci üzvü olub. Yanvar ayında keçmiş baş nazir Han Duk-su qiyam təşkilatçısına, yəni keçmiş Cənubi Koreya prezidentinə kömək etdiyinə görə 23 il həbs cəzası alıb.
Yun Sok-yolun özünə qarşı ölkədə hərbi vəziyyətin tətbiq edilməsi cəhdi ilə bağlı səkkiz cinayət işi açılıb. Prokurorluq ona üsyan işi üçün ölüm cəzası istəyib. Hökm 19 fevralda oxunacaq./Musavat.com

Бывший министр внутренних дел был осужден на 7 лет тюремного заключения.
Бывший министр внутренних дел Южной Кореи Ли Санг Мин был приговорён к 7 годам тюремного заключения за помощь бывшему президенту Юн Сок Ёлю в попытке переворота в 2024 году.
Суд признал бывшего министра виновным в ключевой роли в попытке переворота, определённой как введение военного положения.
Прокуроры обвинили Ли Санг Мина в помощи Юн Сок Ёлю и в приказе отключить электричество и воду в зданиях, где размещались СМИ, критикующие тогдашнюю администрацию, потребовав для него 15 лет тюремного заключения.
При вынесении приговора судья заявил, что акты мятежа наносят ущерб основным ценностям демократии, и независимо от того, достигнуты ли их цели, суровое наказание неизбежно.
В ходе судебного процесса Ли Санг Мин отрицал своё участие в планировании военного положения и заявил, что указ бывшего президента не может считаться объявлением мятежа.
Ли Санг Мин стал вторым членом кабинета Юн Сок Ёля, приговорённым 3 декабря 2024 года за введение военного положения. В январе бывший премьер-министр Хан Дук Су получил 23 года тюремного заключения за содействие мятежу, то есть за помощь бывшему президенту Южной Кореи.
В отношении самого Юн Сок Ёля было возбуждено восемь уголовных дел по попытке введения военного положения в стране. Прокуратура потребовала для него смертный приговор по делу о мятеже. Приговор будет оглашён 19 февраля./Musavat.com