İstanbulda da “19 erməni?!” -
Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin 5 döyüş postunu Azərbaycan tərəfinə təhvil verməsi sülh yolunda növbəti addım oldu. Ümid edirik ki, Qazaxın işğal altındakı 3 kəndi və Sədərəkin Kərki kəndi də Azərbaycanın tabeliyinə qaytarılacaq və bu mövzu qapanacaq. Azərbaycanla Ermənistan arasında ticarət əlaqələrinin inkişafı da sülhün və təhlükəsizliyin qalıcılığına töhfə sayıla bilər. Rəsmi məlumata görə, təkcə Rusiyadan Azərbaycan ərazisi ilə Ermənistana 26 min ton yük daşınıb. Yuxarı Lars keçid-buraxılış məntəqəsindəki “havadan asılı” vəziyyətində qalan Ermənistan üçün Azərbaycan yolunun açılması müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Yüklərin əsas hissəsini buğda və gübrə təşkil etməsi isə özündə çox şeyləri ehtiva edir. Digər tərəfdən, Azərbaycan Ermənistana yanacaq satışını davam etdirir. Ermənistan rəhbərliyi üçün bu addımın fövqəladə əhəmiyyəti var. Gərək Azərbaycan benzini hesabına seçkiqabağı öz işlərini xeyli yüngülləşdirməyə nail olan Nikol Paşinyan gecələr “işıqları söndürüb, qaranlıqda oynasın”.
Yenə də rəsmi statistikaya müraciət edək: indiyədək Azərbaycandan Ermənistana ümumilikdə 6312 ton dizel yanacağı, 979 ton Aİ-92 markalı benzin və 2955 ton Aİ-95 markalı benzin, Azərbaycan üzərindən tranzit keçməklə Rusiyadan Ermənistana 23,9 min ton taxıl, 1100 tondan artıq gübrə və 68 ton qarabaşaq məhsulu daşınıb. Ermənistan hökuməti etiraf edir ki, Azərbaycan benzini erməni inhisarçılarının belini qırıb, qiymətlər aşağı düşüb, keyfiyyət də öz yerində.
Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının növbəti tədarükü həyata  keçiriləcək
Belə olduğu təqdirdə rəsmi İrəvanın və ümumiyyətlə, Ermənistanın üzərinə düşən nədir? Təkcə alqışla iş bitməz, görüləsi işlər var. Amma müşahidələr göstərir ki, Ermənistan rəhbərliyi müəyyən hallarda revanşistlərin ağzına “mövzu atırlar”, onların “lampasına nöyüt tökürlər”. Söhbətin nədən getdiyini açıqlayaq...
Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyan İstanbulda keçirilən 152-ci Parlamentlərarası İttifaqın Forumu çərçivəsində Azərbaycan Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovla görüşüb. Görüşdən sonra o, REAL TV-yə müsahibəsində görüşün yaxşı keçdiyini, heç bir fikir ayrılığının olmadığını deyib. Hətta “qarşılıqlı anlaşma, münasibət münasibəti, gələcək əməkdaşlıq planları”nın olduğunu bildirib. Danışıqlar zamanı heç bir maneə ilə qarşılaşmadığını və bundan sonra da olmayacağına ümidini ifadə edib. Bunlar yaxşı...Onsuz da Azərbaycan sülh təşəbbüsçüsü olan ölkə kimi heç zaman danışıqlara xələl gətirən mövqe sərgiləməyib, bunu Simonyan da yaxşı bilir. Amma erməni spiker tez-tez fərqli mövqelər sərgiləyir. Parlamentlərarası İttifaqın Bəhreyndə keçirilən sessiyasındakı çıxışını da unutmamışıq: parlamentdən od-alov püskürəndən, Azərbaycanı şərləyəndən sonra zalı tərk etmişdi ki, onun iddialarını darmadağın edən Milli Məclisin sədrinin arqumentlərini eşitməsin.
Ondan sonra spikerlər səviyyəsində bir neçə görüş keçirilib və Simonyan da konstruktiv görünməyə başlayıb, təbii ki, bu, Azərbaycan Prezidentinin qətiyyətli siyasəti, “Dəmir Yumruğu”n 44 günlük müharibədə və bir günlük antiterror əməliyyatındakı dərslərinin məntiqi nəticəsidir. Amma bəzən yoldan sapmalara da yol verirlər. Necə ki, azərbaycanlı həmkarı ilə görüşdən məmnunluqla danışan Simonyan 152-ci Parlamentlərarası İttifaqın Forumunda Ermənistanla Azərbaycan arasında davamlı barışığa nail olmaq üçün “humanitar məsələlər həll edilməli” olduğunu deyərkən ciddi səhvə yol verib. Erməni spiker “19 erməni məhbusun azad edilməsinin zəruriliyi”ndən danışıb.
İrəvanın sülhün möhkəmləndirilməsi, dialoqun inkişaf etdirilməsi və onun əməli nəticələrə çevrilməsinə sadiqliyini vurğulayan Simonyan əlavə edib ki, Ermənistanla Azərbaycan arasında ticarət uzun illər ərzində ilk dəfə olaraq yaxşılaşmağa başlayıb və Azərbaycan mallarının Ermənistana idxalı iqtisadi əlaqələrin bərpasında simvolik və praktiki addıma çevrilib. “Eyni zamanda, həll edilməli olan ciddi humanitar məsələlər hələ də mövcuddur. İnamın yaradılmasını davam etdirmək və həqiqi barışığa nail olmaq üçün Azərbaycanda saxlanılan 19 erməni azad edilməli və ailələrinə qovuşmalıdır, itkin düşənlərin taleyinə aydınlıq gətirilməlidir”, - Simonyan qeyd edib.
Spiker həmçinin, Ermənistanın Türkiyə ilə tərəfdaşlığı inkişaf etdirməyə və sabitliyi, əlaqəni və ortaq rifahı prioritet hesab edən gələcəyi formalaşdırmağa hazır olduğunu qeyd edib.
Simonyan barəsində məhkəmənin ədalətli hökmü olan ermənilərin azad edilməsini və ailələrinə qovuşmalı olduqlarını iddia edərkən görəsən, separatçıların Azərbaycana və azərbaycanlılara qarşı törətdikləri cinayətləri göz önünə gətiribmi? Bəlkə xəbərsizdir?
Son söz ədalət məhkəməsinindir
İndi nə demək istəyirlər: Ermənistanla sülh əldə olunacaq deyə, bütün cinayətkarları gül-çiçəklə yola salaq? Əgər cinayətkarlığa münasibət belə olmalıdırsa, onda niyə Paşinyan hakimiyyəti çoxlu sayda müxalifətçini həbsxanalara doldurub? Elə bir neçə gün əvvəl Samvel Karapetyanın iyirmiyə yaxın tərəfdarını “içəri” atdılar, onların ailə-uşağı, yaxını yoxdurmu? Yaxud barələrində həbs qərarı verilmiş separatçılar nə qədər azərbaycanlının canına qıyıb, nə qədər evləri viran qoyub, ocaqları söndürüb, məgər qətlə yetirilən, işgəncələrə məruz qoyulanların ailələri yox idimi?
Alen Simonyan “itkin düşənlərin taleyinə aydınlıq gətirilməlidir” – deyərkən 30 ildən artıqdır öldü-qaldısı bəlli olmayan 4 minədək azərbaycanlının taleyini niyə xatırlamır? Rəsmi Bakı dəfələrlə əsir düşmüş, girov götürülmüş, itkin düşmüş vətəndaşlarımızla bağlı beynəlxalq təşkilatlara müraciətlər edib, onları Ermənistana təsir göstərməyə çağırıb, Simonyan döyüş şəraitində itkin düşmüş bir neçə erməni hərbçidən danışarkən minlərlə mülki azərbaycanlı uşaq, qadın, qocanın naməlum taleyindən də bəhs etməli idi, əgər sülh tərəfdarıdırsa...
Başqa bir ciddi məsələ: 2020-ci ildən sonrakı sülh dövründə 400-dən çox mülki şəxs həlak olub və ya ağır yaralanıb. Bu barədə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının (PA) xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Beynəlxalq Mina Maarifləndirmə Günü ilə bağlı “X” sosial media hesabında paylaşımında qeyd etmişdi. Sitat: “30 illik işğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin təxminən 12 faizi 1,5 milyondan çox mina ilə çirkləndirilib. 2020-ci ildən sonra sülh dövründə 400-dən çox mülki şəxs həlak olub və ya ağır yaralanıb. Mina çirklənməsi Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yenidənqurma və bərpa işlərinə, həmçinin keçmiş məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıdışına mane olur. Bunlar sadəcə rəqəmlər deyil. Bunlar yarımçıq qalan həyatların, dağılan ailələrin, oğurlanan gələcəklərin hekayəsidir. Minalardan təmizləmə yalnız texniki proses deyil. Bu, ədalətdir. Bu, insan ləyaqətidir. Bu, insanların öz evlərinə təhlükəsiz qayıtmaq hüququdur”.
Ermənistanın parlament sədri şübhəsiz ki, Prezident köməkçisinin bu qeydlərini oxuyub. Amma təəssüf, əxz eləməyib, yenə də öz bildiklərini danışır, yanlış olaraq...
Prosesi Azərbaycan diqtə edir, söz demək haqqı verilməyib Ermənistana, qarşısına nə qoyulursa, ona əməl etsin, şükür eləsin! Mina xəritələrini belə doğru-düzgün təqdim etməyən ölkənin “sülhpərvər”ləri nə danışdıqlarını, harada danışdıqlarını ciddi şəkildə götür-qoy etməlidirlər və ciddi olmalıdırlar! Simonyan kimiləri “sarı simə” toxunanda ehtiyatlı olsunlar gərək! Ermənistana qatar gedirsə, o demək deyil ki, Azərbaycan ötənləri unudub: hələ bu ölkənin Konstitusiyasında ölkəmizə qarşı, o cümlədən qardaş Türkiyə əleyhinə ərazi iddiaları var! Ərazisinə iddia irəli sürülən ölkədə sülhdən danışan Simonyana biri bunları xatırladıb, “özünə gəl” - deyəydi gərək...

Передача пяти боевых постов Армянскими вооруженными силами азербайджанской стороне стала очередным шагом на пути мира. Надеемся, что три оккупированных села Газаха и село Керки в Садараке также будут возвращены под юрисдикцию Азербайджана, и эта тема будет закрыта. Развитие торговых связей между Азербайджаном и Арменией также может способствовать укреплению мира и безопасности. По официальным данным, только из России через территорию Азербайджана в Армению было перевезено 26 тысяч тонн грузов. Открытие азербайджанской дороги для Армении, оказавшейся в «подвешенном» состоянии на контрольно-пропускном пункте Верхний Ларс, имеет исключительное значение. То, что основную часть грузов составляют пшеница и удобрения, говорит само за себя. С другой стороны, Азербайджан продолжает продавать топливо Армении. Для руководства Армении этот шаг имеет чрезвычайную важность. Никол Пашинян, который, благодаря азербайджанскому бензину, сумел значительно облегчить предвыборную работу, теперь пусть «выключает свет и играет в темноте» по ночам.
Снова обратимся к официальной статистике: до настоящего времени из Азербайджана в Армению было отправлено в общей сложности 6312 тонн дизельного топлива, 979 тонн бензина марки АИ-92 и 2955 тонн бензина марки АИ-95, а транзитом через Азербайджан из России в Армению было перевезено 23,9 тысячи тонн зерна, более 1100 тонн удобрений и 68 тонн гречихи. Правительство Армении признает, что азербайджанский бензин «сломал хребет» армянским монополистам, цены упали, а качество осталось на высоком уровне.
Следующая поставка нефтепродуктов из Азербайджана в Армению будет осуществлена
Что же теперь обязана сделать официальная Ереванская власть и сама Армения? Одними аплодисментами дело не ограничится, предстоит ряд важных действий. Однако наблюдения показывают, что руководство Армении иногда подбрасывает реваншистам «темы», «подливает масло в их огонь». Разъясним, о чем идет речь...
Председатель парламента Армении Ален Симонян встретился в Стамбуле в рамках 152-го Форума Межпарламентского союза с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сабихой Гафаровой. После встречи в интервью REAL TV он заявил, что встреча прошла хорошо, разногласий не было. Он также сообщил о «взаимопонимании, отношениях и планах на будущее сотрудничество». Во время переговоров он не столкнулся ни с одним препятствием и выразил надежду, что так будет и впредь. Это хорошо... Ведь Азербайджан, как страна, выступающая инициатором мира, никогда не занимал позицию, которая бы мешала переговорам, и Симонян это хорошо знает. Однако армянский спикер часто демонстрирует иные позиции. Мы не забыли его выступление на сессии Межпарламентского союза в Бахрейне: после того, как он обрушился с резкими обвинениями на Азербайджан, покинул зал, чтобы не слышать возражений председателя Милли Меджлиса, которые опровергали его заявления.
После этого на уровне спикеров состоялось несколько встреч, и Симонян начал выглядеть конструктивно, что, конечно, является логическим результатом решительной политики президента Азербайджана, «железного кулака» в 44-дневной войне и однодневной антитеррористической операции. Но иногда происходят и отклонения от курса. Как, например, когда Симонян, с удовлетворением рассказывая о встрече с азербайджанским коллегой, на 152-м Форуме Межпарламентского союза допустил серьезную ошибку, говоря о том, что для достижения устойчивого мира между Арменией и Азербайджаном необходимо решить «гуманитарные вопросы». Армянский спикер заявил о «необходимости освобождения 19 армянских заключенных».
Выступая за укрепление мира в Ереване, развитие диалога и его переход к практическим результатам, Симонян добавил, что торговля между Арменией и Азербайджаном начала улучшаться впервые за многие годы, а импорт азербайджанских товаров в Армению стал символическим и практическим шагом к восстановлению экономических связей. «В то же время остаются серьезные гуманитарные вопросы, которые необходимо решить. Для продолжения создания доверия и достижения истинного мира 19 армян, находящихся в заключении в Азербайджане, должны быть освобождены и воссоединены со своими семьями, должна быть прояснена судьба пропавших без вести», – отметил Симонян.
Спикер также отметил готовность Армении развивать партнерство с Турцией и формировать будущее, в котором стабильность, связи и общее благополучие будут иметь приоритет.
Когда Симонян требует справедливого судебного решения и освобождения армян, он, наверное, задумывался о преступлениях сепаратистов, совершенных против Азербайджана и азербайджанцев? Может, он об этом не знает?
Последнее слово за судом справедливости
Что же теперь хотят сказать: Давайте всех преступников проводить цветами, раз уж с Арменией будет достигнут мир? Если отношение к преступности должно быть таким, тогда почему правительство Пашиняна забило тюрьмы многочисленными оппозиционерами? Еще несколько дней назад двадцать сторонников Самвела Карапетяна посадили «внутрь», разве у них нет семей, детей, близких? Или сепаратисты, в отношении которых были вынесены приказы о задержании, не убили так много азербайджанцев, не разрушили столько домов, не потушили очаги, не имели семьи погибших и подвергавшихся пыткам?
Когда Ален Симонян говорит «должна быть прояснена судьба пропавших», почему он не вспоминает судьбу примерно 4000 азербайджанцев, чья судьба неизвестна уже более 30 лет? Официальный Баку неоднократно обращался к международным организациям по поводу наших пленных, заложников и пропавших без вести граждан и призывал их оказать влияние на Армению, а Симонян, говоря о нескольких армянских военнослужащих, пропавших в боевых условиях, должен был также упомянуть судьбу тысяч гражданских азербайджанских детей, женщин и пожилых людей, если он действительно выступает за мир...
Еще один серьезный вопрос: в мирный период после 2020 года погибло или получило тяжелые ранения более 400 гражданских лиц. Об этом в связи с Международным днем против мин рассказал помощник Президента Азербайджана – руководитель отдела по внешней политике Администрации Президента Хикмет Гаджиев в своем посте в соцсетях «X». Цитата: «За 30-летний период оккупации примерно 12% азербайджанских земель были загрязнены более чем 1,5 миллионами мин, размещенных Арменией. В период мира после 2020 года погибло или получило серьезные ранения более 400 гражданских лиц. Загрязнение минами препятствует восстановительным работам в регионах Карабаха и Восточного Закавказья, а также безопасному и достойному возвращению бывших вынужденных переселенцев. Это не просто цифры. Это истории прерванных жизней, разрушенных семей, украденного будущего. Разминирование – это не просто технический процесс. Это справедливость. Это человеческое достоинство. Это право людей безопасно возвращаться в свои дома».
Председатель армянского парламента, несомненно, прочитал эти записи помощника президента. Но, к сожалению, не усвоил их и по-прежнему говорит свое, ошибочно...
Процесс диктует Азербайджан, Армении не предоставлено право голоса, и что бы ей ни ставили, она должна подчиняться и благодарить! «Миролюбивые» этой страны, не умеющие должным образом предоставить карты минных полей, должны тщательно задуматься о том, что и где они говорят, и быть серьезными! Тем, кто похож на Симоняна, следует быть осторожными при касании «желтой проволоки»! Если поезд идет в Армению, это не значит, что Азербайджан забыл прошлое: в конституции этой страны все еще есть территориальные претензии против нашего государства, в том числе против братской Турции! Тем, кто говорит о мире в стране с территориальными претензиями, стоило бы напомнить об этом и сказать: «Приди в себя»...