İşdən çıxarılan Xalq artisti -
Xalq artisti, opera müğənnisi Əvəz Abdullayev Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrındakı işindən çıxarıldığını bildirib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu barədə sənətçi sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
O bildirib ki, 12 martda baş tutan son çıxışından sonra teatrın direktoru onunla əmək müqaviləsini uzatmayıb:
“Bakıdakı son çıxışımdan sonra dünyaca məşhur tenorumuz və Opera Teatrının direktoru müqaviləmi yeniləmədən, dünyanın bir çox teatrlarında Azərbaycanı ləyaqətlə təmsil edən aparıcı dramatik baritonunu işdən çıxardı. Təkcə məni yox. İndi top meydançamızdadır. Tamaşaçılara çox maraqlı bir oyun vəd edirəm. Lakin qalib artıq məlumdur və bu, biz olacağıq”.
Abdullayev əlavə edib ki, onun işdən çıxarılması üçün heç bir əsas göstərilməyib: “Sadəcə illik müqavilə yenilənmədi. Bundan başqa, digər solistlərə qarşı da təzyiqlər var”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının direktoru vəzifəsini 2023-cü ilin aprel ayından etibarən Yusif Eyvazov icra edir.

Народный артист, оперный певец Эваз Абдуллаев сообщил об увольнении с работы в Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета.
Как сообщает "Qafqazinfo", артист поделился этой информацией в своем аккаунте в социальной сети.
Он отметил, что после последнего выступления 12 марта директор театра не продлил с ним трудовой договор:
«После моего последнего выступления в Баку наш всемирно известный тенор и директор театра оперы не продлили со мной контракт и уволили ведущего драматического баритона, достойно представляющего Азербайджан на многих театральных площадках мира. Не только меня. Сейчас мяч на нашей стороне. Обещаю зрителям очень интересную игру. Однако победитель уже известен, и это будем мы».
Абдуллаев добавил, что никакой причины для его увольнения не было: «Просто не обновили годовой контракт. Кроме того, есть давление и на других солистов».
Отметим, что с апреля 2023 года обязанности директора Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета исполняет Юсиф Эйвазов.