İşdən çıxarılan Xalq artisti -
Xalq artisti, opera müğənnisi Əvəz Abdullayev Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrındakı işindən çıxarıldığını bildirib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu barədə sənətçi sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
O bildirib ki, 12 martda baş tutan son çıxışından sonra teatrın direktoru onunla əmək müqaviləsini uzatmayıb:
“Bakıdakı son çıxışımdan sonra dünyaca məşhur tenorumuz və Opera Teatrının direktoru müqaviləmi yeniləmədən, dünyanın bir çox teatrlarında Azərbaycanı ləyaqətlə təmsil edən aparıcı dramatik baritonunu işdən çıxardı. Təkcə məni yox. İndi top meydançamızdadır. Tamaşaçılara çox maraqlı bir oyun vəd edirəm. Lakin qalib artıq məlumdur və bu, biz olacağıq”.
Abdullayev əlavə edib ki, onun işdən çıxarılması üçün heç bir əsas göstərilməyib: “Sadəcə illik müqavilə yenilənmədi. Bundan başqa, digər solistlərə qarşı da təzyiqlər var”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının direktoru vəzifəsini 2023-cü ilin aprel ayından etibarən Yusif Eyvazov icra edir.

Dismissed People's Artist -
People's Artist, opera singer Əvəz Abdullayev has stated that he has been dismissed from the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater.
"Qafqazinfo" reports that the artist shared this information on his social media account.
He stated that after his last performance on March 12, the theater director did not renew his labor contract:
"After my last performance in Baku, our world-famous tenor and the Opera Theater director dismissed without renewing my contract the leading dramatic baritone who proudly represented Azerbaijan in many theaters around the world. Not only me but others as well. The ball is now in our court. I promise the audience a very interesting game. However, the winner is already known, and that will be us."
Abdullayev added that no reason was given for his dismissal: "The annual contract was simply not renewed. Besides that, there are also pressures against other soloists."
It should be noted that since April 2023, Yusif Eyvazov has been acting as the director of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater.