İrandan ABŞ-a şok: Bir zərbə ilə 5 yanacaq təchizatçı təyyarə sıradan çıxarıldı
İranın Səudiyyə Ərəbistanındakı Şahzadə Sultan hava bazasına raket hücumu nəticəsində ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus beş tanker təyyarəsi zədələnib.
Bu barədə məlumatı "The Wall Street Journal" qəzeti iki ABŞ rəsmisinə istinadən yayıb. Rəsmilərin sözlərinə görə, hava bazasında yerləşən ABŞ təyyarəsinə zərbə bu yaxınlarda baş verib. Mənbələr bildirib ki, təyyarələrə ciddi ziyan dəyib, lakin tamamilə sıradan çıxmayıblar.
Texniki xidmət personalı hazırda təyyarələri təmir etməyə çalışır. İranın raket zərbələri nəticəsində heç bir ABŞ hərbçisi xəsarət almayıb.
Qəzet qeyd edir ki, İrana qarşı əməliyyatın başlanğıcından bəri zədələnmiş və ya məhv edilmiş ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus tanker təyyarələrinin ümumi sayı yeddiyə çatıb.
Martın 12-də İraqın qərbində iki KC-135 tanker təyyarəsi toqquşub. Onlardan biri qəzaya uğrayıb və altı ekipaj üzvünün hamısı həlak olub. Zədələnmiş şaquli stabilizatoru olan ikinci tanker eniş etməyi bacarıb.//Musavat.com

Shock from Iran to the USA:
Five tanker aircraft belonging to the US Air Force were damaged as a result of a missile attack on the Prince Sultan airbase in Saudi Arabia by Iran.
The information was reported by "The Wall Street Journal" citing two US officials. According to the officials, the strike on the US aircraft located at the airbase occurred recently. Sources stated that the aircraft suffered significant damage but were not completely destroyed.
Technical service personnel are currently trying to repair the aircraft. No US military personnel were injured as a result of Iran's missile strikes.
The newspaper notes that since the beginning of the operation against Iran, the total number of US Air Force tanker aircraft damaged or destroyed has reached seven.
On March 12, two KC-135 tanker aircraft collided in western Iraq. One of them crashed, killing all six crew members. The second tanker, which had a damaged vertical stabilizer, managed to make an emergency landing.//Musavat.com