İrandan ABŞ-a şok: Bir zərbə ilə 5 yanacaq təchizatçı təyyarə sıradan çıxarıldı
İranın Səudiyyə Ərəbistanındakı Şahzadə Sultan hava bazasına raket hücumu nəticəsində ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus beş tanker təyyarəsi zədələnib.
Bu barədə məlumatı "The Wall Street Journal" qəzeti iki ABŞ rəsmisinə istinadən yayıb. Rəsmilərin sözlərinə görə, hava bazasında yerləşən ABŞ təyyarəsinə zərbə bu yaxınlarda baş verib. Mənbələr bildirib ki, təyyarələrə ciddi ziyan dəyib, lakin tamamilə sıradan çıxmayıblar.
Texniki xidmət personalı hazırda təyyarələri təmir etməyə çalışır. İranın raket zərbələri nəticəsində heç bir ABŞ hərbçisi xəsarət almayıb.
Qəzet qeyd edir ki, İrana qarşı əməliyyatın başlanğıcından bəri zədələnmiş və ya məhv edilmiş ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus tanker təyyarələrinin ümumi sayı yeddiyə çatıb.
Martın 12-də İraqın qərbində iki KC-135 tanker təyyarəsi toqquşub. Onlardan biri qəzaya uğrayıb və altı ekipaj üzvünün hamısı həlak olub. Zədələnmiş şaquli stabilizatoru olan ikinci tanker eniş etməyi bacarıb.//Musavat.com

В результате ракетного удара по авиабазе принца Султана в Саудовской Аравии были повреждены пять самолетов-заправщиков ВВС США.
Об этом сообщает газета The Wall Street Journal со ссылкой на двух официальных лиц США. По словам чиновников, удар по американскому самолету, находившемуся на авиабазе, произошел недавно. Источники сообщили, что самолеты получили серьезные повреждения, но полностью не вышли из строя.
Технический персонал в настоящее время пытается отремонтировать самолеты. В результате ракетных ударов Ирана ни один американский военный не пострадал.
Газета отмечает, что с начала операций против Ирана общее число поврежденных или уничтоженных самолетов-заправщиков ВВС США достигло семи.
12 марта на западе Ирака столкнулись два заправщика KC-135. Один из них потерпел катастрофу, в результате которой погибли все шесть членов экипажа. Второй заправщик с поврежденным вертикальным стабилизатором смог совершить посадку.//Musavat.com