İran satılmayan nefti köhnə tankerlərdə saxlayı
İranın neft sektoru ciddi çətinliklərlə üzləşib. ABŞ sanksiyaları və dəniz blokadası səbəbindən ixrac imkanları məhdudlaşıb, hasilat isə dayandırıla bilmir.
Medianews.az BAKU.WS-ə  istinadən xəbər verir ki, ölkənin əsas neft mərkəzlərindən biri olan Xarq adasında ehtiyatlar demək olar ki, maksimum həddə çatıb. Bu ada İran neftinin 90 faizindən çoxunun emalı və yüklənməsi üçün istifadə olunur.
Mövcud vəziyyətdə Tehran hökuməti əlavə saxlama imkanları yaratmaq üçün uzun illər istifadəsiz qalan "Nasha" tankerini yenidən dövriyyəyə buraxaraq üzən anbar kimi istifadə etməyə başlayıb.
Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, ölkədə cəmi 13 milyon barel həcmində boş saxlama sahəsi qalıb. Gündəlik 1-1,1 milyon barel həcmində neft daxil olduğu nəzərə alınarsa, mövcud ehtiyatların 12-13 gün ərzində tam dolacağı gözlənilir.
Ekspertlər bildirir ki, saxlama yerləri tam dolarsa, İran ya hasilatı kəskin azaltmalı, ya da bəzi yataqlarda geri dönməz zədələnmə riskini qəbul etməli olacaq. Xüsusilə su inyeksiyası tətbiq olunan yataqlarda hasilatın dayandırılması uzunmüddətli itkilərə səbəb ola bilər.
Qeyd olunur ki, yaranmış vəziyyət İran iqtisadiyyatı üçün ciddi risklər yaradır və böhran ehtimalını artırır.

Иран хранит неперепроданную нефть в старых танкерах
Нефтяной сектор Ирана столкнулся с серьезными трудностями. Из-за санкций США и морской блокады экспортные возможности ограничены, но добыча не может быть приостановлена.
Medianews.az со ссылкой на BAKU.WS сообщает, что запасы на острове Харг, одном из основных нефтяных центров страны, практически достигли максимума. Этот остров используется для переработки и отгрузки более 90 процентов иранской нефти.
В текущей ситуации правительство Тегерана начало использовать долгое время простаивающий танкер "Nasha" в качестве плавучего хранилища, возвращая его в эксплуатацию для создания дополнительных возможностей хранения.
По расчетам экспертов, в стране осталось всего 13 миллионов баррелей свободных емкостей для хранения. При ежедневном поступлении нефти объемом 1-1,1 миллиона баррелей ожидается, что существующие запасы полностью заполнятся в течение 12-13 дней.
Эксперты отмечают, что если хранилища заполнятся полностью, Ирану придется либо резко сократить добычу, либо принять риск необратимых повреждений в некоторых месторождениях. Особенно остановка добычи на месторождениях с применением водяной закачки может привести к долгосрочным потерям.
Отмечается, что сложившаяся ситуация создает серьезные риски для экономики Ирана и увеличивает вероятность кризиса.