İnsanlar yatmaq üçün səyahət edir –
ABŞ-də xüsusilə Z və Milenium nəsli arasında “yuxu tətili” (sleepcation) adlanan yeni trend sürətlə yayılır.
Medianews.az xəbər verir ki, insanlar iş stresindən uzaqlaşmaq üçün hotellərə gedərək əsasən yatmağa və istirahətə üstünlük verirlər.
Məlumata görə, bəzi hotellər bu trende uyğun xüsusi “yuxu paketləri” təqdim edir. Paketlərə rahatlaşdırıcı məhsullar, xüsusi yastıqlar, aromaterapiya vasitələri və digər istirahət xidmətləri daxildir.
Bu təcrübəni yaşayanlardan biri də 35 yaşlı səyahət yazarı Kaitlyn Rosatidir. O, son səfərində yalnız yatmaq üçün otelə getdiyini, ilk gecə 16 saat yatdığını və təcrübənin ona çox müsbət təsir etdiyini bildirib.
Mütəxəssislər isə bu trendin iş və şəxsi həyat balansındakı problemlərə müvəqqəti həll olduğunu qeyd edirlər. ABŞ Cənubi Kaliforniya Universitetinin yuxu mütəxəssisi Coys Adesina bildirir ki, uzunmüddətli sağlamlıq üçün davamlı və nizamlı yuxu daha vacibdir.
Buna baxmayaraq, bir çox insan üçün yuxu tətili gündəlik stressdən uzaqlaşmaq və tam istirahət etmək üçün nadir fürsət hesab olunur. Bəzi istifadəçilər bu təcrübəni “yenilənmə” kimi qiymətləndirirlər.
Digər tərəfdən, hər kəs bu trendlə razı deyil. Bəzi insanlar hesab edir ki, tətil vaxtını yatmağa sərf etmək “vaxt itkisidir” və istirahət daha aktiv formada olmalıdır.
Mütəxəssislərə görə, yuxu tətilləri hazırda turizm sektorunda yeni niş bazar formalaşdırır və hotellər üçün əlavə gəlir mənbəyinə çevrilir.
Niş bazar (niche market) - daha geniş bir bazarın spesifik ehtiyacları, üstünlükləri və ya xüsusiyyətləri ilə müəyyən edilən dar, ixtisaslaşmış seqmentidir.

В США особенно среди поколений Z и Миллениалов быстро распространяется новый тренд под названием «сонный отпуск» (sleepcation).
Как сообщает Medianews.az, люди, чтобы уйти от стресса на работе, отправляются в отели, преимущественно чтобы спать и отдыхать.
По данным, некоторые отели предлагают специальные «спальные пакеты», соответствующие этому тренду. В пакеты входят расслабляющие продукты, специальные подушки, средства ароматерапии и другие услуги для отдыха.
Одной из тех, кто пережил этот опыт, является 35-летняя писательница-путешественница Кейтлин Розати. Она заявила, что во время последней поездки поехала в отель только чтобы поспать, провела первую ночь, проспав 16 часов, и этот опыт оказал на неё очень положительное влияние.
Эксперты отмечают, что этот тренд является временным решением проблем баланса между работой и личной жизнью. Специалист по сну из Университета Южной Калифорнии Джойс Адесина утверждает, что для долгосрочного здоровья важен постоянный и регулярный сон.
Тем не менее, для многих людей сонный отпуск считается редкой возможностью уйти от ежедневного стресса и полностью отдохнуть. Некоторые пользователи оценивают этот опыт как «обновление».
С другой стороны, не все согласны с этим трендом. Некоторые считают, что тратить время отпуска на сон — это «потеря времени», а отдых должен быть более активным.
По словам специалистов, сонные отпуска сейчас формируют новую нишу на туристическом рынке и становятся дополнительным источником дохода для отелей.
Нишевый рынок (niche market) — это узкий специализированный сегмент более широкого рынка, определяемый определёнными специфическими потребностями, преимуществами или характеристиками.