İncirlikdə həyəcan siqnalı -
Türkiyədə NATO qüvvələrinin, o cümlədən ABŞ hərbçilərinin yerləşdiyi İncirlik bazasında martın 13-ü gecə həyəcan siqnalı verilib.
Medianews.az bildirir ki, hələlik NATO məsələ ilə bağlı rəsmi açıqlama yaymayıb.
Fevralın 28-də ABŞ və İsrail İranla müharibəyə başlayandan bəri İrandan bu baza istiqamətində iki raket atılıb, hər ikisi göydə vurulub.
İncirlik Adana əyalətinin şəhəridir. Martın 12-də Türkiyə Milli Müdafiə Nazirliyi bəyan edib ki, İncirlik Türkiyə bazasıdır: “Amerika əsgərlərinin mövcudluğu onun ABŞ bazası olması demək deyil. 10-cu Hava Komandanlığı Adana əyalətinin İncirlik şəhərində yerləşir. Burada F-16 qırıcı təyyarələrimiz, tanker donanmamız və pilotsuz uçuş aparatlarımız yerləşir. Bütün obyektlər Türkiyəyə məxsusdur”.
Türkiyə mediasında yer alan xəbərlərə görə, İncirlikdə martın 13-ü gecə həyəcan siqnalı saat 3:30 radələrində eşidilib və təxminən beş dəqiqə davam edib.
2015-ci ildə İncirlikdə NATO missiyası çərçivəsində İspaniya ordusuna məxsus “Patriot” hava hücumundan müdafiə sistemi yerləşdirilib.

Alarm signal at İncirlik -
At the İncirlik base in Turkey, where NATO forces including US soldiers are stationed, an alarm signal was sounded on the night of March 13.
Medianews.az reports that NATO has not yet released an official statement regarding the matter.
Since February 28, when the US and Israel started war with Iran, two rockets have been fired towards this base from Iran, both of which were intercepted in the air.
İncirlik is a city in the Adana province. On March 12, the Turkish Ministry of National Defense declared that İncirlik is a Turkish base: “The presence of American soldiers does not mean it is a US base. The 10th Air Command is located in İncirlik city, Adana province. Our F-16 fighter jets, tanker fleet, and unmanned aerial vehicles are stationed here. All facilities belong to Turkey.”
According to reports in the Turkish media, the alarm signal at İncirlik on the night of March 13 was heard around 3:30 AM and lasted approximately five minutes.
In 2015, as part of a NATO mission at İncirlik, Spain’s army deployed a “Patriot” air defense system.