İncirlikdə həyəcan siqnalı -
Türkiyədə NATO qüvvələrinin, o cümlədən ABŞ hərbçilərinin yerləşdiyi İncirlik bazasında martın 13-ü gecə həyəcan siqnalı verilib.
Medianews.az bildirir ki, hələlik NATO məsələ ilə bağlı rəsmi açıqlama yaymayıb.
Fevralın 28-də ABŞ və İsrail İranla müharibəyə başlayandan bəri İrandan bu baza istiqamətində iki raket atılıb, hər ikisi göydə vurulub.
İncirlik Adana əyalətinin şəhəridir. Martın 12-də Türkiyə Milli Müdafiə Nazirliyi bəyan edib ki, İncirlik Türkiyə bazasıdır: “Amerika əsgərlərinin mövcudluğu onun ABŞ bazası olması demək deyil. 10-cu Hava Komandanlığı Adana əyalətinin İncirlik şəhərində yerləşir. Burada F-16 qırıcı təyyarələrimiz, tanker donanmamız və pilotsuz uçuş aparatlarımız yerləşir. Bütün obyektlər Türkiyəyə məxsusdur”.
Türkiyə mediasında yer alan xəbərlərə görə, İncirlikdə martın 13-ü gecə həyəcan siqnalı saat 3:30 radələrində eşidilib və təxminən beş dəqiqə davam edib.
2015-ci ildə İncirlikdə NATO missiyası çərçivəsində İspaniya ordusuna məxsus “Patriot” hava hücumundan müdafiə sistemi yerləşdirilib.

Сигнал тревоги в Инджирлике -
В ночь на 13 марта на базе Инджирлик в Турции, где располагаются силы НАТО, в том числе американские военные, прозвучала сирена тревоги.
Medianews.az сообщает, что пока НАТО не публиковало официальных заявлений по этому вопросу.
С тех пор как 28 февраля США и Израиль начали войну с Ираном, в направлении этой базы из Ирана было выпущено две ракеты, обе были сбиты в воздухе.
Инджирлик — это город в провинции Адана. 12 марта Министерство национальной обороны Турции заявило, что Инджирлик — это турецкая база: «Присутствие американских солдат не означает, что это база США. 10-е воздушное командование расположено в городе Инджирлик провинции Адана. Здесь размещены наши истребители F-16, заправочный флот и беспилотные летательные аппараты. Все объекты принадлежат Турции».
По сообщениям турецких СМИ, сигнал тревоги в Инджирлике в ночь на 13 марта прозвучал около 3:30 и длился примерно пять минут.
В 2015 году в Инджирлике в рамках миссии НАТО была развернута система противовоздушной обороны «Пэтриот», принадлежащая армии Испании.